Oblicza Wrocławia - historia, kultura, rozwój

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-60544-54-9
historia
Bandziorno

Książka powstała z inicjatywy studentów zrzeszonych wokół Duszpasterstwa Akademickiego „Dominik”, działającego przy klasztorze Dominikanów. Publikacja ta jest rezultatem projektu przygotowanego w 2007 roku pod tytułem Oblicza Wrocławia, który wygrał konkurs ogłoszony przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. Projekt składał się z cyklów multimedialnych konferencji popularnonaukowych, połączonych z konkursami fotograficznymi i wystawą najlepszych zdjęć – odpowiadającymi tematowi danego spotkania. Zwycięskie fotografie umieszczono na końcu książki. Konstrukcja wydawnictwa jest analogiczna do struktury projektu – poszczególne części odpowiadają kolejnym konferencjom. Część zatytułowana Wrocław na przestrzeni wieków jest poświęcona przeszłości i architekturze miasta oraz dziejom wybitnych wrocławian. Część ta została podzielona na cztery okresy: piastowski, czesko-austriacki, prusko-niemiecki oraz polski. Podział taki, choć nieadekwatny z punktu widzenia historii sztuki, pozwolił usystematyzować wykład i ukazać zmieniające się epoki państwowej przynależności miasta. Część zatytułowana Wrocław wielu kultur stanowi zbiór szkiców informujących o współczesnej dynamice rozwoju wrocławskich mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych.

źródło opisu: vianova.pl

źródło okładki: vianova.pl

Bandziorno | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Ciekawy album, Wrocław to piękne miasto i warto by każdy mieszkaniec (i nie tylko) poznał jego historię i ważne postaci z nim związane. Niemniej jednak brakowało mi informacji o położeniu zabytków (np. w postaci mapki przy zdjęciu). Przydałoby się również jakieś zestawienie danych w postaci tabel lub wykresów, bo suchy tekst dla ścisłowca po kilkudziesięciu stronach robi się niezjadliwy.

Maria | 2013-10-14
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam