Elżbieta II. Portret monarchini

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Elizabeth the Queen. The Life of a Modern Monarch

Elżbieta II - charyzmatyczna monarchini, która przeprowadziła swój kraj i cały Commonwealth przez wojny i przewroty ostatnich sześćdziesięciu lat z godnym podziwu opanowaniem, inteligencją i wdziękiem. W tej niezwykłej biografii poznajemy najpierw dziewczynkę, potem towarzyszymy zakochanej w Filipie nastolatce. Spotykamy Lilibet naprawiającą ciężarówki wojskowe i widzimy ją stojącą z...

W tej niezwykłej biografii poznajemy najpierw dziewczynkę, potem towarzyszymy zakochanej w Filipie nastolatce. Spotykamy Lilibet naprawiającą ciężarówki wojskowe i widzimy ją stojącą z Churchillem na balkonie pałacu Buckingham w dniu zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Jesteśmy świadkami, jak młoda królowa stara się pogodzić obowiązki z wychowywaniem dzieci. Sally Bedell Smith wprowadza nas za pałacowe drzwi, pozwalając przyjrzeć się z bliska zawodowemu i prywatnemu życiu
królowej.
Wciągająca i skrupulatnie przygotowana, oparta na licznych wywiadach i nieujawnionych dotąd dokumentach, biografia Elżbiety II to możliwość wejrzenia w samo serce ostatniej wielkiej monarchii. Autorka podkreśla żywą osobowość królowej, jej poczucie humoru i nieprzeciętną inteligencję.

źródło opisu: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/literatura-...(?)

źródło okładki: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/literatura-...»

Degamisz | 2014-04-15
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 23 maja 2013

Nawet niezła, ale za mało odważna. Autorka chyba obawiała się być zbyt szczerą żeby nie narazić się na lincz ze strony zwolenników królowej i książka na tym ucierpiała. Nie można odmówić autorce że potraktowała zadanie na serio, odrobiła swoje zadania domowe wzorowo i napisała rzetelną biografię , bogatą w fakty. Ale te fakty, to dla mnie akurat są już są znane, chociażby z wielu filmów dokumentalnych. Z jednej strony minus za powściągliwość i obawę przed przekroczeniem pewnych tematów,a z drugiej plus za modelowy wręcz przykład biografii

Maja | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Mam słabość do królowej Elżbiety II. Podziwiam ją. Nie jestem w stanie zliczyć tego, ile książek o niej już przeczytałam. Siedzę teraz nad klawiaturą i nie wiem, co mam napisać o tej publikacji. Dlatego, że była zła? Nie, dlatego, że nie ma dobrych słów, by ją opisać, ale spróbujmy.

Elżbieta II zasiada na tronie Wielkiej Brytanii od ponad 60 lat. Pobiła już rekord swojej praprababki Wiktorii. Nadal cieszy się dobrym zdrowiem i nie ma zamiaru oddać korony swoim następcom. Królową poznajemy jako małą dziewczynkę, której ojciec niespodziewanie zasiadł na tronie Wielkiej Brytanii. Dorastamy wraz z nią. Jesteśmy świadkami jej zamążpójścia, narodzin dzieci, chwili wstąpienia na tron. Nie będę streszczać Wam historii jej życia. Nie ma to większego sensu. Jeśli chcecie przekonać się, co działo się z nią przez 60 lat panowania, sięgnijcie po tę książkę, to kawał dobrej biografii.

Ta publikacja liczy sobie prawie 600 stron, ale czytało się ją bardzo szybko. Na początku miałam co prawda...

Smiejka | 2013-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 20 października 2013

Biografia napisana przez autorkę royalistkę, która na pewno uwielbia swoją królową. Nie znajdziemy tutaj jednak peanów na cześć Elżbiety II. Solidnie i dobrze napisana książka pełna ciekawych anegdot i historycznych faktów. Oczywiste jest po której stronie stoi autorka ale potrafi zadawać pytania niewygodne dla rodziny królewskiej i nie zawsze znajduje na nie odpowiedz. Znadziemy tutaj też kilka fotografii dokumentujących zycie Elżbiety Windsor. Naprawdę niezła pozycja dla fanów historii i rodziny królewskiej.

Kasiek m | 2013-02-28
Przeczytana: 18 lutego 2013

Leży tak książka na biurku obok laptopa, leży i czyni mi wyrzuty, dlaczego jeszcze jej nie opisałam. No właśnie… dlaczego? Przeczytałam ją 1,5 tygodnia temu, bardzo szybko, oklejona jest zakładkami indeksującymi z ważnymi cytatami, z fragmentami mającymi mi pomóc w spisaniu swoich refleksji, ale książka, dla mnie była tak świetną, że każde słowo wydaje się małe i niewłaściwe. Dlatego tyle siedziałam i czekałam na natchnienie.

Biografie Elżbiety II mnie wołają, postać Królowej mnie fascynuje i chociaż jest to już trzecia książka o tej dostojnej władczyni, wiem, że jeszcze wielu rzeczy o niej nie wiem. Każda biografia, którą czytam, mimo wspólnego mianownika jest książką wyjątkową, chociaż powtarzają się fakty, różni się ich ocena, przez to za każdym razem odkrywamy coś nowego. Najnowsza pozycja poświęcona Elżbiecie II na polskim rynku, jest woluminem pokaźnej wielkości i bardzo słusznej wagi. Od razu zaznaczam, że niewskazana jest do czytania w autobusie, ogólnie w podróży, gdy – i...

neta | 2013-09-18
Przeczytana: 17 września 2013

Jeszcze żadnej książki nie czytałam tak długo jak tej. Ale warto było. Najtrudniej było przebrnąć przez początek, ale pewnie dlatego, że niewiele źródeł mówi o życiu młodej Elżbiety, więc opinię o niej z tamtych czasów kształtuje się na podstawie jej zachowań, a motywów działań jedynie można się domyślać. Zupełnie odrzuciło mnie od monarchini, gdy przyszło do wychowywania dzieci - to zupełnie nie to, co ja nazywam byciem dobrą matką. Potem jednak było już coraz lepiej. Po lekturze tej książki już wiem, dlaczego Brytyjczycy są tak dumni z faktu, że są Brytyjczykami. Królowa i królestwo budują i wzmacniają w nich to poczucie.

Tak przypuszczałem że pupilek nie może napisać obiektywnej książki zwłaszcza o kimś takim. Bardzo ubarwiona historia. Zdaje się jakby tworzyć królową wręcz przezroczystą, niepozbawioną jakże ludzkich cech takich jak empatia i szlachetność. Historia Dworu Czerwonego Smoka pokazuje zupełnie co innego. Szkoda czasu na takie lektury. Zwłaszcza tak grube. Ładne zdjęcia.

książek: 1970
Ciarolka | 2013-03-22
Przeczytana: 2013 rok

Elżbieta II. Gdy tylko usłyszymy te słowa, przychodzi nam na myśl starsza pani, która zasiada na tronie jednego z najpotężniejszych państw na świecie. Kojarzymy ją z telewizji, prasy czy Internetu i zastanawiamy się, jak ona znosi ciągłą presję społeczeństwa i mimo podeszłego wieku nieustannie jest w stanie stać na czele Wielkiej Brytanii. Myślę, że większość z nas wie o niej tak naprawdę niewiele, nasza wiedza opiera się głównie na tym, co zobaczymy na ekranie telewizorów. Dziś przedstawiam Wam książkę, która całkowicie odmieni Wasze zdanie na temat tej postaci i sprawi, że będziecie znać ją o wiele lepiej.

Sally Bedell Smith stworzyła ogromne kompendium wiedzy na temat królowej. Poznajemy tu całe jej życie - od momentu, w którym stała się przypuszczalną następczynią tronu, po tym, gdy jej wuj abdykował, a ojciec niespodziewanie został królem. Jerzy VI chciał przygotować córkę na objęcie tronu w przyszłości, aby nie znalazła się w takiej sytuacji jak on: nieprzygotowany do...

lily_rose | 2014-11-17

Bardzo dobra biografia Królowej. Szczerze i obiektywnie opisuje niezwykłą kobietę, jej historię, świat w jakim została wychowana, relacje z najbliższymi, organizacje pracy. Polecam każdemu!

elfilka | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Bardzo lubię biografie z tej serii. Przeczytałam kolejną i nie zawiodłam się. Ogromna dawka historii Wielkiej Brytanii i krajów Commonwealth, a do tego pięknie opisana historia życia Królowej Elżbiety II. Z książki dowiadujemy się jak ogromną rolę pełni Królowa. Nie jest to bynajmniej wyłącznie rola reprezentacyjna. Doskonałe zdolności dyplomatyczne, potrafiąca zachować się w każdej sytuacji, nawet najtrudniejszej. Z biografii wyłania się obraz Królowej, która jest doskonałym politykiem, ale również człowiekiem. Otwarta na zmiany, podążająca z duchem czasu. Nie boi się odejść od sztywnych zasad etykiety królewskiej, wszystko jednak z zachowaniem umiaru oraz klasy. W tej obszernej biografii poznajemy także Księżną Dianę z zupełnie innej strony niż do tej pory kreowały ją media. Poznajemy też innych członków rodziny królewskiej zarówno najbliższej jak i dalszej.

Ksebardo | 2014-11-20

Swietnie opisana historia współczesnej monarchini. Dodatkowa zaleta zdjęcia. Naprawdę polecam!