Zakochane z Marsylii

Tłumaczenie: Ludmiła Duninowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Le charette en fleurs

Noëlle Greffe, była nauczycielka języka angielskiego, obecnie jest dziennikarką i wraz z trzyletnim synkiem mieszka w Paryżu. Jej powieści : "Zakochane z Marsylii" i "Zielone winogrona" to historia czterech sióstr. Oto one: Franciszka - najstarsza, poważna, rozsądna i opiekuńcza; Nelle - najładniejsza ze wszystkich; buntownicza Jacquotte; i Babeth, mała Babeth o rudych włosach. Każda z...

Każda z dziewcząt się kocha. Szczęśliwie? Różnie. Jest wojna. Narzeczony Franciszki idzie na front. Jacquotte zaczyna zarabiać na siebie, przyjmując posadę nauczycielki w wiejskim dworku. Może tam właśnie czeka na nią pierwsze wielkie uczucie? A Babeth?... Babeth marzy, Jest jeszcze za młoda na prawdziwą miłość.
Cztery siostry idą razem przez życie, wspólnie przeżywają swe radości i zmartwienia, i choć często nie da się uniknąć kłótni, choć separacja rodziców i odejście ojca rzucają cień na ich młodość - nie tracą pogody ducha. Stąd też, z pełnych humoru scenek "rodzinnych", płynie pogodny nastrój tej powieści. A może przyczyniło się też do tego gorące słońce Masrylii, o której z tak niekłamanym uczuciem potrafi mówić autorka? Lekka, ciekawa, oryginalna, utrzymana w ciepłym kolorycie, książka ta niewątpliwie wzbudzi zainteresowanie czytelników, a - w szczególności - młodych czytelniczek.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 1957

źródło okładki: http://literacki24.pl