Operacja Dakar. Kulisy najbardziej morderczego rajdu świata

Wydawnictwo: Pascal
Rajd Paryż Dakar
literatura faktu

Jedyna książka na świecie, z której dowiecie się wszystkiego o rajdzie Dakar! Dlaczego rajd Dakar nie odbywa się w Afryce? Co na Saharze robił polski Jelcz? Któremu kierowcy skradziono auto na pustyni? Dlaczego nie ma relacji live z rajdu? Jacek Balkan wyczerpująco przedstawia nieznane dotąd kulisy tego zabójczego rajdu. Operacja Dakar zdradzi, jak to się wszystko zaczęło, kto przygotowuje...

Jedyna książka na świecie, z której dowiecie się wszystkiego o rajdzie Dakar!

Dlaczego rajd Dakar nie odbywa się w Afryce?
Co na Saharze robił polski Jelcz?
Któremu kierowcy skradziono auto na pustyni?
Dlaczego nie ma relacji live z rajdu?

Tysiące kilometrów groźnego rajdu, śmierć przyczajona za każdą wydmą,
głośny ryk silników, sportowe maszyny, o których marzy każdy facet, i… złodzieje czyhający na auta.
Ekskluzywne wywiady m.in. z Krzysztofem Hołowczycem i Rafałem Sonikiem, jedynym Polakiem, który stanął na podium w Dakarze!
O łóżko trzeba było walczyć z karaluchami… Budzę się w nocy i widzę na ścianie jakiś dziwny cień… Przyglądam się, a to dwie jaszczurki wyżerają karaluchy. A potem ktoś powiedział, że to świetnie, że miałem jaszczurki w pokoju, bo to znaczy, że nie będzie węży.
Krzysztof Hołowczyc

Jeśli chcecie poczuć się jak uczestnicy tego morderczego rajdu, koniecznie zajrzyjcie do środka.

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2013

źródło okładki: Wydawnictwo Pascal, 2013

PonuryDziadyga | 2014-05-12
Przeczytana: 09 maja 2014

Książka jest właściwie kompletna. Kompendium wiedzy o Dakarze, bez zbędnego wodolejstwa i przynudzania. Autor jest motoryzacyjnym ekspertem, tak pod względem teorii, jak i praktyki, więc nawet nie wypada się z nim kłócić, kiedy przybliża nam początki automobilizmu, czy historyczne wyścigi z końca XIX wieku. Sama historia Rajdu jest pieruńsko ciekawa. No ok, nie jestem obiektywny, bo ta impreza była od zawsze dla mnie dużo ciekawsza, niż takie F1, czy nawet rajdy WRC. A przynajmniej do 2009 taka była, bo przeniesienie go na tereny Ameryki Południowej z jednoczesnym utrzymaniem nazwy Dakar, to jak splunięcie pod nogi tradycji. Dawny Dakar miał charakter i cohones. W tym obecnym nie widać żadnego z powyższych, więcej tu wygodnictwa i lansu. Kwestią czasu pozostaje, gdy organizatorzy ugną się kolejny raz przed protestami eko- oszołomów, czy wykonają jakieś karkołomne ruchy "w trosce o bezpieczeństwo". Śmieszna sprawa, bo chyba każdy się zgodzi, że specyfiką ekstremalnych wyzwań, czy...

vexlubo | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018

ciekawa książka samolotowa (bo dobrze się ją tam czyta i tyle czasu wystarczy).

bardzo porządnie wydana- zdjęcia pobudzają, łatwo poczuć klimat dakaru, słońce, piasek, ryk silników..
ogromny szacunek dla Autora za całokształt ale jakoś nie było w książce płynności.

Mateusz | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Jedyna książka na świecie, z której dowiecie się wszystkiego o rajdzie Dakar!

Dlaczego rajd Dakar nie odbywa się w Afryce?
Co na Saharze robił polski Jelcz?
Któremu kierowcy skradziono auto na pustyni?
Dlaczego nie ma relacji live z rajdu?

Jacek Balkan wyczerpująco przedstawia nieznane dotąd kulisy tego zabójczego rajdu. Operacja Dakar zdradzi, jak to się wszystko zaczęło, kto przygotowuje auta, które pokonały pustynie, gdzie śpią uczestnicy, co jedzą i który z nich zabiera ze sobą masażystę…

W książce zawarta jest cała masa anegdot związanych z najsłynniejszym rajdem terenowym świata. Mnóstwo zdjęć i czuje się klimat jakby się tam samemu było.

Książka obowiązkowa dla fanów motoryzacji.

hcrzeznik | 2013-04-15
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Solidne kompendium wiedzy na temat Rajdu Paryż-Dakar. Czyta się błyskawicznie, autor nie zanudza czytelnika. W książce zawarta jest cała masa anegdot związanych z najsłynniejszym rajdem terenowym świata.Polecam wszystkim zainteresowanym motoryzacją.

MarK1989PL | 2017-02-11

Przyznam, że książkę kupiłem przypadkiem "bo przecena" i jako fan sportów motorowych nie mogłem obok niej w takiej sytuacji przejść obojętnie.

Jak się jednak okazało, choć zdaje się zupełnie niewypromowana i mało znana, książka jest moim zdaniem najlepszą polską literaturą o najsłynniejszym rajdzie cross-country na świecie. Można w niej znaleźć wszystko, od początków rajdu, cały rys historyczny, przez zawiłości polityczne, problemy z bezpieczeństwem, aspekty techniczne, aż wreszcie występy Polaków. W każdym z tym tematów można dodatkowo wyczytać ciekawostki, niedostępne albo bardzo trudno dostępne gdzie indziej.

Polecam wszystkim zainteresowanym tematem, maniakom sportu motorowego i po prostu tym, chcącym poznać zawiłości związane z tak dużymi, legendarnymi imprezami motoryzacyjnymi.

tomaszszym | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Książka przedstawia nam od kuchni jak od lat 70 rajd sukcesywnie się zmieniał.Na początku był traktowany jako rajd amatorski z możliwością pokazania się kierowcą z bloku Wschodniego.Ukonczenie rajdu na mniej znanych samochodach stawało się świetnym chwytem marketingowym.Podczas rajdu rozgrywanego w Afryce uczestnicy często byli w przy uszkodzenia auta na trasie czasami pozostawieni sami sobie. Ciekawostka jaka opisuje autor jest np kradzież samochodu na pustyni. Rajd jest nie zwykle wymagający i wykanczajacy uczestników i pokazuje jak łatwo na skutek pecha a i czasem braku umiejętności można szybko zakończyć swój udział. Polecam wszystkim, którzy w ramach ciekawostki chcą poczytać. na pewno pozycja nie wskazana dla osób, które spodziewają się opisu rajdu dzień po dniu.

Maciej | 2015-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2015

Bardzo ciekawa, dla miłośników tego rajdu pozycja obowiązkowa.

Mag | 2014-02-19
Przeczytana: 2014 rok

Pomysł i ujęcie tematu ciekawe, ładne wydanie, historia i kulisy rajdu opisane całościowo ale też z lokalnej perspektywy. Niestety książka bardzo nieporadnie napisana, irytuje szkolny styl budowania zdań. Zabrakło może porządnej redakcji. Niemniej dla mniej wyczulonych na formę, treść polecam.

medicus | 2013-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2013

zwięźle i na temat o rajdzie Dakar. Dużo ciekawostek i faktów. Napisane z pasją. Zdecydowanie dla fanów rajdów i motoryzacji

Wojtek | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

Bardzo ciekawa książka. Uchylająca rąbka tajemnicy, jaką jest owiany Dakar.