Etiopia

Okładka książki Etiopia Martyna Wojciechowska
Okładka książki Etiopia
Martyna Wojciechowska Wydawnictwo: National Geographic Seria: Kobieta na Krańcu Świata literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Kobieta na Krańcu Świata
National Geographic
2013-01-23
2013-01-23
podróże etiopia Kobieta na krańcu świata

Książeczka "Etiopia" zupełnie przeciętna. W całości poświęcona jaskrze i innym chorobom oczu prowadzącym do ślepoty, a przez to tematyce okulistycznej i pomocy lekarskiej w Etiopii. Książka niczym nie zachwyca, na tle innych książek z tej serii dosłownie na granicy przeciętności. Raczej nie polecam, można przeczytać jak już wpadnie w ręce.

Piękne, wzruszające historie zwykłych ludzi, często na granicy ubóstwa, którzy mimo wszystko potrafią być wdzięczni Bogu i cieszyć się z tego, co posiadają.

Nadal pamiętam jak bardzo wzruszył mnie ten odcinek, gdy jakiś czas temu widziałam go w telewizji i teraz po przeczytaniu tej krótkiej książki czuje się poruszona jeszcze bardziej, gdyż dopiero teraz pojęłam istotę ślepoty (mam znajomych, którzy są daltonistami, ale przecież (jak sami mi powiedzieli, kiedy opowiadałam im o tej książce) nie ma co porównywać ich sytuacji do tej ludzi zamieszkujących takie kraje jak właśnie Etiopia czy Erytrea)

No i po raz kolejny chciałabym Was zaprosić na wyprawę w nie znane. Do kraju, w którym ukryta jest Arka Przymierza, a Nil Błękitny tworzy niesamowite wodospady... Wiecie już gdzie to jest? Tak, to Etiopia. Jeden z najuboższych krajów na świecie. Miejsce, w którym ludzie borykają się z problemami, o których my dawno zapomnieliśmy.

Martyna Wojciechowska, autorka tejże książki po raz kolejny ukazuje nam prawdziwe oblicze miejsca, które zwykły turysta nie jest w stanie dostrzec. Dla nas Etiopia to nic innego jak starożytne budowle, zapierające dech w piersiach widoki oraz zwierzęta, o jakich nawet nam się nie śniło niemalże na wyciągnięcie ręki. Nikt jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że Etiopia to bardzo biedny kraj, w którym ludzie przymierają głodem. Gdzie zwykłe mydło jest rarytasem, a opieka zdrowotna to marzenie...

Zagłębiając się więc w tę lekturę możemy dowiedzieć się wielu bardzo ciekawych rzeczy dotyczących tego kraju i ich mieszkańców. Przeczytamy o zwyczajach niektórych plemion, o problemach z jakimi borykają się tamtejsi mieszkańcy. O kulturze i zwyczajach, zabytkach i wiele wiele innych. Etiopia to niezwykle fascynujący kraj, w którym naturalne piękno miesza się z widokiem okropnej nędzy i głodu. Wiedza o tym co dzieje się w tym pięknym kraju otwiera nam umysł i sprawia, że uświadamiamy sobie, że nasze problemy są niczym w porównaniu z tymi z jakimi muszą się zmierzyć mieszkańcy Etiopii.

O ubóstwie panującym w wielu krajach słyszymy niejednokrotnie, jednak są to informacje tak ogólne, że choć bardzo współczujemy tym ludziom nie potrafimy postawić się w ich sytuacji. Mamy wrażenie, że ten problem nas nie dotyczy, że nie jesteśmy w stanie nic pomóc. Tymczasem czytając o konkretnych osobach, poznając ich życie te problemy stają się dla nas ważniejsze. Autorka tej książki przedstawiając nam losy konkretnych osób zbliża nas bardziej do tematu i uświadamia bardzo ważne rzeczy.

Wiem, że nie każdy musi lubić tego typu literaturę, jednak sądzę, że jest to wspaniała książka dla każdego ciekawego świata czytelnika. Dla osób, które chcą wiedzieć całą prawdę. Którzy starają się poznać te niezwykłe zakątki świata od podszewki.

Podoba mi się sposób w jaki autorka tych książek przedstawia nam te niezwykłe kobiety. W tej książce poznamy dwie. Tak różne od siebie i jednocześnie równie fascynujące. Kobiety odważne, pełne zapału i woli walki. Które nie poddają się, stawiają czoła przeciwnością losu i dążą do celu. Czasem jest nim wyłącznie przetrwanie, czasem walka o lepsze jutro dla wielu wielu innych ludzi. Ale o co by nie walczyły, ich odwaga i zaangażowanie są godne podziwu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej i osobiście poznać prawdziwe życie mieszkańców Etiopii, to ta lektura z pewnością Was nie zawiedzie :)

Martyna Wojciechowska, autorka tejże...

Dla czytelników o mocnych nerwach.

Dla czytelników o mocnych nerwach.

Zdecydowanie wolę patrzeć na Martynę na ekranie. To fantastyczna postać. Uzbraja w kobiecą siłę, w książce aż tak tego nie czułam. Mimo wszystko, da się przeczytać.

Krótka i treściwa.

Krótka i treściwa.