Japonia

Tłumaczenie: Jan Inż. Furuhjelm
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka wiedzy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Trzaska, Evert i Michalski
Japan in der Welt, 1936
historyczna
Kage

W ostatnich latach nie było prawie tygodnia, nie było bodaj dnia, w którym cień Japonii nie rozpostarłby się nad światem. Oto w dniu 20 listopada 1934 roku zostaje położony kamień węgielny pod gmach pierwszego meczetu w Japonii. Oto Tokio włącza islam do arsenału swojego rynsztunku politycznego i wysyła poselstwo do Ibn Sauda, uchodzącego za najpoważniejszego kandydata na nowego kalifa. Odtąd Japonia wyzyskuje na swoją korzyść prądy nurtujące w islamie, podobnie jak czyni to z buddyzmem, który służy jej celom w Azji Środkowej. Od tego też czasu niemal każdy dzień zwiastuje światu nowe zwycięstwo polityczne Japonii: staje ona mocną stopą zarówno w Iranie i Iraku jak w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie.

źródło opisu: Z przedmowy do wydania z 1936 r.

źródło okładki: .

kuba | 2013-12-12