Popatrz na ptaszka

Wydawnictwo: Albatros
Look at the Birdie
literatura piękna
Oceansoul

Wydany pośmiertnie zbiór opowiadań. Ironiczny, satyryczny i przejmujący obraz niepokojów okresu powojennego, w czasie którego zostały napisane. Staranna redakcja, konsekwentny dobór tekstów i przede wszystkim jakość jego prozy powodują, że książkę się nie czyta, a pochłania.

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Justyna Wydra | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Mąż przeczytał pierwszy i od tej pory wciąż dopytywał: "przeczytałaś już opowiadanka Vonneguta? Bo chcę o nich pogadać. Są świetne, czytaj!"

Miał rację :)

Co po przeczytaniu potwierdzam. Leciutkie, pisane językiem maksymalnie uproszczonym, pełnym dystansu i gorzkiej ironii, której ostrze wymierzone jest w ludzkie przywary, powtarzalność idiotycznych zachowań.

Polecam, jeśli marzy Wam się sympatyczna, prosta, a przy tym nie pozbawiona głębszego sensu lektura.

jatymyoni | 2015-08-16
Przeczytana: sierpień 2015

Wydany pośmiertnie zbiór niepublikowanych opowiadań autora nie jest tak ostry i kontrowersyjny jak inne dzieła. Jednak jest to świetna satyra i ironiczne spojrzenie na nas. Każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż każde opowiadanie odsłania inną część naszego życia. Vonnegut pisał, że trzeba „tak zagospodarować czasem czytelnika, żeby nie uznał tego za czas stracony”.
Przeczytanie opowiadań nie są czasem straconym, ale świetną zabawą, poruszają istotne dla nas tematy i zapadają w pamięć.
Warto je przeczytać.

Marcin Kowalczyk | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

Kurt Vonnegut to dla mnie legenda. Cenię sobie jego lekkość pióra, odrobinę czarnego humoru przyprawionego wysokiej klasy sarkazmem.
Jego powieści są przykładem właściwego postrzegania świata i próbą pokazania jak należy to robić. Uwielbiam ten punkt widzenia i sam mam podobny.
Opowiadania to zupełnie inna para kaloszy. Są zwięzłe i stanowią nieco odrębną formę niż powieści. Zawarte w tym tomie są bardzo przystępne dla czytelnika. Wciągają i pochłania się je niezwykle szybko.
Jest jednak malutka rysa na całości. Niektóre z nich mają przewidywalne zakończenie. Dla mnie to poważna wada, gdyż dotychczas tego u Mistrza nie spostrzegłem. Szczególnie tyczy się to "Mili ludkowie" i "Cześć Ruda".
Drugą niedogodnością jest fakt, że zauważyłem spadek genialnej ironii. Historie stały się poważne, poruszają istotne dla nas wielu tematy i zapadają w pamięć. Być może, nie ma już w nich miejsca na nieco "ciętości języka"?
Opisane przeze mnie "wady" tomiku nijak go nie dyskredytują....

Łukasz Witt | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że wraz z pierwszą przeczytaną książką Vonneguta, zacząłem wymagać od literatury czegoś więcej. Niejako jego proza otworzyła mi oczy, że można czytać nie tylko kryminały i bestsellery promowane przez wiodące księgarnie na rynku. Niniejszy zbiór opowiadań posiada wiele świetnych tekstów, oczywiście są i nieco gorsze, co jednak nie może dziwić, patrząc na pośmiertne wydanie. Już pierwsza opowieść stawia wysoko poprzeczkę dla kolejnych, gdzie na głównym planie znajduje się genialne urządzenie konfidio, "najlepszy przyjaciel człowieka", bo przecież każdy pragnie rozmowy. W powyższym opowiadaniu autor z chirurgiczną precyzją przedstawia bolączki człowieka i wskazuje, że nie ma łatwych rozwiązań. Poza tym w kolejnych tekstach, pojawia się także tematyka wielkiego kryzysu, całkiem sporo o paranoi, o kłopotach, które mogą wyniknąć z powodu pisarstwa, a nawet jest coś o stalkingu. Nie zabrakło również naigrywania się z podejścia amerykańskich szkół do...

Małgo Zaremba | 2015-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2015

Normalnie nie przepadam za zbiorami opowiadań, ale Vonnegut to jeden z moich ulubionych autorów, więc prędzej czy później ta książka musiała się pojawić na liście przeczytanych. Osobiście za najlepsze, z tego zbioru, uważam "Krople wody" i "Mrówcze skamieliny". Z zaskoczeniem stwierdzam też, że nie umiem wytypować najgorszego z opowiadań.
Na pierwszy raz z Kurtem polecałaby jednak coś powieściowego "Rzeźnia numer pięć" lub "Kocia kołyska", to książki dzięki którym można się zakochać, a "Popatrz na ptaszka" jest raczej... podtrzymywaniem płomienia. ;)

| 2014-10-14
Przeczytana: 12 października 2014

Ten zbiór opowiadań czytało mi się całkiem przyjemnie. Niektóre spodobały mi się bardziej, inne mniej. Do tych pierwszych należy między innymi świetne opowiadanie "Honor gazeciarza", które według mnie jest najlepsze w całym zbiorze i które trzymało mnie w napięciu do samego końca.

Calamitas | 2014-09-14

Czekałam na taką książkę. Ostatnio nie mogłam trafić na prozę jednocześnie wartościową, ambitną, wymagającą, a przy tym po prostu ciekawą. Ten zbiór opowiadań Kurta Vonneguta zaspokoił mnie totalnie. Teksty są raczej krótkie, ale jakże bogate w treść. To niezwykłe, jak autorowi, za pomocą tak prostego i oszczędnego języka, udawało się wykreować tak wspaniałe historie. Jego wyobraźnia nie przestaje mnie zdumiewać. Mamy tu opowieści śmieszne, smutne, filozoficzne, jedne są kryminalne, drugie po prostu obyczajowe. Wszystkie są hipnotyzujące.

Anna | 2014-06-29
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Kurt Vonnegut z wyrozumiałością i czułością przygląda się niedoskonałym ludziom, którzy czują się nieszczęśliwi, są strachliwi, samotni i smutni, popełniają głupstwa, popadają w rutynę, ale pragną szczęścia i zrozumienia w "świecie niedorzecznie wielkim i brutalnym", "sknoconym nie do poznania". Starają się jakoś żyć, nie chcą niczego nadzwyczajnego, pracują, próbują trzymać się zasad i określonego rytmu. Są jak ziarnka piasku lub mrówki, maleńcy i bezsilni, nic od nich nie zależy, ale usiłują być szczęśliwi w rutynie życia. Świat byłby pewnie inny, gdyby wszyscy pozostali dziesięciolatkami: "Gdyby wszyscy mieli dziesięć lat, to może zasady, zdrowy rozsądek i zwykła przyzwoitość coś by na świecie znaczyły", nie byłoby zła i brutalności. Autor próbuje przywracać godność swym niebohaterskim bohaterom. Czasem wystarczy chłodna woda do kąpieli, odwaga mówienia prawdy, walka o sprawiedliwość dla innych, wiara w swoje zdolności, zgoda na własny strach, by przestać czuć się żałośnie:...

ania_z_diuny | 2014-05-08
Przeczytana: 30 października 2013

Autor miał wizję i 20 lat wcześniej przewidział różne rzeczy opowiadania krótkie ale mocno wbijające w fotel

Madzik | 2014-03-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2014

Autor, w którym jestem zakochana, w wersji, która w moim przekonaniu, prezentuje wszystkie charakterystyczne cechy Jego stylu. A na pewno te, które zdecydowały o sukcesie tej prozy. Jego zdolność do tworzenia nietuzinkowych światów za pomocą kilku zdań jest wprost olśniewająca. Tym bardziej okazała się ona cenna w przypadku krótkich form.

Zasadniczym problemem tych opowiadań może być to, że skoro nie były dotąd opublikowane - to znaczy, że nikt ich nie chciał kupić lub Vonnegut nie chciał ich sprzedać... Ale czemu? Doprawdy nie wiem...

We wstępie do zbioru, Walter J. Miller przytacza powiedzonko Vonneguta o tym, jakie jest najważniejsze zadanie pisarza. Tym zadaniem jest "tak zagospodarować czasem czytelnika, żeby nie uznał tego czasu za stracony". Zdanie to jest piękne i mądre. I może być mottem do zbioru tych 14 opowiadań.

Ilustracje wykonane przez pisarza są niewątpliwym bonusem :)

Polecam mocno i szczególnie.