Historia czystości i brudu. Higiena ciała od czasów średniowiecza

Okładka książki Historia czystości i brudu. Higiena ciała od czasów średniowiecza
Georges Vigarello Wydawnictwo: Aletheia historia
332 str. 5 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Le propre et la sale. L'hygiene du corps depuis le Moyen Age
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
332
Czas czytania
5 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361182894
Tłumacz:
Bella Szwarcman-Czarnota
Tagi:
czystość brud higiena Francja 14-20 wiek
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia ciała, t. 3: Różne spojrzenia. Wiek XX Stéphane Audoin-Rouzeau, Annette Becker, Jean-Jacques Courtine, Frédéric Keck, Yves Michaud, Anne Marie Moulin, Pascal Ory, Paul Rabinow, Anne-Marie Sohn, Annie Suquet, Georges Vigarello, Antoine de Baecque, praca zbiorowa
Ocena 8,1
Historia ciała... Stéphane Audoin-Rou...
Okładka książki Historia męskości, t. 1: Od starożytności do oświecenia. Wymyślanie męskości Élisabeth Belmas, Christian Biet, Alain Corbin, Michel Delon, Hervé Drévillon, Bruno Dumézil, Arlette Farge, Lawrence Kritzman, Nadeije Laneyrie-Dagen, Jean-Marie Le Gall, Rafael Mandressi, Stanis Perez, Maurice Sartre, Claude Thomasset, Jean-Paul Thuillier, Georges Vigarello
Ocena 7,0
Historia męsko... Élisabeth Belmas, C...
Okładka książki Historia ciała, t. I: Od renesansu do oświecenia Georges Vigarello, praca zbiorowa
Ocena 7,6
Historia ciała... Georges Vigarello, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
75 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1390
923

Na półkach: ,

Ta interesująca lektura to nic innego jak podróż w czasie - poprzez średniowiecze aż do współczesności - która pozwala czytelnikowi przyjrzeć się,jak na przestrzeni wieków ewoluowało pojęcie czystości,czym się przejawiało w codziennym życiu,jakie wywoływało działania i emocje.
Otóż okazuje się,że w średniowieczu czystość obejmuje wyłącznie widoczne partie ciała - twarz i ręce.Woda jest niebezpieczna,postrzegana jako substancja,która wsącza się w ciało,jest więc wręcz szkodliwa,co wyklucza jej stosowanie przy zabiegach higienicznych.Poza tym łaźnie publiczne mają opinie siedlisk rozpusty,korzystanie z nich nie ma nic wspólnego z higieną ciała.
W XVI i XVII wieku pojęcie czystości nie obejmuje już tylko widocznych części ciała - przenosi się nieco na sferę intymną,ale w bardzo dziwacznym zakresie : ma związek z nowym zastosowaniem bielizny.To ona "czyści" ciało dzięki jej coraz częstszym zmianom ; kontakt ciała ze świeżą i upraną bielizną jest jedynym bodajże przejawem dbałości o czystość.W XVIII wieku to podejście nieco się zmienia - zimna kąpiel wzmacnia i hartuje.I chociaż woda niewiele ma jeszcze wspólnego z higieną,przynajmniej dopuszcza się jej stosowanie w innych celach.Prawdziwą rewolucję przynosi dopiero wiek XIX i odkrycia w dziedzinie mikrobiologii.Woda okazuje się prawdziwym i niezastąpionym sprzymierzeńcem człowieka w walce z bakteriami.Jej główny cel to usuwanie brudu ; czystość pomału nabiera znaczenia takiego,jakie ma w dzisiejszych czasach.
Książka ta porusza zagadnienie czystości w kilku aspektach ; bardzo ważnym jest rola wody w życiu człowieka i właściwie cała filozofia związana z jej zastosowaniem nie tylko w zabiegach higienicznych.
Drugim są środki,które na przestrzeni wieków służyły ludziom utrzymaniu czystości w zależności od tego,co akurat rozumiano pod tym pojęciem.Ludzkość okazała się niezwykle pomysłowa w wymyślaniu środków zastępczych - począwszy od młoteczków do zabijania wszy poprzez stosowanie pudru i otrębów do mycia włosów "na sucho" i
wycieranie ciała za pomocą bielizny po zabijanie "naturalnego" zapachu niemytego ciała przeróżnymi pachnidłami i perfumami.
Człowieka współczesnego zaskakuje niechęć naszych przodków do zabiegów higienicznych związanych z użyciem wody oraz powszechna jej negacja,wręcz strach przed jej działaniem ; to,co dzisiaj wydaje nam się śmieszne i niemądre,kiedyś było powszechnie uznaną filozofią,która nie budziła żadnego sprzeciwu.
Autor zwraca uwagę na związek czystości - a raczej jej braku - z epidemiami nękającymi Europę przez stulecia,nakreśla nam historię i obyczajowość poszczególnych epok,zmiany w mentalności społeczeństwa.
Obszerne cytaty z tekstów źródłowych oraz masa przeróżnych a trafnych anegdot czynią z tej lektury interesujące i wszechstronne źródło informacji zdolne udzielić wyczerpującej odpowiedzi nawet najbardziej wymagającym czytelnikom.
Mimo wszystko brakowało mi odrobiny polotu w nieraz przydługich wywodach autora - stąd moja niewysoka jak na taką szczegółową monografię ocena.

Ta interesująca lektura to nic innego jak podróż w czasie - poprzez średniowiecze aż do współczesności - która pozwala czytelnikowi przyjrzeć się,jak na przestrzeni wieków ewoluowało pojęcie czystości,czym się przejawiało w codziennym życiu,jakie wywoływało działania i emocje.
Otóż okazuje się,że w średniowieczu czystość obejmuje wyłącznie widoczne partie ciała - twarz i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    347
  • Przeczytane
    94
  • Posiadam
    28
  • Historia
    12
  • Chcę w prezencie
    4
  • 2013
    3
  • 2019
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Popularnonaukowe
    2
  • Z wagą
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia czystości i brudu. Higiena ciała od czasów średniowiecza


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne