Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty

Wydawnictwo: Czarne
Hiszpania, fiesta
literatura faktu
Jaga

Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty to opowieść o kraju, gdzie wieje tramontana, szatański wiatr z opowiadania Márqueza, gdzie ludzie dla zabawy podpalają styropianowe figury większe od domów, a w święta obrzucają się cukierkami, błotem, zdechłymi szczurami i rzepą. To relacja z miejsc, gdzie w Wielki Piątek bije się w bębny, aż krwawią dłonie, a czarownice odpędza się ciepłą wódką. To także zbiór historii o bandytach, rzeźnikach, królach i tancerkach z zapomnianych miasteczek Kastylii-La Manchy, Andaluzji, Estremadury i Katalonii. Książka jest owocem trzech lat życia i podróży po Hiszpanii, a przede wszystkim pogoni za iberyjskimi fiestami.

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: http://czarne.com.pl

Romano | 2018-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie wiem jak można tak wspaniały temat jak hiszpańskie fiesty zepsuć w tak perfekcyjny sposób. Książka "Pył landrynek. Hiszpańskie fiesty" kojarzy mi się z restauracją McDonalds, czyli szybko i nijako. Czytając ją miałem wrażenie, że autorka w biegu zaliczała fiesty, a na każdą z nich miała zaledwie po 5 minut, stąd też jest to książka niezwykle powierzchowna. W zasadzie to mogłaby zostać napisana nawet bez uprzedniego zaliczania tych wszystkich fiest, z punktu widzenia autorki byłoby to lepsze, gdyż nie poniosłaby kosztów zwiedzania hiszpańskiej prowincji. Wydaje się, że książka oparta na rzetelnej hiszpańskiej literaturze przedmiotu byłaby ciekawsza. Wynika to z tego, że autorka nie ma pojęcia jak rozmawiać z ludźmi, a przecież jest to kluczowa umiejętność do napisania w miarę udanego reportażu. Dwie gwiazdki przyznałem tylko dlatego, że książka jest krótka i nie straciłem na jej czytanie zbyt dużo czasu

Kinga | 2018-07-05
Przeczytana: 24 maja 2018

Jestem rozczarowana.

Spodziewałam się wyczerpującego spojrzenia reporterki a otrzymałam ogólnikowe opowieści turystki, która tu była, tam była, na to tylko zerknęła, ale książkę napisała.

Podtytuł: "hiszpańskie fiesty" dał mi nadzieję na intrygujący zbiór reportaży dotyczących różnorodnych wydarzeń, mających miejsce w słonecznej i gorącej Hiszpanii. Opis wskazywał na to, że pogoń za fiestami dostarczy mi dzikości, magii chwili i opisów przenoszących mnie z miejsca na miejsce.

Owoc trzech lat zbierania materiałów jest moim zdaniem totalnym niewypałem.

Wydaje mi się, że te krótkie formy to raczej luźne notatki z dziennika lub wpisy dobre na bloga podróżniczego. Teoretycznie powinny być one bardzo ciekawe, praktycznie jest z tym już dużo gorzej. Według mnie nie są one dopracowane, przez co w książce pojawia się mnóstwo nieistotnych informacji. Historie poszczególnych wydarzeń zostały zmieszane z zachowaniami mieszkańców i dużą ilością osobistych uwag, niewnoszących nic do...

BetiFiore | 2018-05-27
Przeczytana: 24 maja 2018

Krótki, ale ciekawy - jak na wydawnictwo Czarne przystało - zbiór reportaży z przeróżnych, często zadziwiających, a nawet strasznych hiszpańskich fiest. Coś mniej oczywistego, a wartego przeczytania.

emjot | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Jako hispanofil nie mogę nie napisać nic innego: przeczytałem, nie połknąłem "Pył" od pierwszego a do ostatniego z. Jest genialna. Skondensowana i lakoniczna. W dobrym tego słowa znaczeniu.

Patrycja | 2017-10-13

Przeczytawszy tę książkę nie za bardzo wiedziałam co mam o niej myśleć. Myślałam, że poznam najważniejsze, najdziwniejsze, najbardziej hucznie obchodzone fiesty w Hiszpanii. Ich genezę, przebieg, kiedy są obchodzone. To co zaserwowala autorka to: kilka króciuteńkich wzmianek o fiestach (trochę szerzej opisano encierro)a reszta to jakiś bełkot. Jestem mocno zdegustowana,bo temat świetny, ale książka wyszła koszmarnie.Na całe szczęście jest krótka, więc nie trzeba się było z nią długo męczyć. Ogólnie - nie polecam.

Carmello | 2017-08-20
Przeczytana: lipiec 2017

Jako dziecko często bawiłam się z babcią w skojarzenia. Pamiętam, że kiedy ona rzuciła hasłem ,,Hiszpania'' ja odpowiedziałam ,,słońce''. Teraz jednak odrzekłabym coś zgoła innego, ponieważ obecnie kraj ten jawi mi się jako płynąca absurdem kraina kontrastów. Od kilku lat próbuję zrozumieć mentalność rodaków Cervantesa, a mimo to, ze zdumiewającą wręcz częstotliwością, poznaję jakiś obyczaj, który wprawia mnie w stan głębokiej zadumy nad naturą ludzką.

Aby zyskać Wasze zrozumienie dla mojego niezrozumienia społeczeństwa tegoż państwa, pragnę się z Wami podzielić pewną ciekawostką:

Katalońskie dzieci z niecierpliwością wyczekują wigilijnego wieczoru, bowiem wtedy nie święty Mikołaj, a drewniany stworek Caga Tío (srający wujek) przynosi, czy raczej ,,wydala'' dla nich upominki w nagrodę za ,,dokarmianie'' i zapewnienie schronienia w okresie przedświątecznym.

Pomijam oczywiście to, że jest sierpień, a zwyczaj ten rozpowszechniony jest w Katalonii, która rządzi się swoimi,...

sokratestanczacy | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Ciekawe historie jednak napisane jak wprawki do reportażu. Przepraszam.

Pistacia_Vera | 2017-03-09
Na półkach: Przeczytane, 2017, Reportaje
Przeczytana: 09 marca 2017

Mini przewodnik po wybranych przez autorkę hiszpańskich lokalnych świętach. wybór na pewno nie był łatwy bo każde hiszpańskie miasto czy wieś ma swojego patrona a więc swoją fiestę. najsmutniejszy fragment to opis encierro w Pamplona i innych pomniejszych zabaw zakończonych śmiercią byków. trudno uwierzyć, że w kraju unii europejskiej na takie barbarzyństwo jest przyzwolenie. przeciwnicy korridy w Hiszpanii mówią "Corrida tortura, ni arte ni cultura" (korrida tortura ani sztuka, ani kultura) i w pełni się z tym zgadzam, tego okrucieństwa nie da się usprawiedliwić tradycją. najprzyjemniejszy dla mnie fragment książki dotyczy wiatru tramontana - takiego pirenejskiego halnego. bardzo lubię ten wiatr, rozgania chmury, plącze włosy, osusza nadmorskie wilgotne powietrze, które staje się przyjemnie rześkie. książka może nie porywa jak hiszpańska fiesta ale dla zainteresowanych Półwyspem Iberyjskim może być ciekawa. minusem jest brak zdjęć.

inkaa2000 | 2017-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Zbiór reportaży z kraju, gdzie trwa wieczna fiesta... Lekkie, łatwe, ale nie porywające.

TwojeWino | 2016-09-15
Przeczytana: 02 września 2016

Katarzyna Kobylarczyk chciała złapać kilka byków za ogon, niestety nie złapała żadnego, pozostawiając czytelnikowi jedynie hiszpański kurz, zakrywający piękne i okrutne oblicze hiszpańskiej kultury ludowej.