Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
978-83-7453-102-3
Disney, film rysunkowy, film
jagarkar

Walt Disney dla animacji jest tym, kim Freud dla psychoanalizy, św. Paweł dla chrześcijaństwa, a Lenin dla komunizmu. Można go nie lubić, można nie cenić jako artysty, ale nie da się zrozumieć historii kina animowanego, a nawet całej popkultury, bez jego osiągnięć i grzechów. Choć Disney nigdy nie był w Polsce, odcisnął piętno również na polskim filmie, literaturze i komiksie. Zainspirował twórców, którzy z różnym skutkiem próbowali powtórzyć jego sukces. Oswoił widzów z kinem animowanym. Wspierał ich na duchu w czasach Wielkiego Kryzysu. Pomógł nawet sympatykom awangardy, dla której kreskówki z Myszką Miki stały się orężem w walce o film artystyczny. Swoją obecnością wywołał jednak wiele kontrowersji. Po latach zaś okazał się znakomitym przewodnikiem po przedwojennej kulturze masowej.

źródło opisu: Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, 2012

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,793.html

lsidorki | 2018-08-29
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Fajnie jest czytać o hipsterach lat 30' ubiegłego wieku walczących z myszką Miki. Trafnie spostrzegł jednak autor, że Miki był myszą udającą tygrysa, lecz z braku konkurencji wypadł całkiem przekonująco w tej roli. Złoto!

pannaaleksandra | 2015-02-27
Na półkach: Przeczytane, 2015

Ciekawa książka. Dla wszystkich, którzy chcą poznać początki polskiej animacji i zobaczyć, jak to było z wujkiem Waltem. Dla mnie bardzo interesującym wątkiem było to, co działo się z samymi bohaterami tych animacji, jak radzono sobie z prawami autorskimi do postaci Myszki Miki, oraz to, dlaczego Disney pozostał z filmami rysunkowymi i czemu nie podjął się adaptacji wielkich arcydzieł literackich.
Ponadto książka świetnie przygotowana pod względem typograficznym.

czang | 2018-09-28
Przeczytana: 15 września 2018