Pod kulawym Belzebubem

magdaandbooks

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Galfryd | 2015-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2015

Bezpieczniackie kryminały Wojta dobrze oddają obraz bardzo późnego PRL - połowy lat 80tych, z pewnym cynizmem i brakiem złudzen tej epoki.
Akcja toczy się wśród pensjonariuszy ośrodka "Pod Kulawym Belzebubem" - ośrodka, naturalnie prywatnego, żaden tam FWP - dlatego i wszyscy goście to albo goście z Zachodu, albo krajowi "prywaciarze".
Najpierw jest seria włamań, potem pojawiają się, coraz gęściej trupy, gdzieś w tle jest zachodni wywiad - dlatego śledztwo prowadzi znana z innych książek Wojta ekipa SB-ków.
Jako że PRL jest późny, to i propagandy niewiele - ot, takie typowo niechętne spojrzenie na "prywatną inicjatywę" (której głównym wonczas problemem był "brak surowców", bowiem czegokolwiek by nie wyprodukowali - głodny rynek wszystko był gotów wchłonąć).
W sumie dobra zabawa i wspomnienie Polski sprzed 30 lat.

Agata | 2015-10-05

Styl Wojta, sztucznie dowcipny, i jego pogmatwane intrygi to kompletnie nie moja bajka. Lata 90., "prywaciarze" wakacjują w Świnoujściu w luksusowym pensjonacie "Pod Kulawym Belzebubem". Po serii włamań ginie młoda "mewka" (czy ktos tak jeszcze mówi na prostytutki?) a zaraz potem dwóch szemranych młodzieńców.. Głupie, nudne, a wątek miłosny (tajniak z bezpieki romansuje z głupiutką i histeryczną córką właściciela wytwórni wód gazowanych) żenujący.

książek: 2024

Fajny, PEERELOWSKI kryminał. Polecam miłośnikom gatunku.