Roger II. Twórca państwa Normanów włoskich

Okładka książki Roger II. Twórca państwa Normanów włoskich Pierre Aubé
Okładka książki Roger II. Twórca państwa Normanów włoskich
Pierre Aubé Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Roger II de Sicile. Un Normand en Méditerranée
Państwowy Instytut Wydawniczy
2012-12-17
2012-12-17
Beata Biały
średniowiecze Włochy normanowie rycerstwo

Okładka książki Literatura na Świecie nr 4-5/1994 (273-274) Krzysztof Andrzejczak, Pierre Aubé, Rachid Boudjedra, Charles Bukowski, Michel Foucault, Jean Genet, Catherine Malabou, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Krystyna Rodowska, Wacław Sadkowski, Philippe Sollers, Andrzej Sosnowski, Andrzej Szuba, Waleria Szydłowska - Brykczyńska, Edmund White, Krzysztof Zabłocki
Literatura na ... Krzysztof Andrzejcz...

Bardzo solidna pozycja z serii BSL. Autor z dużym znawstwem przedmiotu porusza się po epoce zdumiewających zmian politycznych, jakich świadkiem była południowa Italia XI i XII wieku. Wojowniczy Normanowie, których bazą wypadową była północna Francja (nazwana od nich Normandią) dali się we znaki największym potęgom ówczesnego świata, tworząc swoje własne feudalne imperium w mocno rozproszkowanej politycznie Italii. Już jeden z ich najwybitniejszych przedstawicieli - Robert Guiscard, słynny "terror mundi", siał postrach wśród wielmożów oraz władców Płw. Apenińskiego oraz w Bizancjum. Urósł w taką potęgę, że sam hardy papież Grzegorz VII musiał się nim zasłaniać w swej znanej walce o inwestyturę z cesarzem Henrykiem IV. Roger II natomiast, spadkobierca swych wielkich przodków, okazał się znakomitym organizatorem oraz administratorem, który z wielkim rozmachem skonsolidował normańskie włości w silne państwo. Był człowiekiem o szerokich horyzontach, wrażliwym na kulturę, oraz, co nie było charakterystyczne dla wielu władców epoki średniowiecza, otwartym na współpracę nie tylko z czynnikami chrześcijańskimi (sprowadzał na swój dwór i protegował uczonych arabskich).
Książka Pierra Aube to znakomita podróż w czasy, miejsca i wydarzenia, które nie są szeroko znane polskiemu czytelnikowi książek historycznych. Już sam ten fakt powoduje, że warto sięgnąć po tę pozycję, aby chociaż trochę zapełnić luki w swej wiedzy. Jest to o tyle wskazane, iż biografia Rogera II nie należy do pozycji "ciężkostrawnych", mimo dosyć egzotycznej materii którą porusza.

Na półkach: , , , , , , ,

Królestwo Normanów na Sycylii i w południowej Italii było dość nietypowym jak na standardy średniowiecznej Europy państwem, pozostawiło też po sobie wspaniałe zabytki oraz pewne wzory scentralizowanego zarządzania. W biografii króla Rogera II francuski mediewista P. Aubé przedstawia bliżej to niezwykłe państwo oraz człowieka, który uczynił z niego mocarstwo, rozwinął je terytorialnie, a na dodatek z hrabiego został królem. Postać tytułowego bohatera nie jest w Polsce zbyt dobrze znana, tymczasem lektura tej książki pozwala stwierdzić, że był to niewątpliwie władca wybitny, który znacząco wpłynął na dalszy bieg dziejów całego regionu. Autorowi udało się dobrze pokazać różne aspekty jego rządów, przede wszystkim ogromny spór związany ze schizmą lat 1130-1138, gdy to o tron papieski rywalizowali Innocenty II i Anaklet III. Roger II popierał Anakleta, który w zasadzie tę rywalizację przegrał, ale to niepowodzenie nie sprawiło, że normański władca coś stracił. Wręcz przeciwnie: udało mu się uzyskać królewską koronę i odeprzeć groźne najazdy nieprzyjacielskie. A mówimy tu o władcy, który rządził państwem zamieszkanym przez ludność katolicką, prawosławną i muzułmańską, co potencjalnie również było źródłem poważnych kłopotów wewnętrznych. Na pewno postać bardzo interesująca, której losy zachęcają do lektury biografii. Wadami książki są niezbyt czytelne podawanie cytatów źródłowych, trochę błędów w przekładzie oraz niezbyt sprawne posługiwanie się łaciną, która czasem wygląda na dość przypadkowo przepisaną. Ale generalnie na pewno jest to jedna z ciekawszych biografii średniowiecznych wydanych w Polsce w ostatnich latach.

Tomasz Babnis

• Średniowiecze