domi_nick99

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

TYLKO DLA CZYTELNIKÓW ZNAJĄCYCH GOMBROWICZA
Zdzisław Łapiński zatytułował swoje posłowie do tej książki "Zachwycająco złe opowiadania", a ja znalazłem swoją notkę: "Po co wydane? To dopiero etiudy". Czytając ponownie posłowie znajduję potwierdzenie mojej diagnozy. Jak zawsze, egocentryczny Gombrowicz ma gotową odpowiedź, którą wygłasza w rozmowie z Dominique de Roux:
„Zgodzę się więc, że ta maż bezformia, którą w sobie miałem, przeniknęła do tego tomu - ale nie żeby rozlać się śmierdzącą kałużą, o, nie, wcale! Żeby zabłysnąć kolorami tęczy, roziskrzyć się żartem, uszlachetnić poezją i doznać boskiej niewinności w absurdzie. Jeśli pan zapyta, Dominiku, jak ja widzę dzisiaj te utwory, to powiem, że to utwory Uniewinniające, a nawet Rozgrzeszające. U zarania mojej twórczości Forma pojawia się jak siła rozgrzeszająca i nieomal boska. Innymi słowy: mogę mieć w ...

Bandziorno | 2012-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Jeszcze nie ten niezwykły język, co w "Ferdydurke", ale już absurd i groteska w najlepszej postaci. Nie jestem polonistą ani znawcą literatury, zwykłym "zjadaczem chleba", ale Gombrowicz bardzo mi odpowiada.

malgorzatamarta | 2015-01-28

Jestem dziewicą i rzucają we mnie kamieniami.

staromodna | 2015-10-01

Mam ogromny sentyment. Uważam, że to doskonały wstęp do stylistyki Gombrowicza - część z opowiadań wybitnie do mnie przemawia!

nieidentyczna | 2013-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Prześmiewcze, ironiczne, ale pełne ukrytych sensów i symboli. Majstersztyk w opowiadaniach!

| 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

Do wszystkich czytających tą „recenzję”:
Przed czasami lubimyczytac.pl również prowadziłem listę książek przeczytanych. Właśnie do niej dotarłem, niestety nie rozpisywałem się po przeczytaniu każdej pozycji. Są to xsiążki, które przeczytałem między 11.2010, a 09.2011. Oprócz tytułu zamieszczałem ocenę Treści i Formy i, niestety tylko ją będę dodawał w tym zestawieniu. (trochę z racji tego, że pamięć zawodna i nie wiem czy byłbym w stanie się wartościowo o wszystkich pozycjach wypowiedzieć).
T: 6
F: 6

AdamK | 2017-09-14

Podobało mi się zwłaszcza "Dziewictwo" i "Przygody".

Anna | 2015-04-18
Przeczytana: 21 kwietnia 2015