Gen ciekawości: Z wybitnymi naukowcami rozmawiają dziennikarze "Gazety Wyborczej"

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
8372551987
popularnonaukowa
Chris_Carrion

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” - Sławomir Zagórski, Anna Bikont, Jacek Hugo-Bader, Piotr Pacewicz, Artur Włodarski i Michał Matys - rozmawiają z luminarzami nauki światowej i polskiej na temat ich odkryć i osiągnięć, ale też problemów i rozterek związanych z uprawianiem konkretnych dyscyplin. Rozmówcami są: Aleksander Wolszczan (astronom), Piotr Słonimski (genetyk), Tadeusz Bielicki (antropolog), Georges Charpak (fizyk), Elliot Aronson (psycholog społeczny), Małgorzata Kossut (neurobiolog), Hilary Koprowski (mikrobiolog), Jerzy Vetulani (farmakolog), Peter Singer (bioetyk), Robert Cialdini (psycholog społeczny), Ewa Bartnik, Andrzej Jerzmanowski, Piotr Stępień (genetycy), Carl Djerassi (chemik), Andrzej K. Tarkowski (embriolog), Konrad Fiałkowski (elektronik i informatyk), Wojciech Kołątaj (architekt).

Zbiorowym bohaterem książki jest nauka - „najbardziej wymagająca kochanka” (Georges Charpak). Bierze się z ludzkiej fascynacji światem, fenomenem życia i myślenia: „Proszę tylko pomyśleć. Mamy niespełna półtora kilograma galaretki, z czego zaledwie 13 dkg stanowi białko; reszta to woda i trochę tłuszczu. Ta galaretka generuje prąd i stąd bierzemy się my - nasza psychika, myślenie, emocje, pamięć” (Małgorzata Kossut). By naukę skutecznie uprawiać, trzeba do jej problemów podchodzić „z naiwnością dziecka, lecz z techniką wyrafinowanego szulera” (Piotr Słonimski). Czasem rodzi duchowe rozterki: „Musieliśmy zadać sobie pytanie, kiedy można odłączyć pacjenta od respiratora” (Peter Singer). Na ogół żmudna, pozwala niekiedy zaznać z niczym nieporównywalnych wzruszeń: „Raptem wszystko pasowało idealnie. Ten pomysł, trochę zwariowany, okazał się rzeczywistością” (Aleksander Wolszczan). To w nauce najwyższa nagroda...Kilkanaście prezentowanych w książce postaci, uprawiających dyscypliny jakże różnorodne, łączy wspólny mianownik: wszyscy zostali przez Naturę wyposażeni w „gen ciekawości”.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Ka_Ha | 2014-03-07

Niezwykle wspaniale jest poczytać co mają do powiedzenia pasjonaci nauki dogłębnie oddani swojej pracy. Czytałam lekturę wiele lat temu, a do dziś pamiętam jak mnie rozpalała.

Magda | 2013-10-20
Na półkach: Przeczytane, 2013