Pierścień z ametystem

klasyka
korrin

Voudini | 2013-08-10
Na półkach: Posiadam

Tytułowy pierścień z ametystem trafia w końcu na palec księdza Guitrel, posiadacza nieco bardziej elastycznego sumienia niż jego konkurent do godności biskupiej, ksiądz Lantaigne. Ale, rzecz jasna, nie o tym traktuje tak naprawdę trzeci tom cyklu "Historia współczesna".
Charakterystyczna dla cyklu forma, na którą składa się nader powolny bieg akcji i znaczne nasycenie dialogami czy wręcz monologami, ponownie kryje rozbudowany komentarz polityczny i nieodłączną w dziełach France'a krytykę religii. Po raz kolejny, wzorem "Wyspy pingwinów", wykłada nam autor jasno i jednoznacznie swoje stanowisko w słynnej sprawie Dreyfusa. Środkowa część dzieła zawiera zaś pochwałę indywidualizmu, stanowiąc zarazem studium stopniowej alienacji pana Bergeret. Wywody tego bohatera są ozdobą całego cyklu i wystarczy wczytać się w dowolny z nich, by stwierdzić, iż pisarstwo France'a nie zestarzało się o jotę.

JolantaKG | 2016-09-12
Na półkach: LnN