Rekolekcje paryskie

Wydawnictwo: Znak
wiara, człowiek, trudności
religia
Ag2S

Kazania na czas kryzysu. Notatki z nieudanych rekolekcji paryskich – taki tytuł nosi sławny wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który ksiądz Tischner lubił cytować podczas kazań i lekcji religii w latach 60. Dwie dekady później tak się złożyło, że sam wygłosił kilka serii rekolekcji w Paryżu – w ośrodku prowadzonym przez księży pallotynów, który skupiał m.in. polskich emigrantów stanu...

Kazania na czas kryzysu.

Notatki z nieudanych rekolekcji paryskich – taki tytuł nosi sławny wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który ksiądz Tischner lubił cytować podczas kazań i lekcji religii w latach 60. Dwie dekady później tak się złożyło, że sam wygłosił kilka serii rekolekcji w Paryżu – w ośrodku prowadzonym przez księży pallotynów, który skupiał m.in. polskich emigrantów stanu wojennego. Rekolekcje Tischnera gromadziły tłumy słuchaczy, spragnionych wiadomości z Polski, ale też szukających religijnej odpowiedzi na wyzwania, jakie postawiła przed nimi historia.

Z dzisiejszej perspektywy Rekolekcje paryskie ks. Tischnera są ciekawe przede wszystkim jako opowieść o znaczeniu wiary w życiu człowieka. A także jako przykład odczytywania ludzkiego losu przez pryzmat dwóch pojęć – nadziei i wolności. Człowiek w kazaniach Tischnera to istota pełna niepokoju, ale też tęskniąca za wolnością i światłem. Słowo Tischnera to słowo krzepiące, mówiące o tym, że każdy z nas może spróbować odnaleźć w sobie siłę, by pokonać zewnętrzne trudności i wewnętrzne bariery.

źródło opisu: Znak, 2013

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3636,Rekolekcje-paryskie

Kasia | 2015-04-30

Józef Tischner to poeta wiary. Nawet gdy jest się na bakier z Kościołem, on potrafi przybliżyć do niego, do Boga poprzez obraz drugiego człowieka. Uwielbiam Tischnera, dlatego, że nie jest ani konserwatywny, radykalny, ani narzucający, to ksiądz dialogu, który uczy jak żyć w zgodzie ze sobą, z innymi, ze światem.

Lutet | 2015-08-11

Książka ciekawa, ukazująca dojrzewanie poglądów ks. Tischera na temat wolności oraz szeroko pojętej tematyki państwa (Polski) na przestrzeni lat '80. Niestety z racji braku kompletności nagrań, wykłady nie są kompletne i czasami brakuje czytelnikowi zakończenia wątku jakie poruszał ks. Tischner.

Jacek Jagosz | 2017-03-14
Przeczytana: 30 marca 2017