Roger II. Twórca państwa Normanów włoskich

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Roger II de Sicile. Un Normand en Méditerranée
historia
vintyg

Rogera II (1095-1154) znamy przede wszystkim jako bohatera opery Karola Szymanowskiego Król Roger. Książka francuskiego historyka pozwala poznać bliżej życie i osobowość tego średniowiecznego rycerza i polityka, który wpierw zjednoczył wszystkie ziemie podbite w Italii przez Normanów, a potem w 1130 r. koronował się na króla Sycylii. Zamiłowany w podbojach, atakował Dalmację, Epir i Grecję i pustoszył afrykańskie posiadłości Konstantynopola, rywalizując o wpływy z Bizancjum. Nie poprzestawał jednak na zdobyczach, był także hojnym mecenasem uczonych i artystów.

źródło opisu: http://www.piw.pl

źródło okładki: http://www.piw.pl