Łowcy milionów. Dekalog przedsiębiorcy

Wydawnictwo: Agora SA
978-83-268-1222-4
biznes, finanse
JanuszTyle

"Łowcy milionów. Dekalog przedsiębiorcy" to dziesięć wyjątkowych rozmów z ludźmi sukcesu - laureatami konkursu Ernst & Young Przedsiębiorca Roku. Po raz pierwszy w rozmowie z dziennikarzami "Gazety Wyborczej" - Piotrem Miączyńskim i Leszkiem Kostrzewskim - opowiedzieli o swojej drodze do sukcesu, błędach które popełnili, i podzielili się wiedzą, która zaprowadziła ich na szczyt. Bohaterami...

Bohaterami książki "Łowcy milionów" są zwycięzcy prestiżowego konkursu Ernst & Young Przedsiębiorca Roku, wybrani spośród blisko 700 największych polskich firm - Maciej Duda, Ryszard Florek, Marcin Iwiński, Krzysztof Pawiński, Piotr Mikrut, Dariusz Miłek, Krzysztof Pawłowski, Ewald Raben, Zbigniew Sosnowski, Tadeusz Winkowski, i ich firmy: PKM Duda, Fakro, CD Projekt, Grupa Maspex Wadowice, Śnieżka, Grupa NG2, Wyższa Szkoła Biznesu - National-Louis University, Grupa Raben, Kross, Quad Winkowski.

Wywiady z nimi to praktyczna szkoła biznesu, która w kilka godzin pozwala zrozumieć, jak myślą ludzie sukcesu. Co ich łączy? Jakie popełnili błędy? Co może napędzać do działania, gdy ma się już na koncie miliony? Bohaterowie opowiadają historie swojej kariery i dzielą się doświadczeniami, a także zastanawiają się m.in. nad tym, kiedy marzyciela musi zastąpić zimny menedżer, co warto poświęcić, aby ratować biznes, oraz kiedy dzieło swojego życia przekazać dzieciom.

źródło opisu: Agora, 2012

źródło okładki: http://bi.gazeta.pl/im/a5/f6/c5/z12973733Q.jpg

TomBird | 2014-10-02
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 27 września 2014

Nie nazwałbym tej książki "Dekalogiem przedsiębiorcy".
Z jednej strony oferuje ona ciekawe historie ciekawych ludzi, interesujące spojrzenie na biznes lat 90-tych i jak wtedy firmy między sobą konkurowały, a także jakie problemy stawiały ówczesne urzędy.
Jednak fakt, że każda z przedstawionych tu osób biznes otwierała, bądź znacząco ulepszała około roku '89 sprawia, że historie te nie mają żadnego przełożenia na współczesne czasy, a raczej współczesną Polskę. Przykładowo - kto obecnie może sprzedawać mięso bez zainwestowania ogromnych pieniędzy w celu spełnienia wszystkich standardów i wymogów chociażby sanitarnych?
Żaden z biznesów wspomnianych w tej pozycji nie udałby się w dzisiejszych czasach bez ogromnego kapitału. Ani wspomniane mięso, ani gry komputerowe czy buty. Wtedy rynek chłonął wszystko co na nim się pojawiło, dziś bez posiadania sporych pieniędzy można zarobić tylko i wyłącznie na innowacyjnych projektach.
Książki źle nie oceniam, gdyż naprawdę można odnaleźć w niej...

justine4 | 2013-05-13
Przeczytana: 13 maja 2013

Interesujące wywiady autorów z polskimi przedsiębiorcami z odległych od siebie branż (okna, rowery, gry komputerowe, mięso itp.), którzy odnieśli sukces nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. W każdym przypadku dowiadujemy się skąd wziął się pomysł na biznes i jak był realizowany. Co ciekawe, większość tych panów zmagała się po drodze z problemami, które zwiastowały bliski koniec ich firm lub brak perspektyw na rozwój, jednak ze swoimi cechami charakteru udało im się nie tyle wyciągnąć przedsiębiorstwa z tarapatów, ile dodatkowo zwiększyć wyniki finansowe i udziały w rynku. Dodatkowo mamy możliwość poznania ich toku rozumowania w kwestiach finansowych czy organizacyjnych.
Naprawdę wartościowa pozycja i świetny motywator dla przyszłych przedsiębiorców.

Agrest | 2014-05-08

,Książka wspaniała,wciągająca,bardzo mądra.Pieniądze to od zawsze gorący temat,każdy z nas by chciał czasem "mieć tyle aby nic już nie musieć robić" Tylko że ludzie przedstawieni w tej książce,milionerzy i biznesmeni ,właściciele znanych,dużych firm nie mają na to czasu.Fantastycznie przekazane szczere wypowiedzi o wspinaniu się krok po kroku do sukcesu,do majątku,do spełnienia marzeń.Nie ma mowy o lenistwie,odpoczywaniu,czy trwonieniu fortun.Jest o uporze i wytrwałości w dążeniu do celu,pomimo przeszkód,o zaczynaniu od zera,o nieustającym wymaganiu od samego siebie .Po lekturze niejedna osoba zmieni swoje nastawienie i do ludzi zamożnych,i do pieniędzy,i do samego siebie

FmBlack | 2016-03-15
Przeczytana: 10 marca 2016

Jedna z lepszych w tematyce biznesowej, jakie miałem okazje czytać. Może dlatego, że po prostu lubię wywiady. Jednak trudność z oderwaniem się od lektury, była dla mnie dotychczas zarezerwowana dla powieści - tutaj pojawia się wyjątek. Książki z pewnością nie należy traktować jako poradnik. Uważny czytelnik wyłapie jednak, kilka wspólnych mianowników. Być może wskazują one drogę do sukcesu :)

Marfield | 2016-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 21 września 2016

Bardzo ciekawa i inspirująca. Zapis rozmów z ludźmi, którzy odnieśli w III RP sukces w różnych dziedzinach biznesu. Wiele ciekawych przemyśleń i historii. Ich wspólnym mianownikiem jest ciężka praca, determinacja i pomysł. Ten ostatni nie zawsze nawet musi być genialny, ale w połęczeniu z pozostałymi czynnikami występującymi w odpowiednim czasie i miejscu - "sky is the limit". Aha, jest jeszcze jeden tajemny składnik sukceu - odrobina szcześcia... Waham się jeszcze, ale może też zostanę milionerem :D

Izoldka | 2014-10-09
Przeczytana: 07 października 2014

Dziesięć wywiadów z polskimi przedsiębiorcami, którzy odnieśli naprawdę wielki sukces. Swoje przygody z biznesem zaczynali w czasach transformacji ustrojowej w Polsce, co z jednej strony było ryzykowne (niejeden wtedy tracił cały swój majątek z powodu absurdalnych przepisów), a z drugiej, wygłodniały na towary rynek, dawał ogromne pole do popisu. Trzeba było być odważnym i niezwykle upartym. I kochać to co się robi. To była recepta na sukces.

lopez | 2014-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2014

Co prawda historie przedstawione w tej książce nie będę mocno pomocne w starcie od zera w obecnych realiach rynkowych, ale są ciekawą lekcją historii Polski lat 90-tych oraz dają wyraźny obraz cech, kryjących się pod tajemniczym epitetem "przedsiębiorczy".

felixo | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Kilka tipsów nowych się dowiedziałem, ale nic poza tym. Mimo wszystko można przeczytać, aby utwierdzić się w przekonaniu, że jak chce się mieć dużo pieniędzy, to nie można ich konsumować, tylko trzeba reinwestować i to w dziedzinę, na której się znamy.

Delur | 2015-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Ciekawe wywiady, ale nie mogę powiedzieć, że można się wiele nauczyć. To nie jest książka współczesna, ale historyczna!
Opowiada przecież o biznesach ludzi, którzy zaczynali na przełomie lat 80tych i 90tych, jak mówi Krzysztof Pawiński z Maspexu: "Projekty końca lat 80. i początku 90. miały jedną przewagę - otoczenie rynkowe, które na nie czekało. Teraz nikt na nikogo nie czeka. (...) Gdybyśmy teraz wystartowali z biznesem, nie wierzę, że osiągnęlibyśmy podobną skalę działalności."
Ten unikalny w Polsce czas przeminął bezpowrotnie, więc Łowcy Milionów to dobra książka dla 50-latków, którzy chcą powspominać swoją drogę i zobaczyć jak to wyglądało u konkurencji, a nie dla 20-latków, którzy myślą o założeniu swojej działalności, stąd tak niska ocena.
Chętnie przeczytałbym wywiady z osobami urodzonymi po 1989, które obecnie zdobywają czy zdobyły rynek, bo warunki prowadzenia działalności są kompletnie inne i nie ma porównania między latami 90-tymi a rokiem 2015.

Naardov | 2015-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Bardzo ciekawa pozycja.

Jak już ktoś wspomniał, podtytuł "Dekalog Przedsiębiorcy" jest mylący. Zabierając się za książkę spodziewałem się czegoś na zasadzie "co zrobić, żeby Ci się udało zdobyć miliony" a to raczej "jak oni te miliony zdobyli".

Książkę polecam tym, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o tym, jak kształtował się w Polsce kapitalizm po 1989, ze względu na zmiany w gospodarce od tego czasu nie znajdziemy tam jednak raczej inspiracji jak się do budowania fortuny zabierać dzisiaj.