Jom Kipur

Wydawnictwo: Sens
historyczna
nellanna

"Powieść Traciewicza osadzona jest mocno w materii życia i materii historii a ich zrozumienie prowadzi do uznania niejednoznaczności i wielości krańcowych przejawów człowieczeństwa: od heroizmu do podłości, i to tak po stronie polskiej jak i żydowskiej."

źródło opisu: Józef Wróbel

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2015-03-12
Przeczytana: 11 marca 2015

Wstrząsająca powieść, której akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej i w pierwszych powojennych miesiącach.

Bohaterami są przede wszystkim prześladowani Żydzi i ich oprawcy, ale w tym oceanie niewyobrażalnego okrucieństwa i upodlenia znajdują się też szlachetni ludzie, którzy nie zatracili poczucia przyzwoitości.

Początkowo wydawać się może, że na fabułę składają się oderwane od siebie historie, jednak w pewnym momencie łączą się one w opowieść o ukrywającej się w jednym miejscu garstce uciekinierów. Wśród tych poranionych i tragicznie doświadczonych ludzi rodzą się różne emocje. Są one skrajne i dramatyczne. Wszyscy, i bohaterowie, i czytelnicy zadają sobie pytanie: czy w obliczu niewyobrażalnego zła i walki o przetrwanie można zachować godność i człowieczeństwo?

"Jom Kipur" to nie tylko opowieść o Holokauście i jego ofiarach. To także książka pełna historiozoficznych rozważań nad źródłami i konsekwencjami antysemityzmu oraz nad sensem cierpienia, nad wiarą w Boga...

nellanna | 2012-12-26
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Bardzo drobiazgowa w opisach wszelkiego rodzaju ludzkiej podłości jak również...wielkości. Przebrnięcie przez obfitość wypadków, na dodatek małym drukiem, opisanych, uważam za swój osobisty sukces, nie dowiedziałam się właściwie niczego nowego o tragedii, jaką był niewątpliwie Holokaust. Polecam dla tych, którzy zgłębiają problem stosunków polsko- żydowskich, na przestrzeni lat wojennych ale to naprawdę nihil novi sub sole.

Karolina | 2013-04-26

Może być ale dosyć ciężko się czyta, momentami jakby zatracał się wątek.

Tomek Knuth | 2017-07-01
Karolina | 2016-10-15