Święty Franciszek z Asyżu. Editio maior

Wydawnictwo: Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew"
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-88903-93-4
Czytam

Biografia św. Franciszka, którą oddajemy do rąk polskiego czytelnika jest jedną z najpiękniejszych, jakie zostały do tej pory opublikowane. Dzieło znaczące dla uczonych oraz przystępne dla wciąż rosnących zastępów wielbicieli Biedaczyny z Asyżu. Nie jest to monografia wyłącznie dla specjalistów, ani nie jest to biografia ograniczającą się do zbioru anegdot pełnych emocji i tkliwości, lecz jest to udana próba ukazania postaci i ideału św. Franciszka w społeczności jego czasów. Jest owocem dokładnej i kompetentnej pracy naukowej dotyczącej Świętego z Asyżu.

Biografia ta powstała najpierw jako skrypt dla studentów Uniwersytetu "La Sapienza" w Rzymie i została wydana drukiem we Włoszech i Francji, gdzie została przyjęta entuzjastycznie i odniosła wielki sukces. To skłoniło R. Manselli do przygotowania editio maior poprzez poprawienie, poszerzenie i uzupełnienie dotychczasowej pracy. Zamieścił więc cały aparat naukowy (przypisy) oraz dodał dwa nowe rozdziały. Poświęcił temu ostatnie lata swego życia studiując niepublikowane manuskrypty średniowieczne dotyczące św. Franciszka oraz dyskusje historiograficzne. Editio maior jest uwieńczeniem studiów R. Manselli.
Wydanie dzieła uzupełnionego, które autor lubił nazywać editio maior, było możliwe dzięki starannej pracy redakcyjnej jego ucznia Marco Bartoli.

Raoul Manselli należy do grona najwybitniejszych włoskich znawców średniowiecza oraz jest jednym z mistrzów historiografii franciszkańskiej, łączącym w swoich książkach rzetelną wiedzę historyczną z pasją opowiadania.

źródło opisu: Wydawnictwo Bratni Zew, 2006

źródło okładki: źródło własne

tazi | 2014-11-17
Na półkach: Religia, Duchowość
Przeczytana: 06 listopada 2014

Ciekawa pozycja próbująca ukazać postać św. Franciszka w jego człowieczeństwie pozbawionym legend i mitów jakie ukształtowały obraz Biedaczyny po jego śmierci. Autor dokonuje selekcji i analizy tekstów źródłowych umieszczając je w kontekście historycznym. Książka ma kilka wad, z których najważniejszą jest nieprzejrzysty podział i niekiedy zdaje się nadmiar teologicznych wykładni. Jednak oceniając całość przyznaję, że odkryłem w niej fascynujący świat, który ukazuje zupełnie inny obraz Franciszka i jego czasów niż zazwyczaj znamy chociażby z lektur szkolnych. Dodatkowym atutem jest język i stylistyka pozwalająca na łatwe zrozumienie trudnej treści.

Izaabela | 2016-12-31
Gosia | 2016-01-06