Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
powieść
Adrian Tync

"Uroda na czasie" to opis nastrojów narratora przedstawiony nie w sposób psychologiczny czy fabularny, ale kreacyjny. W ten sposób pozornie chaotyczne i nie mające ze sobą związku fragmenty stają się jednolitym, i jakże pięknym, dokumentem duchowego życia pisarza.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1981

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Adrian Tync | 2013-08-15
Przeczytana: sierpień 2013

"Uroda na czasie" to jedna z tych książek, wobec których czytelnik może pozostać bezradny. Może jednak też popaść w zachwyt. Zachwyt nad materią języka, stylem, który w tym wypadku zdaje się stanowić absolutne centrum zainteresowania. Bo oto mamy przed sobą powieść bez bohaterów i bez akcji, z mnóstwem dialogujących głosów.
Czy można nie ulec magii języka, który tak bardzo wdzięczy się do czytelnika? Ani to stylizacja, ani archaizacja. Buczkowski staje się doskonałym imitatorem stylu, właściwego dla dawnych rozmówek, dziecięcych elementarzy, czy staromodnych powieści. A przy tym potrafi doskonale ukryć siebie. Można odnieść wrażenie, że pisarza w tej książce nie ma, jakkolwiek niedorzecznie by to nie brzmiało.
Bowiem równie dobrze książka mogła by być zbiorem samych cytatów, do tego stopnia została posunięta pisarska mimikra.
Język, który rozmawia sam ze sobą, a to o przechadzce, wojnie, czy też narzeczonym urzeka. Sprawia, że mimo braku narracji chce się kontynuować lekturę, aby...

Kaj | 2017-08-17
zajceva | 2016-06-20