INDIANIE KALINAGO i inni... Referaty Seminariów Antropologicznych 2001-2008

Wydawnictwo: TIPI
978-83-919264-9-9
popularnonaukowa

Drugi tom referatów Seminariów amerykanistycznych Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnograficznego im. Bronisława Malinowskiego z Atlantic City. Bogactwo materiałów, różnorodność ujęć, szeroka reprezentacja indianistycznych środowisk w gronie autorów to cechy, które sprawią, iż drugi tom referatów będzie lekturą pożyteczną dla tych polskich i polsko-amerykańskich czytelników, którzy zainteresowani są dawnym i współczesnym światem indiańskich kultur.

Spis treści:

Wprowadzenie - Aleksander Posern-Zieliński
Anna Małgorzata Czyż - O akulturacji Francuzów w XVII i XVIII-wiecznej Kanadzie
Anna Małgorzata Czyż - Przekroczyć tabu. Przypadki kanibalizmu w Nowej Francji
Waldemar Kuligowski - Trzecia płeć. Koncepcje płciowości w tubylczych kulturach Indian Ameryki Północnej
John J. Beatty - Rytuał, wzajemność i organizacja społeczna na przykładzie Kiowa-Apaczów
John J. Beatty - Etnoastronomia Indian amerykańskich
Radosław Palonka - Kultura Indian Pueblo w regionie Mesa Verde. Możliwości rekonstrukcji przeszłości w oparciu o współpracę archeologów z Rdzennymi Amerykanami
Ewa Dżurak - Tony'ego Hillermana romans z Południowym Zachodem
Ewa Dżurak - Bieganie po indiańsku: uwagi na marginesie przygotowań do maratonu
Jarosław Źrałka - Wielki rozkwit w czasach upadku. Nakum w schyłkowym okresie klasycznym
Wiesław Koszkul, Jarosław Źrałka - Polskie badania w Nakum i odkrycie grobowca królewskiego Majów
Justyna Olko, Jarosław Źrałka - Na granicy sztuki oficjalnej i popularnej. Graffiti z ośrodka Majów w Nakum, w Gwatemali
Andrzej J.R. Wala - Ludobójstwo podboju Ameryki. Rozmyślania nad moralną nędzą cywilizacji chrześcijańskiej
Zofia Kozimor - O ludobójstwie Indian
Andrzej J.R. Wala - Indianie Taino. Szkic dziejów, zagłady i przetrwania
Andrzej J.R. Wala - Kalinago, Indianie szmaragdowej wyspy
Jerzy Barankiewicz - Kuri-Kuri Indian z Półwyspu Kalifornijskiego w Meksyku
Jerzy Barankiewicz, Jan Barankiewicz - Ceramika Indian Paipai i Kumiai z Półwyspu Kalifornijskiego w Meksyku
Dariusz A. Majer - Totalitaryzm religijny
Anna Małgorzata Czyż - Kateri Tegakouita. Milcząca święta Mohawków
Andrzej J.R. Wala - Istota prozelityzmu. Misje chrześcijańskie a Indianie amerykańscy
Marek Maciołek - Niewidzialni wojownicy, czyli o co walczą dziś Indianie
Edward F. Heite - Niewidzialni Indianie stanów New Jersey i Delaware
Bartosz Hlebowicz - Źródła tożsamości Nanticoke Lenni-Lenapów z południa New Jersey. Etnohistoria i współczesność
Bartosz Hlebowicz - "Aby w waszych umysłach nie pozostał niepokój, który mógłby wzbudzić choćby cień złej woli wobec braci waszych", czyli o magii wampumu w Ameryce kolonialnej
Bartosz Hlebowicz - Konstruowanie "dzikiego", czyli o Indianach w filmie amerykańskim
Marek Maciołek - Znani i lubiani, czyli jak nie pisać dziś o Indianach (wyznania redaktora)
Marek Nowocień - Polski Ruch Przyjaciół Indian wczoraj, dziś i jutro
Bartosz Hlebowicz - Polak na indiańskiej ziemi. O Andrzeju Wali i jego felietonowej wizji Ameryki

Nota edytorska
Noty o autorach
Indeks nazwisk
Indeks nazw geograficznych i etnograficznych
Indeks tytułów dzieł literackich, filmowych i czasopism

źródło opisu: PAES/PATE - TIPI, 2009

źródło okładki: http://www.tipi.pl