Okładka książki Nieplanowane. Dramatyczna historia o przemianie serca byłej dyrektorki kliniki aborcyjnej Abby Johnson, Cindy Lambert
Abby JohnsonCindy Lambert Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła biografia, autobiografia, pamiętnik
Unplanned. The Dramatic True Story of a Former Planned Parenthood Leader's Eye-Opennig Journey across the Life Line
Edycja Świętego Pawła
2011-01-01
2011-01-01
Agnieszka Rasztawicka-Szponar
aborcja psychologia zwalczanie aborcji USA Stany Zjednoczone Ameryka macierzyństwo

Okładka książki Początek końca aborcji Shawn Carney, Cindy Lambert
Początek końca... Shawn Carney, Cindy...
Okładka książki Nieplanowane Abby Johnson, Cindy Lambert
Nieplanowane Abby Johnson, Cindy...

Wzruszająca, chwytająca za serce opowieść. Może i literacko niezbyt wybitna, lecz do spowiedzi idzie się szczerze wyznać ciężary na duszy bez uprzednio przygotowanego referatu.

Oczywiście amatorzy mordowania dzieci nie odnoszą się do meritum, lecz próbują zdyskredytować autorkę cytując z Idiotopedii niepotwierdzone plotki rozgłaszane przez jedną panią. Uprawiają - mówiąc językiem lewaków - mowę nienawiści wymierzoną w Abby, aby wyprzeć ze świadomości, iż aborcja to nie żadne "prawo wyboru" (gdzie prawo wyboru dla mordowanego dziecka? Gdzie prawo wyboru mężczyzny, ojca?),lecz brutalne morderstwo niewinnego dziecka, dochodowy interes przemysłu aborcyjnego.

Książka jest autobiografią byłej dyrektorki kliniki aborcyjnej, która przeszła na drugą stronę poglądową po obejrzeniu aborcji "na żywo". Jest napisana łatwym językiem, ciekawie, chronologicznie, łatwo się ją czyta. Jest to książka światopoglądowa, więc trudno w niej o obiektywizm. Opisywana historia jest ciekawa, ale wbrew założeniom autorki nie przekonała mnie do zmiany zdania lub tylko spojrzenia łaskawszym okiem na ludzi mianujący się "pro life". Choć cel autorki, aktywistki na rzecz ruchu pro -life był inny u mnie książka tylko potwierdziła, że ludzie z "tamtej strony ogrodzenia" są agresywni, uważają swój wybór za jedynie słuszny dla każdej kobiety i natarczywi. Autorka opisuje, że siedziba ruchu nie ma żadnych murów, ogrodzeń, zabezpieczeń, jednak ciekawe czy gdyby "pro - choice" wysyłali tam swoich wolontariuszy by zaczepiali kobiety chcące skorzystać z porady i nakłaniali na aborcję, zaś członków stowarzyszenia "prolife" zastraszali lub nawet zabijali jak to ma się z drugiej strony też by nie mieli żadnych zabezpieczeń. Członkowie ruchów "prolife" zaczepiają kobiety idące na ten zabieg albo tylko na kontrolę bo klinika oferuje także inne usługi, próbują wzbudzić poczucie winy, w książce jest też opisywany przypadek morderstwa jednego z lekarzy przez "zwolenników życia", reszta otrzymuje też groźby śmierci. Autorka też bardzo starannie w swojej książce pominęła kwestię aborcji płodów chorych, nie ma tam ani jednej wzmianki o tej wyjątkowo trudnej sytuacji. Książka nie przekonała mnie do sympatii ruchów "pro-life", a tylko utwierdziła, że są to osoby narzucające innym swoją wolę i natarczywe, czasami wręcz niebezpieczne (groźby i zabójstwo personelu klinik).

Książka na pewno wywołuje wiele emocji. Jeszcze w trakcie czytania włączyłam film. Chusteczki są potrzebne.
Jednak. Mimo, że jestem wierząca nie potrafię zrozumieć tej przemiany. Przez 8 lat nie wiedziała co w klinice się wyrabia? Co ona tam robiła? Dostawała wynagrodzenie za podawanie chusteczek?
Czułam złość bohaterki, za to co przeszła? Nie pogodziła się z tym? Widok na USG dopiero nią wstrząsnął?

Miałam wrażenie, że próbuje mnie czytelnika przekonać, że stała się aż tak wierząca, że lata słów rodziców, znajomych nagle do niej dotarły...

Co z kobietami, które nie chciały zajść w ciążę? Które zostały skrzywdzone? Nagle zostały potępione? Pampersy na rok miały zapewnić ten lepszy start? Było mi ich żal.
Pochwalała swoją pracę, a nagle taka zmiana...odwrócenie kota ogonem...

Czułam hipokryzję Abby.
Wiadomo każdy ma prawo zmienić swoje plany, wiarę, życie. Można nie chcieć dzieci a po paru latach mieć ich ósemkę...

Każdy zrobiłby według własnego sumienia.

Czułam złość bohaterki, za to co przeszła? Nie pogodziła się z tym? Widok na...

Nieszczera i egoistyczna, moim zdaniem napisana dla pieniędzy, a nie dla dobra kobiet, które myślą o zabiegu aborcji czy chcą w posób odpowiedni zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą.

Moim zdaniem autorka się usprawiedliwia a nie daje świadectwo. Jest pełna sprzeczności. Najpierw pisze, że o swojej aborcji nie powiedziała nikomu i to była jej tajemnica, dodatkowo zepchnięta na dno świadomości, a kilka stron później mówi jednej osobie, później drugiej a potem kolejnej. Później pisze o tym, że myślała o swoim zabiegu i po latach zaglądała do dokumentacji medycznej. A pisała coś innego, twierdziła, że nie wracała to tego momentu myślami i było to dla niej zasnute gęstą mgłą.

I coś co irytuje mnie najbardziej, wiara.
Mam wrażenie, że autorka za wszelką cenę chce pokazać, że jest bardzo wierząca. Koniecznie chce być we wspólnocie, bo inaczej życie traci sens. Usprawiedliwia swoje czyny tym, że Bóg tak chciał, bo jakby było inaczej to nie pozwoliłby na różne rzeczy. Po prostu oddaje swoje życie w jego ręce. Ale po tym co pisze to tylko czcze gadanie, bo ewidentnie nie jest taka święta na jaką się próbuje wykreować. Odnoszę wrażenie, że Abby robi z siebie ofiarę, bo 8 lat wcześniej naiwnie uwierzyła w słowa obcej kobiety.

Cały czas powtarza jedno i to samo.

"Przecież naszym celem w Planned Parenthood jest zmniejszenie liczby aborcji poprzez redukcję niechianych ciąż. A to łączy się z planowaniem rodziny, czyli ze środkami antykoncepcyjnymi. Taki właśnie mamy cel." (str. 141)
I jedno zdanie powtarzane pierdyliard razy w różnych konfiguracjach...

I taka rzekomo jest dyskretna, a zanim powiadomiła swoją przełożoną o zamiarze odejścia z pracy rozpowiedziała naokoło, że odchodzi i dlaczego. Ale... Cśśś, nikomu nic nie mów... A później zdziwienie, że ktoś się dowiedział.

I tylko ona to, ona tamto, ona jest pokrzywdzona, bo nie wiedziała, że klinika, w której są przeprowadzane zabiegi aborcji to maszynka do robienia pieniędzy. Była dyrektorem i nie wiedziała, że utrzymują się z dochodu z aborcji. Była wierząca, ale nie wiedziała, że robi źle i jej praca kłóci się z jej przekonaniami. No nie. To co napisała to kompletna bzdura i nie ma wiele wspólnego z tematem aborcji, jest on w tej książce potraktowany po macoszemu.

Abby po podjęciu decyzji o odejściu z kliniki chwaliła się tym wszystkim jakby oczekiwała pochwał i nagrody, jakby ludzie mieli jej bić brawo, bo podjęła decyzję zgodną z jej przekonaniami, ale książka nie jest o kobietach w ciężkiej i kłopotliwej sytuacji, nie jest o dylematach i uczuciach kobiet, które się zdecydowały na zabieg. Ta książka jest użalaniem się Abby nad sobą i usprawiedliwieniem swoich decyzji i próbą wybielenia się.

Koniec końców autorka zaspokoiła swoje parcie na szkło występując w każdym programie i w każdej stacji telewizyjnej tłumacząc się i opowiadając swoją historię.
Moim zdaniem jeżeli ktoś przeżywa takie dylematy i duchowo nie radzi sobie z konsekwencjami swoich decyzji i chce przede wszystkim być jak najbliżej Boga, powinien się modlić, myśleć o swoim życiu i planować je poukładać na nowo. A nasza Abby Johnson udziela wywiadów, spełnia się medialnie i tłumaczy, że to ona jest pokrzywdzona. BO NIE WIEDZIAŁA, ŻE WEDŁUG JEJ PRZEKONAŃ ABORCJA NA ŻYCZENIE JEST ZŁA.

Książka jest też chaotyczna, autorka miesza linie czasowe i wydarzenia, a potem wraca do wcześniej zaczętego wątku. Może tak miało być, ale styl pisania mi się nie podoba.

Moja opinia jest naładowana złością i może trochę chaotyczna, ale jestem po prostu wściekła jak ktoś może z siebie robić gwiazdę kosztem tak ważnego i delikatnego tematu.

Książka słaba, postawa autorki egoistyczna, egocentryczna i niewiele ma wspólnego ze świadectwem osoby, która otworzyła oczy po latach trwania w "ciemności".
Nie polecam.

Do przeczytania namówiła mnie pani z biblioteki. Jest to trudna ale wspaniała, poruszająca i dająca wiele do myślenia książka. Przedstawia kontrowersyjny od wielu lat temat aborcji i traktowanie kobiet w klinikach podczas zabiegu. Treść opisuje autentyczne wspomnienia autorki, jej odczucia i przeżycia. Przybliża nam te trudne zagadnienia czyli miliony morderstw, codzienną walkę „dobra ze złem” .
Abby Johnson, zagorzała feministka przez osiem lat pracowała w klinice Planned Parenthood. Ze swojej pracy była zadowolona i pięła się po szczeblach kariery aż do chwili, gdy została poproszona, aby asystować podczas zabiegu aborcji przy pomocy ultrasonografu. Od tego momentu wszystko się zmienia. Kobieta przeżywa ogromny szok widząc jak trzynastotygodniowy płód dziecka ma wygląd ludzki i stara się bronić przed kaniulą. Wspomina własne dwa zabiegi, którym się poddała, bo zaszła w ciążę w nieodpowiednim momencie. To wydarzenie dokonało przemiany w poglądach młodej Abby, która z dnia na dzień staje się obrończynią życia dzieci w łonie matki. W swoich działaniach ma wsparcie męża i rodziny. Podejmuje walkę z klinikami dla kobiet i stara się wspierać ciężarne. Przybliża się do Boga i wierzy, że to on dokonał przemiany w jej sercu i duszy oraz pokazał jej właściwą drogę, którą powinna kroczyć.
Książkę czytało mi się dobrze i szybko. Napisana jest w pierwszoosobowej narracji. Autorce chodziło o pokazanie czytelnikowi, że aborcja jest zła a korporacje pro-choice dążą tylko rozbudowy swoich klinik i stworzeniu gigantycznej sieci aborcyjnej. Ja sama jestem za obroną życia w łonie matki i przeciwna aborcji. Jednak wiem, że w niektórych sytuacjach jest ona potrzebna i wskazana. Więc czasami przymykam oko na zagrożone ciążą życie matki czy osoby po gwałtach. Nie popieram tego ale i nie neguję. Każdy ma swoje sumienie i decyduje o swoim losie. Zawsze aborcja będzie tematem kontrowersyjnym i raczej tego nie zmienimy.
Polecam przeczytać tę książkę ale zaznaczam, że nie jest to lektura dla każdego.

Ksiazka Nieplanowane ukazuje świadectwo przemiany, nawrócenia dyrektorki kliniki aborcyjnej. Muszę przyznać że sięgnięcia po ta pozycję było niewątpliwie spowodowane aktualnie ważnymi wydarzeniami społeczno politycznymi związanymi z zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Czy była to dobra książka? Tak. Czy to książka dla każdego? Nie wiem.
Pomijajac stanowisko każdego z nas w sprawie aborcji uważam, że warto sięgnąć po tą książka. Jednych ta historia poruszy bardziej, innych mniej. Ale warto ją poznać. Cała przemiana głównej bohaterki mocno jest osadzona w kwestiach wiary. Dlatego myślę że osoby będące ateistami mogą odrzucić wyraźny przekaz przedstawionego świadectwa.
Polecam warto poświęcić czas i przemyślenia.

Pomijajac stanowisko każdego z nas w...

Książka potwierdzająca, że prostytutka to zawód, a k.restwo to cecha charakteru. Wystarczy sypnąć pinionszkiem i taką "autorkę" ma się w kieszeni. Kiedy dostanie przelew od klinik aborcyjnych, zmieni politykę o 180%, tak jak zrobiła to po przelewie od tzw. obrońców życia (zarodków, nie kobiet).

Zrozumiałabym, gdyby Johnson napisała tę książkę z serca i naprawdę wierzyła w każde słowo. Jednak "Nieplanowane" powstało z zemsty za wyrzucenie z pracy i chęci zarobienia łatwych pieniędzy. A że na ludzkiej krzywdzie... No tak, tyle że to kwestia moralności i sumienia, a jak pisałam wyżej, k.restwo to cecha charakteru.

Tylko drzew szkoda...

Bardziej o nawróceniu niż o aborcji. Nudna!!!

Bardziej o nawróceniu niż o aborcji. Nudna!!!

Uważam, że książkę warto przeczytać niezależnie od tego czy jesteśmy za czy przeciw aborcji.

Myślałam, że książka będzie lepsza i o wiele bardziej mną wstrząśnie. Tak naprawdę zmiana zachowania bohaterki była zbyt cudowna, przez co czułam niesmak do końca książki, która dokończyłam ze zmęczeniem.