Wyzwanie czytelnicze LC

Prawiek i inne czasy

Wydawnictwo: Świat Książki
7,41 (3336 ocen i 194 opinie) Zobacz oceny
10
290
9
652
8
637
7
1 014
6
370
5
207
4
55
3
81
2
15
1
15
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
83-7129-483-2
liczba stron
222
kategoria
Literatura piękna
język
polski
dodał
domi_nick99

Prawiek jest jedną z najambitniejszych powieści, jakie powstały w ciągu ostatnich lat. Gdyby więc zasługi mierzyć ambicjami, byłaby ta powieść wielkim wydarzeniem. Ale książka Tokarczuk nie potrzebuje takiej miary. Broni się bowiem czym innym. Pięknem współodczuwania z naturą, umiejętnością znajdywania dramatyzmu w każdej szczelinie istnienia, frapującą refleksją egzystencjalną. Przemysław...

Prawiek jest jedną z najambitniejszych powieści, jakie powstały w ciągu ostatnich lat. Gdyby więc zasługi mierzyć ambicjami, byłaby ta powieść wielkim wydarzeniem. Ale książka Tokarczuk nie potrzebuje takiej miary. Broni się bowiem czym innym. Pięknem współodczuwania z naturą, umiejętnością znajdywania dramatyzmu w każdej szczelinie istnienia, frapującą refleksją egzystencjalną. Przemysław Czapliński, "Ex Libris" 1996Prawiek - miejsce, tytuł i wymowa powieści Olgi Tokarczuk - jest dzieckiem rozbłyskującej mistyki, miejscem któremu obcy jest porządek rozkładów jazdy, przypomina bowiem o innej stronie rzeczywistości, o Czasie Prawieku, zanim świat został skolonizowany i opisany przez kartografów.Iris Radish, "Die Zeit" 2000

 

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (8978)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 305
Defenestracja | 2016-11-29
Na półkach: Przeczytane

Iluż to pisarzy poległo sromotnie, próbując w jednej książce zmieścić więcej mitów i toposów, niż się da? A jednak da się więcej, niż się da, i dowodzi tego skromna pani spod Nowej Rudy, posiadająca wyjątkowy talent pisania pięknie o rzeczach brzydkich. Jakże to misternie posplatane, jak naokoło powiedziane!
„Prawiek” pomaga szukać sensu poza głównymi straganami z sensem, pozwala pogodzić się z nieuchronnym końcem. Koi w niepowtarzalny, intelektualno-sensualny sposób.

książek: 370
Łokieć_Pana_D | 2016-06-17
Na półkach: Przeczytane

Mierzyć się z tematem "czas" to misja trudna. Warto mieć koncept. O tym, że łobuz płynie, przekonywać nie trzeba. Miło jednak, gdy ktoś na ten upływ z ciekawego spojrzy brzegu.
Pani Olga pięknie się z czasem rozprawia. Z jego harcami, zwrotami. Nie boi się przesądu ani konwenansu. W miejsce na scenie, obśmiane najbardziej, wchodzi odważnie.
Książka przerywanym epizodem truchta. On na wojnie, ona czeka. Ściśnięta między honor i pokusę. Duch pijaka i szamanka leśna do towarzystwa. Czuję przemijanie, jak grę żydowską dla szukającego sensu dziedzica. Po drodze skrzywdzona delikatność, umysłowo karły brat. Bezsens wojny. Absurd ustroju ludowego. Mocny i smutny akcent zawalonego domu.
Kto dowodzi? Zmiany. Dyrygują i biją rytm. Równo. Złowrogo. Spokojnie.

książek: 672
Marlena | 2014-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

W literaturze polskiej często pojawia się pewien mit wsi jako przestrzeni błogosławionej, jednocześnie świętej i magicznej, w której religia miesza się z ludowymi wierzeniami. I z tego mitu korzysta Tokarczuk kreując Prawiek, swoisty mikrokosmos, miejsce o charakterze uniwersalnym (niby wpisane geograficznie w okolice Kielc, ale tak naprawdę mogące istnieć i wszędzie, i nigdzie). Dużo w powieści rozważań o Bogu i jego istocie, ale ubranych nie w filozoficzne wywody, raczej mają one tu cechy "mądrości ludowych".
Stylistycznie i językowo bardzo mi się podobało, chociaż część, w której opisywany jest świat już powojenny była, według mnie, mniej klimatyczna. Tak czy inaczej, do Prawieku mam ogromny sentyment, bo jeszcze jako uczennica czytałam jego fragmenty w podręczniku szkolnym. Ciekawa lektura.

książek: 346
_____ | 2016-04-02
Przeczytana: 15 stycznia 2016

'Prawiek jest miejscem, które leży w środku wszechświata. Gdyby przejść szybkim krokiem Prawiek z północy na południe, zabrałoby to godzinę. I tak samo ze wschodu na zachód. A jeśliby kto chciał obejść Prawiek naokoło, wolnym krokiem, przyglądając się wszystkiemu dokładnie i z namysłem - zajmie mu to cały dzień. Od rana do wieczora' Dlaczego wstawiam ten fragment? Ponieważ rozpoczyna on powieść Olgi Tokarczuk i zapowiadał się naprawdę interesująco.
W książce są ukazane elementy mityczne, dwie rzeki - Czarna i Białka, które symbolizują przeciwne sobie siły, siłę dobra i zła, które zmierzają ku sobie, okrążają całe miasto, by się w końcu połączyć. To wiem z lekcji języka polskiego. Jeżeli chodzi o moje odczucia to całkowicie do mnie nie przemówiła ta powieść. Jest obrzydliwa i wulgarna. Oczywiście, jeśli będziemy się doszukiwać jakichś głębszych wartości zawsze je odnajdziemy. Tylko po co?
Napisana prostym językiem, więc szybko się czyta, ale to jej nie ratuje. Dialogi bohaterów i...

książek: 1466

Prawiek i inne czasy to powieść z nurtu realizmu magicznego. Opisuje losy bohaterów trzech wsi znajdujących się gdzieś w okolicach Kielc. Jednak opis ich losów jest tylko pretekstem do wywodów filozoficznych, głównie na temat czasu, rodzenia się i rozpadania. Powieść jest baśniowa, a jednocześnie w wielu miejscach brutalna. Poznajemy świat jednocześnie odległy bo baśniowy, ale bliski, bo obrazujący przemiany historyczne a szczególnie mentalne w Polsce. Nie dałem rady czytać jej na raz, dozowałem sobie tą powieść, gdyż miałem wrażenie że kończąc rozdział kończę właśnie czytać wiersz, że treść tego "wiersza" musi we mnie osiąść i sfermentować nowymi przemyśleniami. Myślę że można ją spokojnie polecić każdemu kto kocha książki a szczególnie tym co mało czytają, gdyż mogą zacząć lubić to robić.

książek: 1072
Ola | 2012-04-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, NIKE
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

TEOLOG wertuje zakurzone księgi i twierdzi, że Bóg stworzył świat w sześć dni. W kolejnych dniach oddzielił światło od ciemności, niebo od wód, potem stworzył ląd, roślinność, planety i gwiazdy, zwierzęta, człowieka wreszcie. W siódmym dniu odpoczął.

NAUKOWIEC cierpko spogląda na Teologa. On wierzy tylko w to co zobaczy przez swój mikroskop i teleskop.
NAUKOWIEC bierze kalkulator i wylicza: świat powstał ok. 14 mld lat, a Ziemia 4,6 mld lat temu. Razem ze światem powtały przestrzeń, materia, energia i czas.
NAUKOWIEC tworzy tabele i rysuje wykresy. Historię świata ujmuje na wykresie przedstawiającym zegar, uwzględniającym dwudziestocztero godzinną dobę. Każda sekunda, to 53 tysiące lat. Świat według tej miary powstał zaledwie trzy dni, a Ziemia - dwa dni temu.

Zegar zaczyna tykać równo o godzinie 0.00.

Skupmy się na wykresie. Jeśli dobrze się przyjrzymy 24-dobowemu zegarowi, to ze zdumieniem odkryjemy, że przez dwadzieścia trzy godziny na tym zegarze nie bylo wcale ludzi....

książek: 2640
beata | 2018-10-12
Na półkach: 2018, Wysłuchane, Przeczytane
Przeczytana: 12 października 2018

Wchłonął mnie prawiekowy czas. Cudownie magiczny i brutalnie realistyczny. Spychający ten, poza Prawiekiem, na dalszy plan. Słuchałam. W wykonaniu Mai Ostaszewskiej. Później czytałam. Nie chciałam rozstawać się z Prawiekiem, z uczuciami i odczuciami, które we mnie wywołał.

Opowieść uwodzi liryką, zmysłowością, refleksyjnością. Płynięcie przez prawiekowe czasy przywodziło na myśl wrażenia z leśmianowskiej „Dziejby leśnej” i hrabalowskich „Postrzyżyn”. Czarowało, pochłaniało i zadziwiało. I, za każdym razem, zaskakiwało okrucieństwem lub prozą życia. Czarowne piękno w formie, przygnębienie w treści.

„Prawiek i inne czasy” to pełna metafor, nawiązań do mitologii i religii powieść o przemijaniu. O poszukiwaniu i pozostawianiu. O życiu.

Polecam. Mnie zachwyciła.

książek: 0
| 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Jako że porę mamy letnią,wakacyjną postanowiłam udać się na wieś,odpocząć,porozmyślać,zastanowić się nad otaczającą mnie teraźniejszością,powspominać przeszłość,ale również zrobić plany na przyszłość.
A odwiedziłam tym razem Prawiek,magiczny nieco,senny,gdzie pod przymkniętymi powiekami przesuwają się wolno obrazy minionych czasów,gdzie ludzie żyją w harmonii z przyrodą,a każdy wyłom w tym braterstwie może się źle skończyć.Gdzie wszyscy się znają,czasami wiedzą o sobie więcej niż by chcieli,to taka właściwość małych,mieszkających razem społeczności.
Wciągnęła mnie bardzo ta opowieść pani Tokarczuk,napisana prostym językiem o zmaganiach tych zwykłych,mądrych doświadczeniem ludzi,na przestrzeni różnych zmian przechodzących przez ich małą ojczyznę...
I mimo,że nie ma tu właściwie żadnych istotnych zwrotów akcji,zastosowana przez autorkę narracja sprawia,że czyta się bardzo szybko,prawie jednym tchem.

książek: 842
Katarzyna Bartnicka | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Olga Tokarczuk, to poetka posługująca się prozą, a Prawiek i inne czasy, to metaforyczna, liryczna powieść, która sprawia, ze zapomina się o rzeczywistości. Książka refleksyjna, polifoniczna, z subtelną i melancholijna narracją wprowadza czytelnika w oniryczny nastrój, to powieść, gdzie zwykłe życie płacze się z metaforą, a okrucieństwa z zamysłem Boga. Jest to okrutna powieść, bo oto popadamy sobie niczego nieświadomy czytelniczy letarg by nagle: bach! znaleźć się w samych środku koszmaru. Olga Tokarczuk nie marnuje swojego talentu nadaremnie i już zanim sięgnie się po jej powieść wiadomo będzie, że będzie to opowieść o czymś ważnym, istotnym. Prawiek, to wieś o ściśle wyznaczonych granicach. Leży miedzy wschodem, zachodem północą i południem, a każdej z tych granic strzeże inny anioł. Aniołowie strzegą, ale nie interweniują bo mają oczy odwrócone w stronę Boga, a ten zajęty jest odkrywaniem własnej osobowości, wiec na Prawiek spadają nieszczęścia takie, o których się nawet...

książek: 522
Okularnica | 2011-08-23
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Jak opisać powieść, która jest tak wielowymiarowa, która swoim sensem i ponadczasową wiedzą znacznie przekracza ilość zapisanych stron?

Olga Tokarczuk stworzyła Prawiek – wioskę, która jest mikrokosmosem, światem zamkniętym w symbolach, przestrzenią gdzie na plan pierwszy wysuwają się wartości i bogactwa uniwersalne. Na tym polega zabieg mityzacji, którego dokonała autorka. Dobro współistnieje tutaj ze złem, cielesność ociera się o duchowość, a natura dokucza kulturze (notabene ze wzajemnością). Ten dualizm istnieje w każdym z nas, jesteśmy rozerwani pomiędzy pragnieniami, żądzami i popędami przyziemnymi, a jednocześnie jest w nas pragnienie dobra, prawdy i piękna. Nieustannie balansujemy na linii życia, pomiędzy niebem i ziemią.

„Prawiek i inne czasy” to powieść wpisująca się w nurt literatury współczesnej – realizmu magicznego, gdzie codzienna rzeczywistość przeplata się z irracjonalnymi i magicznymi elementami. I tak jesteśmy świadkami przemawiającej Matki Boskiej z obrazu i...

zobacz kolejne z 8968 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.


więcej
Dziś 54. urodziny obchodzi Olga Tokarczuk

Nieważne, gdzie jestem, wszystko jedno, gdzie jestem. Jestem. Autorką tych słów jest Olga Tokarczuk, wybitna prozaiczka i eseistka, autorka uhonorowana wieloma nagrodami, ostatnio Nagrodą Literacką Nike za „Księgi Jakubowe”. Pisarka dziś obchodzi urodziny. Z tej okazji przypominamy napisane przez nią książki.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd