Traktat życia

Wydawnictwo: Miniatura
poezja
renata

"Trakt życia" stanowi zbiór wierszy autorstwa Ilony Gołębiewskiej - młodej debiutantki, która w niezwykle wrażliwy i trafny sposób opisuje otaczając ją świat i ludzi. Premiera książki miała miejsce w listopadzie 2012r., została wydana nakładem krakowskiego wydawnictwa "Miniatura". Jest to debiut autorki w zakresie poezji. Książka „Traktat życia” składa się z pięciu części: I – LIRYKA ISTNIENIA, II – KARTY PAMIĘCI, III – NIEZNANE JA, IV – PORTRETY, V- ZADANE DO PRZEMYŚLENIA. Każda z nich porusza bardzo ważne aspekty ludzkiego życia.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Alicja | 2014-07-01
Przeczytana: 14 maja 2014

Pewnego dnia przeczytałam wywiad z Panią Iloną Gołębiewską, która stwierdziła w nim, że "przeczytać poezję pewnej osoby znaczy tyle samo, co zajrzeć do głębi jej duszy". Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, ponieważ stanowi sedno do zrozumienia jej poezji. W tym przypadku mamy do czynienia z młodą kobietą, która poprzez swoją poezję zaprasza nas do wnętrza własnej duszy, pokazując jej najbardziej ukryte zakamarki.
Można powiedzieć, że jest to bardzo odważny krok, ponieważ wiersze Pani Ilony są niezwykle prawdziwe. Nie ma w nich sztuczności, pychy czy właściwej dla niektórych autorów metody bezpośredniego grania na ludzkich uczuciach. W wierszach młodej poetki odnajdujemy prawdę. Już w pierwszym wierszu "Traktat życia" autorka stwierdza, że życie nigdy nie daje gwarancji szczęścia, nachalnie upomina się o swoje racje, zamienia dziecięca marzenia w puste dni, nachalnie upomina się o swoje. Dlatego autorka pisze "Traktat życia", by zamknąć w słowach obraz samej siebie...

Agata | 2012-12-19
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Wśród nowości wydawniczych na duże zainteresowanie zasługuje poetycki debiut Ilony Gołębiewskiej, autorki tomu poezji „Traktat życia”. Autorki młodziutkiej, która podejmuje tak bardzo ważne i znaczące tematy z ludzkiego życia, że ma się taką świadomość, jakby były to słowa człowieka, który już niejedno w życiu widział, słyszał i przeżył. Jak sama autora potwierdza, swoje inspiracje literackie czerpie przede wszystkim z otaczającego ją świata, które jawi się jej nieraz jako „Teatr codzienności”, w którym każdy ma do odegrania rolę. Jednak trwające wciąż przedstawienie ma przeważnie jeden cel – zatuszowanie pozorności współczesnego świata. Czy to się udaje? Autorka twierdzi, że nie. W każdej chwili życia odkrywane są coraz bardziej brutalne krajobrazy świata, odgrywane sceny ukazują marność ludzkiego losu i jego błahość.

Szklana kurtyna odsłania się nieustannie za dnia,
Budzi codziennych ludzi, kotnych złe myśli zna.
Jedno pociągnięcie sznura, przedstawienie się zaczyna,
Stroje...

skowron | 2012-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Wspaniałe wiersze! Nie mogę się nadziwić tak ogromnej dojrzałości u tak młodej osoby. Jak przeczytam do końca, napiszę dłuższą recenzję!!!

renata | 2012-12-10

Chciałabym przedstawić Państwu niezwykły tomik poezji „Traktat Życia” autorstwa Pani Ilony Gołębiewskiej. Tomik niezwykły, ponieważ pisany przez osobę niezwykłą – dwudziestopięcioletnią kobietę, która widzi świat oczami bardzo dojrzałego człowieka. Nie wiem skąd ta dojrzałość, może wynika z trudnego życia, nadzwyczajnej pokory wobec niego lub jest to bardzo swoista cecha charakteru tak rzadko spotykana u młodych osób, można się tylko domyślać. Jednak nie o tym rzecz.

Wiersze Ilony Gołębiewskiej stanowią swoistą „fotografię” czasów w jakich przyszło nam żyć. Można nazwać je „poszukiwaniem” tego, co w życiu najważniejsze - prawdy, wartości, zrozumienia, akceptacji. Jest to tomik mocnych, a zarazem poruszających wierszy, które prowokują czytelnika do zadawania sobie trudnych pytań. Nie jest to zbiór przypadkowych utworów, wynikają one ze stanu uczuciowego i emocjonalnego autorki.

Wiersz otwierający tomik, będący zarazem wierszem tytułowym – „Traktat życia” - stanowi...