Szlakiem Złamanych Traktatów. O dyplomacji w Kraju Indian od czasów kolonialnych do dzisiaj

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uczelniane Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy
historia

Traktaty są kluczem do zrozumienia współczesnych Indian: nie tylko dlatego, że kiedyś gwarantowały im prawa, ale ponieważ stały się częścią tożsamości wielu ludów indiańskich, które do dziś walczą o respektowanie ich praw. Tubylczy Amerykanie nie byli pionkiem w dziejach amerykańskiego kontynentu. Mimo kampanii podporządkowania i zasymilowania Indian, a także odebrania ich terytorium, czasami udawało im się realizować różnorodne strategie przetrwania, obrony ziemi i zachowania tożsamości. Autorzy tomu "Szlakiem złamanych traktatów" wskazują, że zapisy traktatowe, pozwalające dzisiaj zrekonstruować te strategie, stanowią niezwykle ważny łącznik między zmaganiami Indian w czasach kolonialnych a ich walką o polityczne uznanie dzisiaj.
Bartosz Hlebowicz

Spis treści
Wstęp - Bartosz Hlebowicz
Simon Pokagon - Przywitanie Czerwonego Człowieka
Adam Piekarski - Indiańskie traktaty. Okowy przyjaźni czy oczywistego przeznaczenia?
Bartosz Hlebowicz - „Abyście mogli nas słuchać w dobrym nastroju”. O kulturze dyplomatycznej w kolonialnej Pensylwanii
Natalia Słodzinka - Indianie Shinnecock z Long Island. Cztery wieki walki o ziemię i uznanie
Harry Schüler - Traktaty – oszuści – zdrajcy. Irokezi kontra stan Nowy Jork
Mirosław Sprenger - Pokojowi ambasadorzy polityki traktatowej. Agenci indiańscy znad Górnej Platte i Arkansas w latach 1846–1869
Brice Obermeyer - Porozumienie Czirokezów z Delawarami? Współczesny spór międzyplemienny – perspektywa historyczna
Henry Kammler - Porozumienia na XXI wiek. Drogi plemion Nuu-chah-nulth do traktatu
Michael Pace - Historia i traktaty plemienia Delawarów (Lenapów)
John Strong - Ponure czasy w kraju Indian.
Uwagi końcowe

źródło opisu: Wydawnictwo Uczelniane WSG, 2011

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!