Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Agnieszka Oryl
Wydawnictwo: Wojciech Marzec
Cinematography
skygge

Sztuka operatorska. Cinematography to klasyczny, zręcznie napisany przewodnik rzemiosła i artyzmu sztuki operatorskiej dla operatorów i reżyserów. Autorem książki jest niezwykle ceniony filmowiec - Blain Brown - reżyser, operator i scenarzysta, który jest również autorem fantastycznego podręcznika "Światło w filmie". Podstawowym założeniem tej książki jest wprowadzenie w dziedzinę filmowania i...

Podstawowym założeniem tej książki jest wprowadzenie w dziedzinę filmowania i sztuki operatorskiej w praktyce profesjonalnej zarówno w środowisku filmowym, jak i video, HD czy w każdym innym formacie realizacji obrazu.
Zakres wiedzy operatora filmowego w dużej mierze pokrywa się z wiedzą niezbędną do wykonywania zawodu reżysera. Autor obrazu powinien wykazywać się ugruntowaną znajomością terminologii, jaką posługuje się reżyser oraz założeń, na których opiera się jego praca.
Obowiązki autora obrazu mają naturę techniczną, podczas gdy zadaniem reżysera jest przestrzeganie scenariusza i odpowiednie prowadzenie aktorów, niemniej pomiędzy tymi skrajnościami podstawę pracy zarówno dla reżysera, jak i operatora stanowi opowiadanie obrazem. Właśnie ten wspólny element sprawia, że kreatywna współpraca między reżyserem a operatorem jest niezwykle ważna. Pod tym względem jednym z głównych założeń tej książki jest podjęcie dyskusji o tym, co reżyser musi wiedzieć o kamerze, a także co operator winien wiedzieć o pracy reżysera. Mamy na celu poprawę komunikacji między tymi dwoma pionami na planie zdjęciowym i wypracowanie jednolitego języka, który posłuży osiągnięciu dobrego rezultatu wspólnych wysiłków.

Dzięki tej książce współpraca między operatorem i reżyserem będzie bardziej efektywna i doprowadzi do opracowania odpowiednich dla danej sytuacji rozwiązań.

źródło opisu: http://www.w-wm.pl/cinematography_sztuka_operatorska.php

źródło okładki: http://www.w-wm.pl/cinematography_sztuka_operatorska.php

Marcin Kołodziejczak | 2015-07-19
Przeczytana: maj 2015

Zaczyna się od rozbierania filmu na części (choć w znacznie mniejszej skali w porównaniu z "Opowiadanie obrazem..."). Autor wprowadza w świat operatorki, pokazuje przykłady filmowych metafor, tłumaczy zasadę 180, 30 stopni. Jest trochę o krzywych. Zapamiętam też krótki, ale (moim zdaniem) najużyteczniejszy rozdział o ustawianiu świateł no i... No właśnie... Autor zaczyna pisać o sprzęcie i moim zdaniem pisze za dużo i z tego powodu większa część tej książki to po prostu jedna wielka ciekawostka. Tak jakby w pewnym momencie filmowiec postanowił, że przestanie tłumaczyć zagadnienia związane ściśle z nagrywaniem i przejdzie do przeglądu sprzętu, z którego korzystał - opisywał nawet na co uważać przy obsłudze jakichś konkretnych systemów (monitorów?) eh. Jest też kilka uwag co do Greenscreena, ale raczej nie skorzystają z nich ludzie bez profesjonalnego studia.
Na pewno czas spędzony na przeczytaniu tej książki nie będzie do końca czasem straconym, coś można się dowiedzieć... Ale moim...

Sysunia20 | 2017-07-10
Madital | 2017-06-26