Popman mix

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
978-83-60915-34-9
komiks
komiksy

Pewnego dnia roku 1999 wąwozami łódzkich ulic hulał wiatr - nie jakiś zefirek czy niewinny huragan, ale Wiatr Historii. Na Olsztyńskiej wpadł do mieszkania komiksowego artysty Te-Te, zakręcił leżącymi na stole gazetami i pognał dalej, a z kłębu zadrukowanych papierowych płacht wyłonił się człowieczek pomachujący cieniutkimi rączkami - Popman. Zapracowany Te-Te zaczął opisywać jego przygody. No bo, po prawdzie, jaki miał wybór? Przecież Popmany nie rodzą się codziennie. Tak we wstępie do albumu „Popman. Mix” opisuje genezę powstania bohatera Adam Rusek. A że znawca i historyk to polskiego komiksu wybitny, nie wypada mu nie wierzyć.
Popman to jedno z najcharakterystyczniejszych komiksowych dzieci Tomka Tomaszewskiego, podpisującego się często Te-Te. Stworzona z pomiętych gazet, przesiąknięta popkulturą do szpiku swych papierowych kości postać przygląda się z dystansem i ciekawością współczesnemu światu.
Popman rozpoczął swoją karierę w 1999 roku na łamach antologii „COMIX 2000” prestiżowego francuskiego wydawnictwa L'Association. W tym, przygotowanym z okazji zbliżającego się nowego millenium, zbiorze znalazły się wyselekcjonowane komiksy z całego świata. Jeszcze w tym samym roku Te-Te zrealizował kolejne historie z tym bohaterem i w efekcie powstał pierwszy mini-album z opowieściami o Popmanie zatytułowany adekwatnie „Pierwsze kroki”. Kolejnymi krokami były „Burger story” (2000) i „Papierowe wizje” (2001). Popman gościł także w kilku wydawnictwach okolicznościowych: „Stripburek. Comics From Other Europe” (Stripburger, 2001), „Wesoły finał” (Kultura Wesołych Podskakiwaczy, 2002), „Antologia 75 lat Koziołka Matołka” (Contur, Europejskie Centrum Bajki, 2008).
Niniejszy album to zbiór narysowanych dotychczas przez Te-Te komiksów z udziałem Popmana przygotowany z okazji 10 urodzin tego wyjątkowego bohatera.

źródło opisu: http://kultura.com.pl/index.php?s=komiksy

źródło okładki: http://kultura.com.pl/index.php?s=komiksy

calmanani | 2017-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2017

Styl rysunku może i nadaje charakteru temu komiksowi, lecz jednocześnie sprawia iż jest on dość nieczytelny. Sam pomysł jest jak najbardziej ciekawy (polski superbohater, który wiedzie zwykłe życie), jednakże wykonanie, wg mnie, utrudnia odbiór, a same scenariusze nie są aż tak ciekawe. Niewykorzystany potencjał.

beshahe | 2017-11-30
Na półkach: Przeczytane, Komiksy