Biały Kapitan

Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW
978-83-7565-214-7
przygodowa
Łukasz Kuć

"Biały Kapitan" to napisana w dwudziestoleciu międzywojennym powieść, której akcja rozgrywa się w dużej mierze na pokładzie szonera „Witeź”. Norweski kapitan przyjmuje na statek nowego marynarza, przypadkowo poznanego w porcie. Nie zna jednak jego prawdziwego nazwiska ani więziennej przeszłości. Szybko okazuje się, że sam „Witeź” również ma swoje tajemnice, a zgranej na pozór załodze nie zawsze należy ufać. Może to mieć niebagatelne znaczenie podczas wyprawy ze Skandynawii do krainy Samojedów i Tunguzów po złoto i cenne skóry. Główny bohater będzie musiał stawić czoło wielu zagrożeniom, i to nie tylko tym morskim, zanim obierze dobry kierunek, zanim odnajdzie tę właściwą przystań.

źródło opisu: Wydawnictwo LTW, 2012

źródło okładki: www.ltw.com.pl

Paździoch | 2013-11-29

Pierwsza książka Ferdynanda Ossendowskiego, po którą sięgnąłem po przeczytaniu życiorysu autora - podróżnika, badacza wschodniej Syberii i Dalekiego Wschodu, pisarza oraz powiernika tajemnic. Szczerze powiedziawszy spodziewałem się książki przygodowej, licząc na to, że będą w niej opisy tego co widział lub poznał w Azji.
W rzeczywistości, motyw przygody i podróży w nieznane jest tłem do zaprezentowania różnych charakterów, walki dobra ze złem, świat czarny i biały. Rozważania dotyczą głównie odpowiedzi na pytanie czy człowiek, który popełnił przestępstwo może zostać uczciwym i prawym, czy będzie tak oceniany przez innych czy też piętno przestępcy będzie niezmywalne i nigdy nie odzyska zaufania ludzi.

Co do samej twórczości Ossendowskiego, bez wątpienia sięgnę po inne pozycje, ponieważ chciałbym poznać fenomen twórczości człowieka, porównywanego przed wojną pod względem popularności do Sienkiewicza.

krisu | 2014-07-30
Na półkach: Książki (2014)
Przeczytana: 30 lipca 2014

80% (marynistyka + przygoda) + 10% romans + 10% metafizyka.

KojotWeMgle | 2013-07-19
archiwista_cyklista | 2017-05-10