Ciało otwarte: filozoficzne reinterpretacje kulturowych wizji cielesności

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pisma Filozoficzne / Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
83-7092-063-3
Filozofia. estetyka
filozofia i etyka
mihnoi

Książka jest próbą uchwycenia tego, co w sztuce ostatniej dekady dwudziestego wieku stało się najważniejsze: kwestii ciała. Autorka pokazuje, że ciało i zagadnienia z nim związane zawsze zajmowały kluczową pozycję w kulturze - w czasie i przestrzeni zmienia się tylko to, co nazywamy ciałem, a ono samo wymykając się dyskursowi powoduje, iż ten nigdy nie ustaje. Tytułową otwartość ciała wiąże z nieciągłością, chybotliwością i niestałością, które rewaloryzuje, kładąc nacisk na zmysłowość.

"Praca Moniki Bakke przyda się zarówno studentom akademii sztuk pięknych, historii sztuki, jak i kulturoznawstwa. Jej adresatem może się stać jednak czytelnik nie zaznajomiony z problemami współczesnej sztuki. Taki odbiorca może potraktować 'Ciało otwarte' jako opowieść o odczuwaniu świata." (Daria Kołacka)

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Instytutu Filozofii UAM 2000

źródło okładki: Wydawnictwo Naukowe Instytutu Filozofii UAM 2000

Kasia | 2014-12-30

Już nie nowa książeczka, ale super! Wnikliwe analizy, ciekawa interpretacja sztuki! Warto przeczytać!

Organoleptyczna | 2016-10-12
Przeczytana: 2002 rok