Korytarz śmierci. Operacja Goodwood w Normandii 1944

Operation Goodwood. July 1944: A Corridor of Death
walka, czołgi
historia
BestialReader

Największa operacja z użyciem czołgów i broni pancernej podczas kampanii w Normandii w 1944 roku. Miała pomóc w otwarciu Amerykanom drogi w głąb Francji, a dodatkowo skłonić siły brytyjskie do bardziej dynamicznego marszu. Została również zaplanowana i zrealizowana ze względów osobistych: przyczyną była rywalizacja brytyjskiego generała Montgomery'ego (dowódcy 21. Grupy Armii) z...

Miała pomóc w otwarciu Amerykanom drogi w głąb Francji, a dodatkowo skłonić siły brytyjskie do bardziej dynamicznego marszu. Została również zaplanowana i zrealizowana ze względów osobistych: przyczyną była rywalizacja brytyjskiego generała Montgomery'ego (dowódcy 21. Grupy Armii) z amerykańskim generałem Dempseyem.

Trzy brytyjskie dywizje pancerne w sile ponad 700 czołgów próbowały zaatakować znajdujące się w odległości zaledwie siedmiu mil nieprzyjacielskie jednostki pancerne gen. Rommla (ponad 200 czołgów i ponad 75 niezwykle skutecznych przeciw pancerzom czołgowym dział 88 mm), napotkały jednak na zacięty opór. Niebawem nastąpiła rzeź...

Książka przedstawia kronikę tej błędnie przygotowanej operacji, wzbogaconą o relację uczestników walk po obu stronach, analizę taktyki przeciwników oraz o szczegółowe dane dotyczące ich związków bojowych, sprzętu i uzbrojenia. Cennym uzupełnieniem treści są unikatowe fotografie z archiwów brytyjskich i niemieckich praz mapy obrazujące poszczególne etapy działań.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=4555

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=4555

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!