System społeczny

Tłumaczenie: Michał Kaczmarczyk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Współczesne Teorie Socjologiczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Nomos
The Social System
978-83-7688-006-8
Aesir

"Świadome i systematyczne traktowanie społeczeństwa jako "systemu społecznego" (...) zmusza nas do uznania luk w naszej wiedzy, umiejscawiania nierozwiązanych problemów i podejmowania prób właściwego określania, na czym te problemy polegają oraz co musimy wiedzieć, aby je rozwiązać. Tak więc, choć nie mamy pełnej teorii procesów zmiany w systemach społecznych, to posiadamy kanon pozwalający nam obchodzić się z problemami konstruowania takiej teorii. Gdy teoria taka będzie dostępna, będzie to oznaczać, że doszliśmy do świetlanych czasów nauk społecznych. (...) Podajemy tu pod rozwagę, że bez ujęcia tych problemów w kategoriach systemu społecznego jako schematu pojęciowego, nie można się dowiedzieć, czego się chce, a tym samym nie można zmierzyć nawet postępu w kierunku celu, jakim jest wypracowanie takiej teorii".
(fragment książki, s.394)

źródło opisu: Wydawnictwo Nomos, 2009

źródło okładki: http://www.nomos.pl/products/WTS_7.jpg

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!