Mózg Kennedy'ego

Ewa Wojciechowska
Kennedys hjärna
literatura szwedzka
Ag2S

Diagnoza „HIV" brzmi jak wyrok. Mnóstwo ludzi głowi się, jak ten wyrok anulować, a przy okazji... dobrze zarobić. Nieważne, ile przy tym stracą inni - pieniądze, zdrowie, życie. Mnożą się zespoły i laboratoria opracowujące formułę leku na HIV. Wszystkie te działania owiane są tajemnicą, a w grę wchodzą zawrotne sumy. Nic dziwnego, że pojawiają się teorie spiskowe i nielegalne praktyki. Na trop jednej z takich afer wpadł Henryk Cantor. Louise Cantor, archeolog, przylatuje do Sztokholmu z wykopalisk w Grecji, aby wygłosić wykład na sesji naukowej. Przy okazji odwiedza swojego syna, Henryka. Nie będzie im jednak dane uściskać się i porozmawiać. Louise znajduje zwłoki chłopaka w jego mieszkaniu. Okoliczności świadczą o samobójstwie, ale matka nie jest przekonana do wyników policyjnego śledztwa. Zaczyna swoje dochodzenie, które zaprowadzi ją aż do Afryki i w głąb podwójnego życia jej syna... Henning Mankell gra niedopowiedzeniami, mnoży przypuszczenia i gubi tropy. Jego powieść pokazuje, że wszystko i wszyscy to tryby w maszynie rządzącej naszym światem.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

Po nitce do szczęścia
Karolina Wilczyńska

7,11 (28 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7 (27 ocen i opinii)
Moja walka. Księga 4
Karl Ove Knausgård

7,6 (20 ocen i opinii)
Koniec warty
Stephen King

7,19 (170 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
gwiazdka | 2015-09-29
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 września 2015

Nie wiem, czy można „Mózg Kennedy’ego" zaliczyć do kryminałów, czy jednak do innego gatunku literackiego, ale chyba ma to mniejsze znaczenie niż fakt, że książkę czytało mi się dobrze. Znalazłam tu wiele cech, jakimi charakteryzują się powieści Mankella i pomimo, że brakowało mi Wallandera lektura dostarczyła mi więcej przyjemności niż innych emocji. A niestety były też negatywne. Ale dodam najpierw kilka pozytywów. Po pierwsze dość oryginalna akcja, poruszone jak zawsze interesujące i ważne tematy, zakończenie może nie wyjaśniające wszystkiego, ale do przyjęcia. Do negatywów, niestety, charakterystycznych dla Mankella były postaci kobiet. Nie wiem, że autor zupełnie tych kobiet nie rozumie, czy może na tak nieciekawe jednostki trafiał w swoim życiu, ale jego bohaterki są, delikatnie mówiąc, irytujące, a szczególnie główna bohaterka „Mózgu…" Nie tylko irytująca, ale chwilami wręcz wredna, czekałam kiedy będzie miała pretensje do Słońca, ze nie kręci się wokół niej. Postać ta...

Anika | 2013-10-27
Przeczytana: 21 października 2013

Jeśli zabieracie się za "Mózg Kennedy'ego" nie nastawiajcie się na kryminał, bo to raczej powieść społeczno - obyczajowa z wątkiem kryminalnym, który w pewnym momencie staje się mało istotny. Książka tajemnicza, niepokojąca, bez wyraźnego zakończenia. Początek moim zdaniem świetny, później zdarzają się dłużyzny, ale całość naprawdę dobra i warta przeczytania.

Monika | 2013-08-26
Przeczytana: sierpień 2013

Z niecierpliwością wyczekiwałam najnowszej powieść mojego ulubionego szwedzkiego pisarza. Wbrew niepochlebnym opiniom o „Mózgu Kennedy’ego”, wyrażanym przez wszystkich znanych mi miłośników Mankella, postanowiłam ją przeczytać. Wychodzę bowiem z założenia, że muszę sama zapoznać się z daną książką, jeśli mam wyrobić sobie własne zdanie na jej temat. Niestety, w tym przypadku, muszę zgodzić się z falą krytyki.

Jeśli dla kogoś „Mózg Kennedy’ego” będzie pierwszą książką Mankella, to obawiam się, że może być i ostatnią, bo na jej podstawie czytelnik nieznający pozostałych książek tego autora może sobie wyrobić mylny pogląd, że popularny szwedzki pisarz jest nudziarzem wymyślającym jakieś udziwnione historie. A tak nie jest. Niestety, w przypadku tej powieści coś autorowi ewidentnie nie wyszło. Albo ja spodziewałam się czegoś innego, albo twórczość Mankella podąża w niebezpiecznym kierunku ku ciągłemu moralizowaniu i zamęczaniu czytelnika analizami ludzkiej bierności wobec przemocy,...

allison | 2013-04-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Było to moje drugie spotkanie z kryminałem pana Mankella i nieco mniej udane niż to pierwsze.

Spodobały mi się wątki obyczajowe, gdyż nie lubię fabuły skupionej tylko i wyłącznie na intrydze kryminalnej. Jednak mniej więcej w połowie książki akcja zaczyna się dłużyć, rozłazić i staje się nużąca oraz nieco uciążliwa (mam na myśli części dotyczące pobytu głównej bohaterki w Afryce).

Plusem powieści jest jej drugie dno - ukazanie przez autora mrocznych stron Czarnego Kontynentu oraz niebezpiecznych powiązań świata polityki, medycyny i biznesu. Mimo iż treść jest wytworem wyobraźni pisarza, realia są przekonujące i muszę przyznać, że momentami przechodziły mnie ciarki na myśl o tym, że zbrodnicze eksperymenty podobne do opisanych przez Menkella są możliwe we współczesnym świecie.

Czyta się tę powieść szybko i z emocjami; do myślenia daje także otwarte zakończenie.

Merythia | 2015-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Muszę przyznać, że mam spory problem z oceną tej książki. Cenię sobie kryminały Mankella w dużej mierze dlatego, że nie są to historie z cyklu ''zabili go i uciekli'', ale w każdym z nich oprócz zagadki kryminalnej autor porusza ważne problemy i skłania do chwili zastanowienia nad światem. Często warstwa społeczno-obyczajowa wręcz spycha na drugi plan morderstwo, wokół którego toczy się akcja.
W przypadku ,,Mózgu Kennedy'ego'' szczególnie rzuca się to w oczy. Mankell postanowił napisać tę powieść kilkadziesiąt lat po tym, jak zobaczył umierającego na AIDS Afrykanina. Później jeszcze nie raz oglądał podobne widoki, co musiało wywrzeć na nim ogromne wrażenie, bo jak sam przyznał nie był w stanie wyzbyć się gniewu. W swojej książce poruszył kwestie ogromnej biedy, braku nadziei i perspektyw, szczególnie w obliczu choroby będącej wyrokiem śmierci. Daje też okazję do zastanowienia się na temat faktycznego pochodzenia wirusa HIV, może wbrew temu co zwykliśmy przyjmować za pewnik ktoś...

bewelka86 | 2014-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Niech nikogo nie zwiedzie opis z okładki, że "Mózg Kennedy'ego" to kryminał! Gdyby nie taka sugestia, zupełnie nie pomyślałabym, że ta książka może miec coś wspólnego ze wspomnianym wyżej gatunkiem. Co najwyżej mamy tu wątek sensacyjny, choć słowo sensacja niekoniecznie dobrze oddaje klimat tej książki.

To może od początku: Louise, 54-letnia pani archeolog pewnego dnia znajduje martwego syna w jego mieszkaniu. Z pozoru wszystko wskazywało na to, że Henryk popełnił samobójstwo zażywając zbyt dużą dawkę środków nasennych. Jednak jego matka nie chce przyjąć do wiadomości takiego wyjaśnienia i upiera się, że jej syn został zamorodwany, gdyż... leżał w łóżku w piżamie. Kobieta na własną rękę postanawia odkryć co kryje się za tajemnicza śmiercią jej 25-letniego syna. Powoli odkrywa fakty z życia Henryka, o których nigdy nie miała pojęcia. Osoby, które spotyka znały jej syna z zupełnie innej strony. Dokąd dotrze Louise w poszukiwaniu prawdy i jakich strasznych rzeczy się dowie o...

Tomek | 2013-08-13
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Podczas lektury tej powieści, zdałem sobie sprawę, że z chęcią przeczytałbym nawet listę zakupów sporządzoną przez Henninga Mankella, jeśli on zdecydowałby się taką opublikować.
Tak bardzo odpowiada mi style tego autora, że jestem chyba w stanie przeczytać wszystko, co wyjdzie z pod jego pióra. Nie podzielam głosów mówiących o nudzie, której doświadczyli czytelnicy podczas czytania Mózgu Kennedy'ego. Uważam, że Henninga Mankella po prostu trzeba rozumieć a na pewno poznać jego wszystkie powieści, aby odnaleźć się w tej książce. Mnie klimat tej powieści pasuje jak najbardziej. Jak zwykle, przy czytaniu książek Henninga Mankella, odczuwam głęboki spokój i delektuję się tą powolnością, do której przyzwyczaił mnie mój ulubiony autor. Za to pokochałem jego książki.
Ocena: 5/6

emindflow | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Najsłabsza, po "Psach z Rygi" powieść tego autora, który zaczął już chyba zjadać własny ogon.
O tym, że Mankell pisać potrafi jak mało kto, nie potrzeba nikogo przekonywać i tylko tym broni się ta książka. Niestety jest nudna i jak zwykle bez pomysłu na zakończenie. Temat przewodni książki, czyli wykorzystywanie Afryki jako poletka doświadczalnego dla eksperymentów medycznych jest niewątpliwie ważny i bulwersujący zarazem, ale Mankell występujący kolejny raz w roli Katona z tym swoim natrętnym dydaktyzmem staje się dla mnie coraz bardziej drażniący.
I na koniec dwa zdania na temat nieszczęsnego tytułu (nie dotyczy to tylko tej książki i tylko tego autora). Od jakiegoś czasu względy marketingowe sprawiają, że nieważne jest to, że tytuł ma się nijak do treści książki, że jest zupełnie z czapy. Ważne, żeby zaintrygował czytelnika. Dlatego dziwię się, że w tym przypadku polscy wydawcy nie poszli na całość i nie zatytułowali książki np. "Płuca Bieruta" albo "Wątroba...

SłabyGracz | 2014-02-22

Książka spoza cyklu o komisarzu Wallanderze. Bardzo nietypowa powieść Henninga Mankella. Jak zwykle pełno tu szczegółowych opisów przeżyć wewnętrznych bohaterów. Jest to jednak spotęgowane, bo główną postacią jest starsza kobieta rozpaczająca po śmierci swego jedynego syna. W dodatku Mankell zmarginalizował wątek kryminalny. Ba, postanowił go nawet nie kończyć tak klarownie jak w poprzednich książkach. Jest to co prawda bardziej obyczajówka niż kryminał, ale na pewno warto przeczytać. Jedyne co martwi to straszny egocentryzm głównej bohaterki. Tej postaci po prostu nie można polubić. Styl pisania jest jak zwykle u Mankella w porządku. No i przede wszystkim wolno się rozkręca.

byrcyn11 | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

To nie jest klasyczny kryminał, choć trupów nie brakuje. Jest to raczej opowieść o złych i dobrych stronach naszego świata, o chciwości i bezwzględności firm globalnych (w tym wypadku farmaceutycznych). Czytając późne książki Mankella wyczuwam u niego większą "wrażliwość społeczną", coraz częściej wplata myśli o przemijaniu i jakim powinien być człowiek, by świat był lepszy. Ale nie jest to nudna filozoficzna książka, wręcz przeciwnie. Akcja przemieszcza się po Szwecji, Hiszpanii, Grecji, Australii i w końcu Afryce, gdzie rozgrywa się główna część powieści. Zdeterminowana pani archeolog nie wierzy w samobójstwo syna, podejmuje własne śledztwo, przez co wplątuje się w coraz większe tarapaty ... Zakończenie dość ciekawe, ale chyba nie zaskakujące - takie można powiedzieć prawdziwe. Polecam.

100 mln przeczytanych słów z Legimi

Już od ponad 3 miesięcy dostępna jest usługa Czytaj bez limitu, dająca posiadaczom iPadów i iPhonów nieograniczony dostęp do ponad 2 tysięcy ebooków. Osoby korzystajęce z usługi przeczytały ponad 100 milionów słów.