Sześć lat później

Six Years
morderstwo
kamk

Inne wydania

Minęło sześć lat od kiedy Jake Fisher stał w białym wiejskim kościółku i patrzył jak Natalie, miłość jego życia, wychodzi za innego mężczyznę. Przez sześć lat dotrzymywał obietnicy, jaką wymogła na nim Natalie: że zostawi ją i jej męża Todda w spokoju i nie będzie próbował nawiązać z nią kontaktu. Jednak przez tych sześć lat jego uczucia do niej nie wygasły. Jake wciąż myśli o swojej ukochanej i cudownych chwilach jakie spędzili razem w ośrodku pracy twórczej w Vermoncie. Nie może zrozumieć jej nieoczekiwanej decyzji, ani pogodzić się z jej utratą. Tak więc gdy przypadkiem natrafia w internecie na nekrolog Todda, nie może się powstrzymać i biegnie na jego pogrzeb. Tam czeka go największa niespodzianka w jego życiu.? Jake odkrywa wiele niepokojących faktów związanych z jego ukochaną Natalie, a także dowiaduje się czegoś o sobie samym. Te fakty są tak dziwne, że chwilami Jake wątpi w swoje zdrowe zmysły, a swoimi upartymi poszukiwaniami najwyraźniej budzi upiory przeszłości, gdyż nagle jego życie jest poważnie zagrożone...

źródło opisu: Albatros, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1399,22...»

allison | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Nie jestem fanką ani znawczynią prozy Cobena - dopiero kilka miesięcy temu sięgnęłam po jego książki i poznałam tylko trzy, więc nie mam zbyt wielkiej sali porównawczej, ale "Sześć lat później" uznałam za najsłabszą z przeczytanych powieści.

Owszem, fabuła jest pełna napięć i niespodzianek, jednak dość często miałam wrażenie, że akcja jest sztucznie przeciągana; niektóre sceny mi się dłużyły, a jednocześnie nie wnosiły niczego nowego do treści.

Intryga wydała mi się zbyt wydumana, a zakończenie banalne i sentymentalne.
Mimo tych wad uważam lekturę za udaną - doskonale przy niej odpoczęłam.

mclena | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

"Rozpacz potrafi igrać z człowiekiem i jeśli dasz jej choć odrobinę swobody, znajdzie ci rozmaite alternatywne odpowiedzi."

Odgrzewany kotlet czy nie - jest coś w Cobenie co mnie niesamowicie do niego przyciąga. Mogłabym czytać wszystko co napisze a ja i tak będę się przy tym dobrze bawić, bo czasem, książka to nie tylko poszukiwanie mocnych wrażeń, emocji, unikatowych historii, oderwania od rzeczywistości. Czasami czytanie książek to też miło spędzony czas - tak po prostu i z Cobenem jeszcze nigdy nie wyszłam na minusie. Wiem czego się po nim spodziewać i czy w danym momencie to jest to czego potrzebuję, a jak jeszcze uda mu sie zaskoczyć, to już bomba.
"Sześć lat pózniej" faktycznie nie jest najlepszą powieścią autora - co więcej, stać go na wyższy poziom, tym bardziej, że w wielu postaciach męskich można dostrzec pewnien wzór, i prawie zawsze przypomina mi on Myrona Bolitara - z Jakiem było tak samo, ale to mi absolutnie nie przeszkadza, bo Bolitara uwielbiam i jakiekolwiek...

Sargento_Garcia | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, Od znajomych
Przeczytana: 22 marca 2014

Nie będę się rozpisywał, bo... wszystko już zostało o tej książce powiedziane w recenzjach dotyczących poprzednich książek autora. Czytając "sześc lat później" odnosiłem wrażenie, że autor przetasował swoje wcześniejsze pomysły i tylko trochę je "przemalował".

Muszę uczciwie przyznać, że akcja książki jest wartka i wciągająca - przeczytałem ją w 5h. Sposób opowiadania historii przez Cobena jest tak przemyślany bo czytelnikowi trudno się od niej oderwać, ale jak już pisałem wcześniej to "odgrzewany" mix poprzednich historii, co miejscami odbiera przyjemność czytania.

W mojej ocenie jest to najsłabsza książka Harlana Cobena

Bożena | 2014-08-15
Przeczytana: sierpień 2014

Generalnie rzecz biorąc to Coben już nas przyzwyczaił, że w jego książkach cała akcja i napięcie skupia się na wyjaśnieniu tajemnicy z przed lat. Tak jest i tym razem.
Niezwykle przystojny, wykształcony, ceniony i ogólnie szanowany wykładowca College’u Lanforda - Jake Fisher - próbuje po sześciu latach odnaleźć dawną miłość i mimo wielu dziwnym zbiegom okoliczności, niepowodzeniom i narażeniu się mafii nie odpuszcza, za wszelką cenę chce poznać prawdę o Natalie. Czy wszystko co ich łączyło było fikcją i kłamstwem?
Przyznam szczerze, że nie jest to historia, która porywa i trzyma w napięciu (a emocji i napięcia właśnie od Cobena oczekuję) i chociaż sam pomysł jest dobry to coś po drodze się rozmyło i zamiast dreszczyku i gęsiej skórki powiało harlequinem. Mimo wszystko polecam, książka ma swój urok i dynamikę, czyta się ją szybko, lekko i przyjemnie.

gwiazdka | 2015-02-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 04 lutego 2015

Kto choć trochę zna twórczość Cobena ten wie, czego można się spodziewać po powieści „Sześć lat później. Książka jest schematyczna w dobrym i złym znaczeniu. Przede wszystkim jest to bardzo lekka lektura, gdzie kolejne strony umykają w zatrważającym tempie, trochę za sprawą szybkiej akcji, a trochę za przyczyną ogromnej czcionki. Poza tym w miarę typowe, może bardziej niż zawsze słodkie, zakończenie.

Gorszą stroną są bohaterowie, identyczni jak we wcześniej czytanych powieściach Cobena, zmieniają się tylko nazwiska, a bohaterowie są wprost skserowani. Przebieg akcji niby ciekawy, ale też w dużym stopniu powielony. Książka mimo to może sprawić czytelnikowi sporo przyjemności, chociaż nie należy do wybijających się w swoim gatunku. Pod warunkiem, że ten nie będzie czepiał się pewnych, typowych dla Cobena, drobnych zresztą sprzeczności. Ja daje 6 na 10.

Ewelina229 | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016

Już kiedyś wspominałam, że Cobena mogę brać w ciemno, bo nigdy nie zawodzi. Tym razem niby też, ale albo nieco zmienił się mój gust czytelniczy, albo autor troszkę "osłabł" w swoim stylu.
Czyta się owszem - szybko i jak zawsze z wielkim zapałem chcesz wiedzieć więcej i więcej. Tak było i tym razem, ale coś mi tutaj jednak nie do końca przypasowało a cała historia jest mocno naciągana delikatnie ujmując.

Jake z dnia na dzień traci kobietę, którą kocha nad życie, kiedy Natalii oznajmia iż wychodzi za mąż za byłego chłopaka, świat głównego bohatera sypie się jak domek z kart. W dniu ślubu oczywiście jest obecny w kaplicy, chcąc na własne oczy przekonać się, iż miłość jego życia wychodzi naprawdę za innego. Kobieta prosi, by obiecał, że da im spokój. Jake obiecuje i dotrzymuje obietnicy przez sześć lat, do momentu, gdy czyta nekrolog z którego wynika, że zmarł mąż Natalii.
Jednak już na pogrzebie okazuje się, że wdowa po zmarłym to wcale nie Natalii a z dawnych znajomych nagle nikt...

książek: 1937

Książka pt.: „Sześć lat później” Harlana Cobena już od jakiegoś czasu stała na mojej półce i czekała na swoją kolej. Troszkę się bałam po nią sięgnąć, gdyż powieść nie cieszy się wysoką oceną, a przecież to mój ukochany Coben. No i cóż, rzeczywiście nie jest to, aż tak dobra lektura, jakiej można się spodziewać po tym autorze. Strasznie banalna fabuła, a główny bohater? Masakra! Wyidealizowany do granic możliwości, aż mdli. Przystojny, inteligentny, dobrze zbudowany, wysportowany, dziekan wyżej uczelni, od sześciu lat zakochany w jednej kobiecie, która niestety zostawiła go dla innego blebleble… nie cierpię takich bohaterów. Kryminał czyta się szybko i dość przyjemnie, można powiedzieć, że to książka na jeden dzień, jeżeli oczywiście ma się czas. Ale ta historia, to takie odgrzewane kotlety, do tego mocno przesłodzona i mało skomplikowana. Bardzo mi przykro, że piszę tak o książce mojego ulubionego autora, ale nic na to nie poradzę ten kryminał zwyczajnie mnie nie porwał. Niemniej...

DonSzabla | 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Każda z dotychczasowych książek Harlana Cobena, którą przeczytałem wywarła na mnie ogromne wrażenie. Polubiłem tego autora za sposób w jaki buduje napięcie i historie, których nie można zapomnieć. Sięgając po "Szczęść lat później" życzyłem sobie ciekawej fabuły i nagłych zwrotów akcji, do których przyzwyczaiły mnie poprzednie powieści tego autora. Co otrzymałem? Bardzo przeciętną książkę, która nie porywa, ale pozwala miło spędzić czas.

"Sześć lat później" korzysta ze sprawdzonego schematu: tajemnica po latach wychodzi na światło dzienne i prosi o rozwiązanie. Sama schematyczność nie jest zła pod warunkiem, że autor potrafi ją urozmaicić na przykład dobrą fabułą. W poprzednich tytułach to się udawało. A teraz? Niekoniecznie. W tej książce historia jest przeciętna i mało urozmaicona. Brakuje wielkich porywów i zaskakujących momentów, do których jak już wcześniej wspomniałem zostałem przyzwyczajony. Postacie zostały wykreowane dobrze. Są barwne i wyraziste. Nie mogę się do nich...

Justyna | 2017-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Książkę czyta się naprawdę świetnie i jest bardzo intrygująca, ale moja ocena to 7/10, ponieważ fabuła za bardzo przypomina mi tę z "Nie mów nikomu", a ją czytałam wcześniej. Wiele wątków zostało powielonych i dlatego gorzej mi się czytało, jakby wtórnie. Nie zmienia to faktu, że Coben jest mistrzem trzymania w napięciu i zwrotów akcji, a także wprowadzania elementów, które co rusz rzucają nowe światło na sprawę. Trochę przesadzony jest niezniszczalny i nieuchwytny Jake, ale oprócz tego jest też bardzo pozytywną, ciepłą i uczuciową postacią, jak na mężczyznę takich gabarytów. Ogólnie książka wypada naprawdę na plus, wiele się dzieje i w ogóle nie można narzekać na nudę, a zakończenie jest zaskakujące. Polecam. :)

wiejskifilozof | 2015-06-16

Jak on się mógł czuć ? Jake patrzył jak Natalie,jego dziewczyna wychodzi za innego.A potem obiecał,że da jej i jej mężowi spokój.
No i dał,na 6 lat.Potem,gdy zobaczył nekrolog Todda.Musiał interweniować.Tak czuł.
Czy dobrze zrobił,czy nie było to złamanie obietnicy ? Dla niego nie.Chciał się dowiedzieć.Kilku rzeczy,ważnych rzeczy.Dlaczego Natalii nie było na pogrzebie ? Dlaczego nabiera każdy wody w usta ?
Jake,główny bohater,to nie jakiś komandos.To nie Win Lokwood,to nie Myron.
To zwykły wykładowca nauk politycznych.
Moim zdaniem,książka jest dobra.Ma swoją intrygę i wciągająca fabułę.Ale brakowało mi w wielu miejscach zaskoczenia.Nie było,momentów( w większości) które by mnie jakoś mocno zaskakiwały.
Polecam zagorzałym fanom i fankom Cobena.

W marcu jak w garncu

Co miesiąc we współpracy z GfK Polonia Consumer Choices (Panel Książki GfK) przygotowujemy zestawienie bestsellerów. W marcu ranking wypadł wyjątkowo niejednorodnie.