Rozważna i namiętna

Okładka książki Rozważna i namiętna Eloisa James
Okładka książki Rozważna i namiętna
Eloisa James Wydawnictwo: Amber Cykl: Księżna w desperacji (tom 2) Seria: Romans Historyczny literatura obyczajowa, romans
Księżna w desperacji (tom 2)
Romans Historyczny
Affair before Christmas
Amber
2012-05-15
2012-05-15
Agnieszka Kowalska

Niestety tym razem sie zawiodłam. Rozkręciła się dopiero wtedy gdy Poppy zaczęła odkrywać swoją seksualność. Niska ocena wynika z tego, że w tej książce ciekawe były głównie wątki poboczne zamiast zapowiadanego w opisie książki rozpalenia małżeństwa Flechera i Poppy. A chyba nie o to chodziło...

Raczej nie wrócę do tej książki. Jak już to za jakiś czas.

Raczej nie wrócę do tej książki. Jak już to za jakiś czas.

Nieco przerysowana, ale urocza historia. Podobała mi się Poppy po swojej przemianie. Przyjemnie się czyta, choć oczywiście historia bohaterów, o której najchętniej bym poczytała toczy się w tle i jakby nie zmierzała do rozwiązania - mowię tu o Jemmie i jej mężu ;) bardzo podoba mi się taktyka autorki, która prowadzi wiele wątkow w tym samym czasie, a pozostają one otwarte na następne części serii.

Perdita i Flechter poznali się w Paryżu i bardzo pokochali. Z czasem jednak brak szczerości i przez zbytnią wiarę Poppy w słowa matki oddalili się od siebie. Czy uda im się wrócić do tego, co było kiedyś? Czy dadzą radę wskrzesić własną namiętność?

Troszkę nietypowy romans o tym jak ponownie zainteresować sobą współmałżonka. W tle Jemma, Beaumont i Villiers.

Rewelacyjny romans historyczny. Arystokratyczna panienka, potem żona, zniechęcona do obowiązków małżeńskich i kochający ją mąż, nawracający ją na właściwą drogę rozkoszy cielesnych. Lekki, przyjemny, niewymagający.

Dziwnie czyta się romans o problemach małżeńskich. Większość książki traktuje właśnie o nich, pod koniec następuje zwrot, po którym małżeństwo się godzi. Tylko, że ten zwrot jest tak rozbudowany jak moja recenzja, czyli w ogóle. I tak samo wprowadzony... nagle, bez jakiegoś związku przyczynowo-skutkowego i bez sensu... Z całej książki najbardziej zainteresowała mnie historia drugoplanowa o księciu Villersie i pannie Tatlock, ba! nawet postać epizodyczna, kuzyn księcia Villersa był ciekawszy, niż cały romans razem wzięty.

Książkę czytało mi się dobrze i przyznałabym więcej gwiazdek, gdyby historia konfliktu w głównym wątku bardziej trafiła w mój gust. Ciekawsze i mniej przewidywalne były zmiany w relacjach pozostałych postaci.
Przypadkowy wydaje się być sam tytuł książki, bo trudno go dopasować do którejkolwiek bohaterki (tytuł oryginalny jest bardziej adekwatny do zawartości).
Ciekawa jestem za to dalszego rozwoju wypadków pomiędzy trojgiem innych książęcych bohaterów - niezgranym małżeństwem i wyniosłym diukiem, którzy balansując na krawędzi skandalu rozgrywają podwójny turniej szachowy. Sięgnę więc po kolejną część cyklu.

Romans historyczny umiejscowiony w Anglii pod koniec XVIII w. Nie ma tu porwań, piratów ani wypraw pełnych przygód. Motorem wydarzeń są relacje między bohaterami, ich uwikłanie w sytuację, nieporozumienia i niedopowiedzenia. Śledzimy małżeńskie perypetie pary książęcej, w które wplątane są postaci drugoplanowe, brnące z kolei we własne problemy i uczuciowe zamieszanie....

Książka nie przypadła mi do gustu, historia głównych bohaterów jest bardzo nudna brakuje w niej akcji. Jedyne co ratuje ta ksiazke to kontynuacja opowiadania o ksieciu Villersie (za niepoprawna pisownie przepraszam)oraz o ksieznej Beumont i jej mężu.

Nie skończyłam tej książki. Wątek nieciekawy, nudny i rozwlekły, bohaterowie drugoplanowi ciekawsi od głównych, a tępota głównej bohaterki - bezdenna.

Często zdarza się, że II część cyklu, nie wytrzymuje porównania z częścią I – to tzw. fatum drugich części:) – wydają się dużo gorsze, choć same w sobie nie są takie złe. Jednak, ogólnie, część II bardzo mnie rozczarowała, bo chyba za wiele oczekiwałam.

Księżna Poppy i książę Fletch mieli tak urojone problemy małżeńskie, że tylko mnie irytowali. Nawet problem dzieciństwa Poppy i jej stosunków z matką – nie tłumaczył mi jej zachowania. Oboje byli za idealni i zdecydowanie za daleko przekroczyli wszelkie granice słodkości i naiwności. (Lubię, kiedy romanse są słodkie i naiwne, ale tu mnie mdliło!)

Dwie sceny rozmów Jemmy i jej męża trochę pobudziły moją uwagę:),ale za mało ich było i na razie wszystko w ich stosunkach, pozostaje nierozwiązane. Dwa turnieje szachowe poszły w cień! – a to mi się nie spodobało.

Na szczęście autorka nie pozbyła się Villiersa, choć zrobiła co w jej mocy, aby zmiękczyć świetną, opanowaną i trochę mroczną postać. Gdyby zniknął – porzuciłabym całą książkę i serię. Ale czytam dalej:)!

• Romans historyczny
  • Eloisa James