Pierwsza Spowiedniczka

Wydawnictwo: Rebis
The First Confessor
Goodking, Richard, Miecz Prawdy
Harashiken

Prequel bestsellerowego cyklu "Miecz Prawdy". Książka znalazła się w finale nagrody czytelników "Goodreads Choice Awards 2012" w kategorii fantasy. Prequel bestsellerowego cyklu "Miecz Prawdy". Tak zaczęła się ta historia: W czasach przed Spowiedniczkami, gdy świat był mrocznym i niebezpiecznym miejscem, a wszechobecne zagrożenia i strach rządziły ludzkim życiem, pojawiła się pewna...

Prequel bestsellerowego cyklu "Miecz Prawdy".

Prequel bestsellerowego cyklu "Miecz Prawdy". Tak zaczęła się ta historia:

W czasach przed Spowiedniczkami, gdy świat był mrocznym i niebezpiecznym miejscem, a wszechobecne zagrożenia i strach rządziły ludzkim życiem, pojawiła się pewna wyjątkowa kobieta - Magda Searus. Jej mąż, Pierwszy Czarodziej Baraccus, z nieznanych powodów popełnił samobójstwo. Magdzie zawalił się cały świat...

Wkrótce okazało się jednak, że to dopiero początek czarnej serii wydarzeń, które mogą doprowadzić do całkowitej zagłady. Magda położyła na szali własne życie, chcąc dotrzeć do prawdy i ocalić Nowy Świat. Przeszła długą i trudną drogę, żeby stać się osobą, która swą mocą skłania ludzi do mówienia prawdy - żeby zostać Spowiedniczką.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1111

Zanim nastali Richard i Kahlan

Historia Richarda Rahla i Kahlan Amnell opowiedziana przez Terry'ego Goodkinda w sadze "Miecz Prawdy" zasłużenie zajmuje wysokie miejsce w rankingach najchętniej czytanych serii fantasy. Co prawda z czasem kolejne części stają się coraz słabsze, ale saga jako całość broni się i to w niezłym stylu.

W 2012 r., już po zakończeniu publikacji wszystkich jedenastu tomów cyklu, Goodkind postanowił po raz pierwszy w karierze spróbować self-publishingu, czyli wydania książki niezależnie od jakiegokolwiek wydawnictwa, która dostępna jest w oryginale jedynie pod postacią e-booków i audiobooków na Amazonie. W Polsce w formie papierowej dostarcza nam ją wydawnictwo Rebis, podobnie jak wcześniejsze powieści Goodkinda.

"Pierwsza Spowiedniczka" to prequel serii "Miecz Prawdy". Czas jej akcji nie jest do końca sprecyzowany, ale opowiedziane w tej powieści wydarzenia są wspominane w "Mieczu Prawdy", stąd możemy domniemywać, że akcja toczy się około trzy tysiące lat przed czasami Richarda i Kahlan. Główną bohaterką jest odległa pra-pra-(pra do entej potęgi)-babcia Kahlan, Magda Searus. Trwa wielka wojna między Starym i Nowym Światem. Nowemu Świtu przewodził Baraccus, wielki czarodziej i mąż Magdy, który jednak ginie samobójczą śmiercią. Magda, zwykła kobieta z ludu, będzie musiała narazić własne życie, by wykryć spisek wroga zagrażający Nowemu Światu i przy okazji odmienić zupełnie znane sobie oblicze Midlandów.

Tworząc prequel Terry Goodkind stanął przed odwiecznym problemem wszystkich...

Tworząc prequel Terry Goodkind stanął przed odwiecznym problemem wszystkich prequeli: jak ciekawie opowiedzieć historię, której zakończenie wszyscy znają. Pisarz wybrnął z tego iście salomonowo. Tak naprawdę czytelnik znający "Miecz Prawdy" nie emocjonuje się fabułą, bo świetnie zna jej zakończenie, wie też kto jest tym dobrym, kto złym i kto wreszcie okaże się zdrajcą, zwłaszcza że autor korzysta ze schematu fabularnego wielokrotnie przetestowanego we wcześniejszych książkach. Zamiast tego można skupić się na wyszukiwaniu całej masy drobnych smaczków, którymi wprost najeżona jest 400-stronicowa powieść.

Poza odpowiedzią na pytanie jak Magda została tytułową Pierwszą Spowiedniczką i jaką rolę odegrał wspominany w "Pierwszym Prawie Magii" czarodziej Marrit czytelnik dowiaduje się całej masy innych informacji, odnoszących się głównie, choć nie tylko do wydarzeń z "Bractwa Czystej Krwi" i "Świątyni Wichrów". Poznajemy historię odesłania Świątyni Wichrów do zaświatów, Baraccus wreszcie staje się żywym człowiekiem, a nie jedynie kimś, na kim wzoruje się Richard, szczegółowo odkrywamy, jak wykonano Miecz Prawdy i skąd wzięła się magiczna więź, której ośrodkiem jest ród Rahlów. Oprócz tego znajdziemy mnóstwo smaczków dla najwierniejszych fanów, jak choćby tożsamość tajemniczego autora dzienników z czasów wielkiej wojny, znanego do tej pory jako Kolo oraz dzieje powstania "Księgi Opisania Mroków".

Niestety to, co sprawia, że książka jest atrakcyjna dla fanów powoduje, że staje się kompletnie niezjadliwa dla nowego czytelnika. Intryga jest w gruncie rzeczy dość miałka i przewidywalna i stanowi raczej pretekst do przekazania fanom tych wszystkich informacji, które Goodkind musiał stworzyć jako tło przy pisaniu wcześniejszych powieści.

Styl pisarza nie zmienił się ani na jotę, mimo porzucenia wydawcy. Wciąż momenty dynamicznej, wciągającej (mimo wszystkich jej wad) akcji przetykane są statycznymi dialogami i monologami. Obszerne dialogi zajmują tym razem proporcjonalnie nawet większą część książki niż zwykle. Tym bardziej denerwujące są krótkie rozdziały. Normalnie lubię, gdy rozdziały nie są zbyt długie, bo ułatwia to podzielenie lektury na części. Ale rozbijanie jednej rozmowy na dziesięć rozdziałów o długości maksymalnie czterech stron to zdecydowana przesada.

"Pierwsza Spowiedniczka" to lektura dla koneserów. Uczta dla fanów "Miecza Prawdy", tortura dla wszystkich innych. Jeśli jesteś nowy w tym świecie i chcesz się przekonać skąd płynie fenomen Goodkinda, albo chcesz porównać serial "Legend of the Seeker" z jego literackim pierwowzorem, sięgnij lepiej po "Pierwsze Prawo Magii".

Krzysztof Krzemień

anika | 2016-03-25
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2016
Przeczytana: 25 marca 2016

Dialogi, dialogi, dialogi, słabe dialogi... - tak najkrócej mogę określić książkę. Czytanie jej powodowało u mnie nieustanną irytację, bo ileż razy w jednej wypowiedzi można powiedzieć to samo? Oprócz dialogów gdzieniegdzie opisy w stylu - tunel był długi, ciemny, z bocznymi komnatami. Za jakiś czas znowu opis - tunel był ciemny, długi, z bocznymi komnatami...
Prawdę mówiąc nie skończyłabym książki, gdybym nie zamierzała przeczytać całego cyklu "Miecz Prawdy" i nie łudziła się, że odkładając "Pierwszą Spowiedniczkę" przegapię coś istotnego. Po przeczytaniu tej pozycji nie sięgnęłabym po następne, gdyby nie rekomendacja osoby, której wyborom czytelniczym ufam, a której podobała się kolejna książka cyklu.

Krzysztof Baliński | 2015-06-01
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Tym razem postanowiłem wejść czytelniczo w kolejny cykl fantasy jest to „Miecz prawdy” Terry’ego Goodkinga. Na te książki trafiałem wielokrotnie w bibliotece zastanawiając się co tam ciekawego się w nich kryje, a wreszcie zdecydowałem wziąć się za nie i przekonać się. Ta książka zatytułowana „Pierwsza spowiedniczka” jest tzw. częścią prequelową., czyli wprowadzeniem w cały cykl.
Prequele zazwyczaj powstają jak cykl jest skończony przez autora lub mocno zaawansowany, z tego co się orientuję cykl „Miecz prawdy” nadal jest pisany i podlega procesowi twórczemu. Ja zacząłem czytać cykl od tego prequela, zgadzać się będzie chronologia to niewątpliwy atut, natomiast trudność polega na pewnym oszacowaniu wartości tego co my tu mamy, bo przecież nie mam pojęcia co będzie w cyklu, mogę się tylko tego domyślać. Tutaj mamy ni mniej ni więcej aferę szpiegowską. W tym uniwersum Goodkinga są dwa światy, stary i nowy, na czym to dokładnie polega to zostanie wyjaśnione. Na jednym z nich, nowym...

lkkolo | 2013-04-11
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Świetna książka fantastyczna, zaczynająca się od śmierci ukochanego męża tytułowej Spowiedniczki. Magda Searus dąży do uzyskania odpowiedzi na nurtujące ją pytania, z których głównym jest dlaczego jej mąż - Pierwszy Czarodziej - popełnił samobójstwo. W miarę rozwoju akcji pojawiają się nowe pytania,na które nie można znaleźć odpowiedzi, pojawiają się również nowi bohaterowie, nie tylko pozytywni. Magda dążąc do prawdy niejednokrotnie ledwo uchodzi z życiem. Opowieść zaskakuje czytelnika i wciąga w wir wydarzeń szybciej niż może się wydawać na początku.
Moja pierwsza książka tego autora, ale na pewno nie ostatnia.

deana | 2013-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Świetne uzupełnienie cyklu, wyjaśnienie wielu wątków, o których dotychczas tylko się mówiło lub snuło domysły. Magda Searus, czarodziej Merrit a nawet Kolo nabierają teraz realnych kształtów. Zapoznajemy się z początkiem istnienia Miecza Prawdy, Spowiedniczek. Polecam gorąco wszystkim fanom cyklu :)

jackob1985 | 2013-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

Miecz prawdy to bardzo wciągająca seria. Z lepszymi i gorszymi częściami. Do której grupy zaliczyć Pierwszą Spowiedniczkę? Moim skromnym zdaniem do do tej drugiej, czyli gorszej. Historia zgrabnie napisana i pasująca do serii Miecza Prawdy. Goodkind zachował swój indywidualny styl pisania. To są plusy. Niestety są też minusy, przede wszystkim dwa podstawowe. Po pierwsze - mało zaskakująca (przewidywalna) i mało skomplikowana fabuła. Po drugie - w wielu aspektach niezrozumiała dla nowych czytelników nieznających Miecza Prawdy.
Dobra,solidna książka, którą fani muszą przeczytać, ale nie wnosi wiele nowego.

Fuzja | 2013-04-25

www.paradoks.net.pl | www.czytajzfantazja.blogspot.com

Pierwsza Spowiedniczka to prequel bestsellerowego cyklu fantasy Miecz prawdy. Historia opowiedziana w tym tomie stanowi początek przygody zawartej na kartach wyżej wymienionej sagi. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że powieść ta znalazła się w finale nagrody czytelników „Goodreads Choice Awards 2012 w kategorii fantasy. Czy Terry Goodkind, pisarz znany i ceniony, zaprezentował w niej pełną gammę swoich umiejętności twórczych?

Pewnego dnia życie Magdy Searus załamuje się – jej ukochany mąż, szanowany przez lud Pierwszy Czarodziej Baraccus, popełnił samobójstwo. Magda nie może pogodzić się ze stratą, tym bardziej że nic nie wskazywało na taki rozwój wydarzeń. Jednak śmierć ukochanego to tylko kropla w morzu mrocznych zjawisk, które zaczną się koncentrować wokół bohaterki. Wojna z niebezpiecznym wrogiem wisi nad ludami Nowego Świata. Największa skonstruowana przez niego broń – Nawiedzający sny – może czaić się w umyśle...

Rose | 2016-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2016

"Pierwsza Spowiedniczka" to jeden z najlepszych prequeli jakie czytałam! W moim sercu seria Miecz Prawdy posiada swoje dawno ogrzane miejsce i szacunek do Goodkinda nie zmniejsza się po żadnym z kolejnych jej tomów. Oczekując na ostatnią część, podążając za radą autora sięgnęłam po prequel serii, którego treść ma być niezbędna do zrozumienia wszystkiego. I dobrze, że tej rady posłuchałam.
W trakcie całego Miecza Prawdy postać Magdy Searus, pierwszej Spowiedniczki, ukazywała mi się posągowo (co zapewne ma związek z wielkim jej wizerunkiem mieszczącym się w Pałacu Spowiedniczek) i była takim chłodnym odległym bohaterem zamierzchłych czasów. A tu nagle objawia się nam młoda dziewczyna, już wdowa, zrozpaczona i zagubiona. Jednakże mająca w sobie upór w dążeniu do prawdy. Nie posiada daru, a po śmierci męża, Pierwszego Czarodzieja Baraccusa, staje się "nikim". Kimś zwykłym, kimś takim jak każdy z nas. W tle trwa okropna wojna ze Starym Światem, czarodzieje mnożą się i troją, by...

Katarzyna | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Żałuję, że nie przeczytałam tej książki zaraz po serii o Mieczu Prawdy. Może wyciągnęłabym z niej więcej przyjemności, jeśli miałabym to uniwersum na świeżo. Ale od początku. Irytowały mnie rozdziały mające po 2-3 strony zwłaszcza na początku lektury. Tym bardziej, że właśnie początek jest strasznie przegadany. Jedna z tych rozmów trwa 60 stron i jest podzielona na 15 rozdziałów. Jaki jest w ogóle sens przerywać jedną dyskusję rozdziałami i to jeszcze taką ich ilością? A to jest tylko jedna konwersacja spośród wielu. Jakakolwiek akcja zaczyna się koło 150 strony, ale tak naprawdę ciekawie zaczyna robić się dopiero pod koniec. Denerwowało mnie trochę naiwne podejście bohaterów, wiele razy po prostu nie wierzyłam autorowi jeśli chodzi o sens. A już najbardziej nie podobało mi się używanie wzniosłych słów, żeby wytłumaczyć swoje błędy/ przewinienia typu: mogłam ich zabić, bo przez to ograniczyłam ich zabijanie i było to moralnie dobre. Mi trochę trąci psychopatią. Albo przerzucanie...

Violla92 | 2014-09-14
Przeczytana: wrzesień 2013

Bardzo mi się podobała. Książkę czyta się jednym tchem. Cieszę się, że mogłam dowiedzieć się jak powstała pierwsza spowiedniczka i jakie były losy matki Kahlan.

Marta | 2013-04-01

Cykl Miecz prawdy Terry'ego Goodkinda znany jest niemal każdemu miłośnikowi fantasy. Często też pojawia się na wszelakich listach zawierających klasykę literatury fantastycznej. Jednak te dwanaście książek nieco podzieliło czytelników - jedni twórczość Goodkinda uwielbiają, inni wytykają błędy. Niemniej jednak zawsze chciałam sięgnąć po któryś z tomów Miecza prawdy. Teraz nadarzyła się ku temu okazja, ukazanie się prequelu cyklu - Pierwszej spowiedniczki.

Przyznam, że nieco obawiałam się tego, że nie znając książek Goodkinda, nie będę się orientowała w wydarzeniach opisanych w Pierwszej spowiedniczce. Co prawda powieść ta ma być wstępem, uzupełnieniem całego cyklu, ale i tak podchodziłam do niej z rezerwą. Starałam się też nie czytać opinii o twórczości Goodkinda - chciałam mieć własne, subiektywne wnioski. I teraz je przedstawię - właśnie jako czytelnik dopiero zaczynający przygodę z Mieczem prawdy i niemający pojęcia o treści cyklu.

Magda Searus właśnie straciła męża. Pierwszy...