Traktat skłamany

Wydawnictwo: Instytut Mikołowski
978-83-60949-25-2
poezja
Adrian Tync

Witold WirpszaUr. w 1918 r. w Odessie, zm. w 1985 r. w Berlinie.Poeta, prozaik, krytyk, tłumacz literatury niemieckiej.Studiował na Wydziale Prawa UW oraz w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.Jako poeta debiutował w 1935 r. na łamach „Kuźni Młodych”.Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., w czasie wojny więzień oflagów.Po wojnie był m.in. redaktorem tygodnika „Żołnierz polski”, kierownikiem Wydziału KulturyWojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie, redaktorem szczecińskiej rozgłośni Polskiego Radia, członkiem redakcji tygodników „Po prostu” i „Nowa Kultura”. Laureat nagrody literackiej miasta Szczecina /1955/. W 1970 r. zmuszony do emigracji, zamieszkał w Berlinie Zachodnim.Autor poezji, opowiadań i powieści. Z żoną Marią Kurecką przetłumaczył m.in. Doktora Fausta T. Manna i Homo Ludens J. Huizingi.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: zdjęcie autorskie