Czarny czarownik. Po szerokim świecie

6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7565-241-3
podróże, Afryka,
Łukasz Kuć

Na niniejszy tom składają się teksty zawarte w dwóch książkach A.F. Ossendowskiego: "Czarny Czarownik" i "Po szerokim świecie". Są one pokłosiem podróży, które autor odbył po Afryce Północnej i Środkowej, Hiszpanii oraz Stanach Zjednoczonych. Zawierają ciekawe obserwacje i refleksje na temat ówczesnego świata francuskich kolonii, północnoafrykańskiego islamu, amerykańskiego ducha rozwoju, a także nowele i szkice dotyczące tych części ziemskiego globu, nierzadko widzianych poprzez pryzmat miejscowej tradycji, potęgi dzikiej przyrody i umiłowania do polowań na "grubego zwierza", nie tylko ze sztucerem, ale i z aparatem fotograficznym w ręku.

źródło opisu: Wydawnictwo LTW, 2012

źródło okładki: www.ltw.com.pl

Łukasz Kuć | 2013-01-30
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Dwie książki w jednej. Obie dotyczą Afryki. Takie podwójne wydanie ma swoją logikę, ponieważ obydwie pozycje nie należą do najobszerniejszych. Mówiąc krótko, bo i książkę czyta się bardzo krótko, bez rewelacji. Nie jest to opis jakiejś większej podróży, ale jakby dodatkowe szkice (szczególnie "Czarny czarownik"), które mogłyby się równie dobrze znaleźć np. w "Niewolnikach słońca". Pozycja zawiera m.in. przemyślenia autora dotyczące kolonizacji w Afryce, które możemy znaleźć także w innych jego dziełach. Jeżeli ktoś nie jest aż takim miłośnikiem twórczości pana Ossendowskiego, że musi posiadać wszystkie jego książki, to odradzam zakup. Aczkolwiek książka zdecydowanie nie jest zła.

Emila | 2018-01-26
Przeczytana: 30 stycznia 2018