La Morte amoureuse

Wydawnictwo: La Spiga MODERN LANGUAGES
literatura francuska
francuski
Noemi

Krótka historia napisana przez Théophila Gautier i opublikowana w „La Chronique de Paris” w 1836 roku. Historia opowiada o księdzu, który poznaje i zakochuje się w Clarimonde – pięknej kobiecie, która okazuje się być wampirem.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.laspigamodern.com

Melania | 2019-03-06
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 06 marca 2019

Polska wersja językowa znajduje się w książce Marii Janion "Wampir. Biografia symboliczna".

Noemi | 2012-12-20

Nie wiem, czy to opowiadanie zostało przetłumaczone na język polski - jeśli tak, to zapewne w jakimś zbiorku, ale nie jestem tego pewna. Swoją wersję czytałam po angielsku. Prosta, nieskomplikowana, ale pełna uroku historia miłosna młodego księdza, Romualda, oraz kurtyzany Clarimonde, która okazuje się być... tego każdy dowie się sam, zabierając za tę historię. Styl typowy dla romantyków, odrobina orientu, piękny język z mnóstwem pysznych porównań, odrobina archaizmów... Dla miłośników klimatów lekko fantastycznych, nieco patetycznych wywodów i fabuły opierającej się na uczuciu - tak, reszta czytelników niekoniecznie będzie delektować się lekturą.