Medytacja Vipassana w prostych słowach

ezoteryka, senniki, horoskopy
Astral Dynamics
2004-01-01
2004-01-01

Przeczytałam ją po kilku latach ponownie, w międzyczasie czytając inne książki o medytacji i uważności i stwierdzam, że jest najlepsza. Świetnie przestawia chyba wszystkie aspekty uważności. Nie pozostaje nic innego jak zacząć praktykować.

Przesłuchane nagranie na yt. Konkretny podręcznik medytacji, nie za długi, bardzo praktyczny.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo dobre wprowadzenie. Skupione na praktyce, nie na rytuałach. Filozofii tutaj zbyt wiele też nie ma. Znalazłem tutaj najlepsze tłumaczenie czym jest medytacja, a próbowałem różnych książek.

Stoisz w długiej kolejce do kasy. Przestań na chwilę niecierpliwić się. Zacznij obserwować swój oddech. Nie reguluj go, po prostu zobacz czy oddychasz szybko czy wolno, równomiernie czy nie. Czekasz w korku, boisz się, czy zdążysz. Zobacz jak zachowuje się twoje ciało, gdy się niecierpliwisz. Jak wtedy oddychasz? Jak zachowuje się twój brzuch? Jakie odczucia fizyczne są w twojej głowie? Usiądź w domu na krześle z wyprostowanymi plecami, zamknij oczy i przez kilka minut zobacz jak oddychasz. Nic więcej. To wszystko to medytacja vipassana. Regularne praktykowanie tej medytacji przynosi spokój, poprawę nastroju, lepsze radzenie sobie z codziennością. Widzisz w tym jakiś sens? To teraz sięgnij po ten podręcznik. I czytaj ze świadomością, że jest to podręcznik, a nie literatura. Do tego napisany przez osobę z innego kręgu kulturowego. Nie przejmuj się, że wszystkiego nie rozumiesz. Zrozumiesz za jakiś czas, gdy będziesz miał już za sobą trochę praktyki. Nie traktuj tego podręcznika jako wyrocznię. To tylko pomoc w zrozumieniu czegoś, co zrozumiesz po jakimś czasie sam. Gorąco polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym medytacją vipassana. Zapewniam, że książka ta nie ma na celu zachęcenie kogokolwiek do przejścia na buddyzm. Ma ona na celu pomoc w rozpoczęciu medytacji, która wszystkim, bez względu na to jakie poglądy czy religię wyznają, przyniesie mnóstwo korzyści.

Gdybym jeszcze nie zaczął praktyki medytacji pewnie przeczytałbym książkę z uśmiechem. No niestety... Bardzo dużo krążenia wokół tematu, w wielu miejscach książka bardziej przypomina tutorial "dobrego życia". Filozoficzny twór, który dobrze dopasowuje się do przekonań ludzi, którzy zazwyczaj chcą spróbować medytacji bez wielu konkretów w środku.

A jeśli już są to pomiędzy tą paplaniną będąc znużony ciężko było mi je wyłapać. Oprócz skupienia na oddechu można również spróbować skanowania ciała (od zewnątrz do wewnątrz) od stóp do głowy. Tzn. zaczynając od stopy i przechodząc na każdy palec (na przykład). Można również korzystać z wyobraźni (ja często wyobrażam sobie siebie siedzącego w środku głowy a obok mnie jest bańka w której pojawiają się myśli, mają na to przestrzeń, należą do mnie ale ja nie należę tylko do nich). Jest jeszcze bardzo dużo sposobów na udaną medytację dostępnych jeśli tylko poszukać online a przeczytanie ich zajmuje max 10min. Wydaje mi się, nie jestem pewny, że autor pisał o "porywaniu umysłu przez myśli" jako o jakimś medytacyjnym failu. NIE! Każda osoba która medytuje nawet lata się z tym spotyka, po prostu po czasie kiedy zorientujesz się, że jakaś myśl Cię porwała powróć do stanu uważności, im dłuższa medytacja tym będzie to coraz rzadsze. Sorry, ale konkretne informacje w tej książce mógłbym zawrzeć na serwetce z restauracji.

A jeśli już są to pomiędzy...

świetne, bardzo praktyczne i przejrzyście napisane wprowadzenie do Medytacji Vipassany. Myślę, że to jest idealna pozycja dla każdego początkującego medytatora :)

Ładnie wprowadza w zagadnienie medytacji. Rozpoczęłam medytacje kilka dni temu. Do książki na pewno będę zaglądać, ponieważ ona pomaga w eliminacji błędów popełnianych podczas praktyki. Ogólnie - polecam.

Dziękuję za tę książkę. Dziękuję za istnienie sztuki medytacji Vipassana.

Dziękuję za tę książkę. Dziękuję za istnienie sztuki medytacji Vipassana.

Mógłbym i gdyby nie błąd aplikacji Lubimyczytać pewnie bym napisał w tej opinii kilka słów o sobie i o swoich przeżyciach, ale nie warto bo odwróciłbym uwagę od tej wspaniałej księgi, dzięki której zacząłem swoją przygodę z medytacją. Nie pozostaje nic więcej do napisania niż dziękuje, naprawdę uratowała mnie kiedy byłem na emocjonalnym dnie, jeszcze raz puszczone w świat, dziękuje :)

Bardzo fajna, refleksyjna książka, napisana łatwym przyjemnym językiem. Obala mity na temat medytacji i pozwala spojrzeć na nią przez pryzmat doświadczenia, uważności, a nie ekscentryczności i szaleństwa. Polecam.

• Medytacja
  • Psychologia