rozwiń zwiń

Autobiografia

Okładka książki Autobiografia
Bogusław Radziwiłł Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
379 str. 6 godz. 19 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1979-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1979-01-01
Liczba stron:
379
Czas czytania
6 godz. 19 min.
Język:
polski
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
723
113

Na półkach: , ,

Tytułowa autobiografia księcia Bogusława Radziwiłła to raptem ok. 30stron (strony 121-154) będąca spisem tego gdzie przebywał i jakie przygody miał w poszczególnych latach i miesiącach. Kolejna część książki określona jako aneksy zawiera: przykłady przeredagowanej autobiografii oraz wiele listów i korespondencji dotyczącej osoby księcia (str. 157-234). Zaletą tych aneksów jest to, że łacińskie zwroty używane w korespondencji są przetłumaczone na język polski – więc można przyswoić sobie bardzo wiele łacińskich zwrotów.

Dla laików, którym ciężko się odnaleźć w języku staropolskim i łacińskim, redaktor opisał bogate życie Bogusława Radziwiłła współczesnym językiem. Zarys dziejów Bogusława Radziwiłła zajmuje strony 7-99. Od razu we wstępie Tadeusz Wasilewski podkreśla, że książka powstała w wyniku analizy bogatego archiwum Radziwiłłów, więc zawiera więcej informacji, niż biografia księcia napisana przez Bernarda Kalickiego w roku 1878 (wydana nie tak dawno przez wydawnictwo Napoleon V, która też ma ok. 100 stron).

Co do samej biografii napisanej przez Wasilewskiego, to wydaje się, że , mimo małej objętości, bardzo trafnie wskazuje ona zepsucie systemu politycznego w Rzeczpospolitej tego okresu (porównując do innych książek - biografii np. Janusza Radziwiłła; Wisnera czy Jerzego Sebastian Lubomirskiego; Kłaczewskiego). Wskazuje bowiem nie tylko na podział na linii król – magnateria, ale przede wszystkim na głęboki podział między samymi magnatami (w tym przypadku litewskimi). Najlepiej wskazują na to opisane w książce wahania dyplomatyczne rodów magnackich i działania wojenne na Podlasiu (podczas potopu szwedzkiego). Widać, że w najmniejszym stopniu chodziło magnaterii o ratowanie kraju. Celem było tylko i wyłącznie utrzymanie lub nawet rozszerzenie własnych włości (obojętnie pod czyją władzą) i pogrążenie konkurentów, z którymi rywalizowali o te same ziemie. Dość powiedzieć, że Bogusławowi Radziwiłłowi marzyło się silne księstwo od Słucka na Białorusi, przez Brześć do Tykocina (do granicy z Prusami). Sapiehom i Pacom również roiła się w głowach hegemonia na ziemiach litewskich. Najfatalniejsze w tym wszystkim było to, że nawet jawnie zdradzający i wspierający uniezależnienie się Prus od Rzeczpospolitej, taki polityk jak Bogusław (nie on jeden), nadal grał pierwsze skrzypce w państwie i liczył się w planach królewskich. Na tak wielu podzielonych w swych ambicjach możnych magnatach nie dało się już niczego sensownego zbudować (inna sprawa, że długofalowej polityki nie umiała też prowadzić para królewska). Nie wydaję się zatem możliwe, aby ta klasa polityczna była w stanie uzgodnić wspólne stanowisko wobec wyzwań. Ani król nie był w stanie radykalnie zniszczyć opozycji, ani podzielona magnateria nie była zdolna do rewolucji (np. ustanowienia rządów parlamentu bez króla). Kupczenie z potopowymi zaborcami Szwecją, Brandenburgią i Rosją stało się odtąd, już nie okolicznościową, ale codzienną polityką magnacką.

Tytułowa autobiografia księcia Bogusława Radziwiłła to raptem ok. 30stron (strony 121-154) będąca spisem tego gdzie przebywał i jakie przygody miał w poszczególnych latach i miesiącach. Kolejna część książki określona jako aneksy zawiera: przykłady przeredagowanej autobiografii oraz wiele listów i korespondencji dotyczącej osoby księcia (str. 157-234). Zaletą tych aneksów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    4
  • Historia: Nowożytność
    1
  • Wspomnienia
    1
  • Historia wojskowości
    1
  • Wojny i wojskowość staropolska w XVI-XVII-XVIII wieku
    1
  • Biografie
    1
  • Historia - nowożytność
    1
  • W prywatnym zasobie (przeczytane)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Autobiografia


Podobne książki

Przeczytaj także