Cavalcanti

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Slawinio | 2019-03-29

Tytułowa autobiografia księcia Bogusława Radziwiłła to raptem ok. 30stron (strony 121-154) będąca spisem tego gdzie przebywał i jakie przygody miał w poszczególnych latach i miesiącach. Kolejna część książki określona jako aneksy zawiera: przykłady przeredagowanej autobiografii oraz wiele listów i korespondencji dotyczącej osoby księcia (str. 157-234). Zaletą tych aneksów jest to, że łacińskie zwroty używane w korespondencji są przetłumaczone na język polski – więc można przyswoić sobie bardzo wiele łacińskich zwrotów.

Dla laików, którym ciężko się odnaleźć w języku staropolskim i łacińskim, redaktor opisał bogate życie Bogusława Radziwiłła współczesnym językiem. Zarys dziejów Bogusława Radziwiłła zajmuje strony 7-99. Od razu we wstępie Tadeusz Wasilewski podkreśla, że książka powstała w wyniku analizy bogatego archiwum Radziwiłłów, więc zawiera więcej informacji, niż biografia księcia napisana przez Bernarda Kalickiego w roku 1878 (wydana nie tak dawno przez wydawnictwo Napoleon...