Przez pustynie na ośnieżone szczyty...

Wydawnictwo: Muza
978-83-7758-311-1
podróże, Muza, turystyka

Opowieść o najwyższych górach Ameryki Łacińskiej, tajemniczych wulkanach, tropikalnych lasach mgielnych, dzikiej przyrodzie i spotkaniach z wyjatkowymi ludźmi. To swoista mozika zdarzeń, którą stworzyły wieloletnie włóczęgi autora po niezwykłym i wciąż zaskakujacym świecie Ameryki Łacińskiej. Książka jest zaproszeniem do zabawy w kolekcjonowanie przygód i szczytów. "Odwiedzimy" miedzy innymi jeden z najwyższych wulkanów świta - Cotopaxi w Ekwadorze, wulkaniczną kostarykańską wiedźmę - Rincon de la Vieja, wybierzemy się w poszukiwaniu zaginionego świata na wenezuelskiej Roraimie, której szczyt ma powierzchnię... 34 km kwadratowych czy w końcu śladami Pierwszej Polskiej Wyprawy Andyjskiej z lat 30. XX wieku zdobędziemy Acongaguę - najwyższy szczyt Andów i Ameryki Łacińskiej.
Kiążka jest dla wszystkich, którzy mają przysłowiowy "wiatr w kieszeni" i marzą o dalekich podróżach.
Atutem książki są wspaniałe wysokogórkie fotografie.

źródło opisu: http://muza.com.pl

źródło okładki: http://muza.com.pl

Przede wszystkim nie nazwę siebie entuzjastką gór. Nie dlatego, że mam coś szczególnego do nich, ale mój organizm zawsze nietypowo reagował na wysokości, nawet te w samolocie (a raczej podczas obniżania lotu). Kto wie, czy gdyby nie to, to dziś nie byłabym ich fanką. A lektura "Przez pustynie na ośnieżone szczyty..." jest właśnie przeznaczona dla takich miłośników zdobywania kolejnych szczytów. Nawet jeśli są to ludzie, którzy nie mogą sobie pozwolić na dalekie wyprawy, to zapewne z zapałem sięgają po tego typu podróżnicze historie.

Lewandowski stworzył swoją opowieść dla każdego, kto kocha góry i chce przeżyć na łamach książki swoją przygodę, w tym wypadku, wyprawiając się z autorem do Ameryki Łacińskiej. Na jej kolejnych kartach wyruszamy z Meksyku, poprzez Gwatemalę, Belizę, Honduras, Nikaraguę, Kostarykę, Jamajkę, Kolumbię, Wenezuelę, Ekwador, Peru, Boliwię,Paragwaj, aż po szeroko opisaną Argentynę, Chile, kończąc na Urugwaju. Dostajemy opis górskich szczytów, wspomina się o...

Cassiel | 2013-06-29
Przeczytana: 26 czerwca 2013

„Jaszczurek dodaje mi otuchy, pokpiwając, że nie jestem na wycieczce dla dziadków. To działa mobilizująco.''

Żeby napisać dobrą i ciekawą podróżniczą książkę, trzeba naprawdę uwielbiać opisywany przez siebie kraj czy obszar. Obowiązkowo jest wiedzieć o nim naprawdę sporo i umiejętnie nam te informacje przekazać, wplatając je w najbardziej ekscytujące fragmenty. Najlepiej jest czytać dzienniki z wypraw, ponieważ wtedy przenosimy się razem z autorem do tamtejszej teraźniejszości i możemy zasmakować tego egzotycznego życia. Zobaczyć jak czuł się autor i o czym myślał pod szczytem Aconcagui, czy pod jednym z najwyższych wulkanów świata - Chimborazo w Ekwadorze.

Wojciech Lewandowski w książce Przez pustynie na ośnieżone szczyty... opowiada nam o górach Ameryki Łacińskiej i wyjaśnia, które tereny do niej należą oraz z czego taki podział wynikł. Przedstawia również dobre i złe strony ''zbieractwa'' szczytów. Najważniejszą częścią tej pozycji są jednak opowieści o tropikalnych lasach,...

kroofy | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Początek słaby, trochę podręcznikowy, mam wrażenie, że niezbyt przemyślany lub pisany na siłę.
W dalszej części, gdy zaczynają się opisy zdobycia wyższych gór, książka się rozkręca, choć w dalszym ciągu brakuje anegdot i ciekawie oddanych emocji.
Z pewnością spodoba się pasjonatom Ameryki Łacińskiej, geografom i geomorfologom oraz wszystkim tym, którzy lubią górskie historie.
Dużym plusem jest spora ilość zdjęć oraz nawiązania do "Wyżej niż kondory" Ostrowskiego czy Polskich Wypraw Andyjskich.
Warto poświęcić jej nieco uwagi :)

bibliofilka | 2013-03-26
Przeczytana: 26 marca 2013

Vamos para Arriba!, czyli po polsku ruszamy w góry. Góry - to fascynacja życia Wojciecha Lewandowskiego. Wspina się i wędruje od wielu lat. Wszystko zaczęło się oczywiście od Tatr, czyli dla wielu miejsca, gdzie wszystko ma swój początek, do którego zawsze się wraca. Potem były Himalaje, Alpy, Ałtaj, Ural, Atlas, Kordyliery i wiele innych, ale Andy - jak pan Wojciech pisze - dopadły go od razu, a fascynacja ciągle trwa, narasta i wszystko wskazuje na to, że prędko się nie skończy.

Cała Ameryka Łacińska to ogromny obszar (20,6 mln km kwadratowych, około 1/7 powierzchni Ziemi). Nic zatem dziwnego, że jest niesamowicie różnorodny pod względem geograficznym, gospodarczym, politycznym, ludnościowym i kulturowym, a przez to bardzo fascynującym. Natomiast góry Ameryki Łacińskiej rozciągają się wszystkich sferach klimatyczno-krajobrazowych i charakteryzują się dużym zróżnicowaniem pod względem budowy geologicznej i tektoniki, warunków i zjawisk klimatycznych, flory oraz fauny. Ich ogrom i...

Leśny_ludek | 2013-05-18
Przeczytana: 17 maja 2013

Książka Wojciecha Lewandowskiego Przez pustynie na ośnieżone szczyty... to zbiór kilkunastu krótkich opowieści z wypraw autora i jego przyjaciół (a także żony) na szczyty Korony Ameryki Łacińskiej. Koronkę tworzą najwyższe szczyty wszystkich państw Ameryki Południowej.

Od razu uprzedzam, że nie jest to książka w rodzaju tych Cejrowskiego. I jedynie ten szczegół jest lekkim minusem. Bo trochę za mało tu ludzi, charakterystycznej kultury Ameryki Południowej. To taki bardziej przewodnik, idealny dla osób, które chciałyby się w podobne wyprawy wybrać. Są wskazówki dotyczące dojazdu, różne drogi którymi można się dostać na dany szczyt i opis tej którą wybrał autor. A także kilka informacji na temat danego kraju, gdzie się udać po pozwolenia czy informacje, adresy stron internetowych itp.

Mimo, że jest to swego rodzaju przewodnik to czyta się go dobrze. Nie zawiera jedynie suchych faktów, czasem wręcz autor wplata kilka przemyśleń na temat swojego hobby. Jest to dobra książka dla osób,...

greggreg86 | 2017-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Nie jest to książka podróżnicza sensu stricte, nie jest też klasycznym przewodnikiem po górach Ameryki Łacińskiej. Jest to osobisty przewodnik podróżny powstały w wyniku kilkunastu lat peregrynacji autora po górach, wulkanach, tepui Ameryki Środkowej i Południowej. Opisuje 31 różnego rodzaju form górskich-różnego pochodzenia geologicznego, od lodowych gigantów Andów Środkowych, przez wilgotne tepui Wenezueli po wyrastajace z lasu deszczowego tudzież sawanny stratowulkanów Ameryki Środkowej. Znaleźć tu można też takie ciekawostki jak miniaturowe szczyty Urugwaju i Paragwaju (514 m n.p.m. i 851 m n.p.m.).
Dużo zdjęć, ilustracji, ciekawostki przyrodnicze, geograficzne i geomorfologiczne, garść porad (kiedy, gdzie, jak, etc.), trzon książki zaś to relacja autora z wypraw na owe wybrane 31 szczytów górskich. Łatwa, szybka i przyjemna lektura dla każdego kto kocha góry, szczególnie jeśli ktoś miał przyjemność (a czasami jednak "nieprzyjemność") snuć się po Andyjskich bezdrożach...

Ula | 2018-05-27
Przeczytana: 27 maja 2018