Powrót Sherlocka Holmesa

Cykl: Sherlock Holmes (tom 7)
Wydawnictwo: Algo
Return Of Sherlock Holmes
klasyka

Po Powrocie Sherlocka Holmesa z Baker Street w trzynastu pasjonujących opowiadaniach rozwiązują kolejne zagadki kryminalne, pomagając m.in. rządowi Wielkiej Brytanii i Scotland Yardowi w wykryciu sprawców przestępstw - morderstw, kradzieży, oszustw...

źródło opisu: Algo, 2012

źródło okładki: http://ecsmedia.pl/c/powrot-sherlocka-holmesa-b-iext8642672.jpg

..."Dzieliliśmy mieszkanie przez tak wiele lat, że zabawnie byłoby, gdybyśmy wylądowali w jednej celi". - Sherlock do Watsona w opowiadaniu "Charles Augustus Milverton"

Pierwsze opowiadanie cyklu pt. "Pusty dom" - jest jednym z moich ulubionych - a przynajmniej z tych, do których podchodzę dość emocjonalnie. Nie jest też żadnym spojlerem napisanie, że w tym opowiadaniu Sherlock wraca po TRZECH LATACH udawanej śmierci.

Reakcja Watsona rozbroiła mnie całkowicie i bardzo wzruszyła. Wstrząs, szaleńcza radość, zaskoczenie i wybaczenie - wszystko od razu, bez namysłu, bez słowa skargi. A później - z jaką gorliwością i entuzjazmem, z bronią w kieszeni, udał się za Sherlockiem w pościg za zbrodniarzem! O tak - Watson to jeden z moich ulubionych bohaterów literackich w ogóle:)!!!

Moje uczucia co do Sherlocka, są całkowicie inne! To prawda, że wytłumaczył się całkiem dobrze, mogę też uznać racjonalność jego motywów. Ale na miejscu Watsona - najpierw bym go udusiła, później pobiła, a...

Wkp | 2017-04-27

SHERLOCK POWRACA

W filmach, komiksach i literaturze śmierć jest rzeczą bardzo umowną. Jeśli główny bohater traci życie, a jest postacią bardzo popularną, można się spodziewać, że prędzej czy późnej pojawi się ponownie. Nieważne czy za chwilę, czy za lat kilka – nie zarzyna się kury znoszącej złote jajka. Dlatego też Sherlock Holmes, chociaż zapłacił ostateczną cenę za pokonanie swojego arcywroga, nie mógł pozostać w grobie już na wieki. Wprawdzie powrót zajął mu niemal dziesięć lat, jednak najsłynniejszy detektyw świata znów zajął się rozwiązywaniem kolejnych zagadek kryminalnych. Tak powstało trzynaście opowiadań zebranych w tym tomie, które zarazem otwierają nowy rozdział w karierze Sherlocka Holmesa.

Nad wodospadem Reichenbach doszło do tragedii. Sherlock wpadł tam razem ze swoim przeciwnikiem Moriartym, ponosząc śmierć. Tak przynajmniej wszystkim się wydawało, dopóki nie zjawił się ot tak w domu Watsona. Jakim cudem przeżył? Co rzeczywiście wydarzyło się w trakcie pamiętnego...

modli | 2016-03-04

Po rozczarowaniu, jakim były niemiłosiernie nudne i wtórne „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”, ten tom był niesamowicie miłym zaskoczeniem. W jego poprzedniku zamiast angażujących opowieści mieliśmy nużące narracje wewnątrz narracji i dane nam było poznawać wszystkie zdarzenia już z perspektywy czasu. Natomiast „Powrót…” oferuje dynamiczne, wciągające historie. Jesteśmy wrzucani w sam środek akcji, śledzimy rozwój wypadków wraz z Sherlockiem, dostajemy co rusz nowe zwroty akcji. Sama postać Holmesa wydaje się właśnie w tym tomie najbardziej przypominać swoje wersje z najlepszych adaptacji telewizyjnych („Sherlock”, „House, M.D”). Jest podstępny, złośliwy, zabawny i działa totalnie poza prawem, za przewodnika mając jedynie własne sumienie.
Opowiadania z tego zbioru Doyle napisał, gdy był już poważnie zmęczony swoją postacią i widać, że gdy sam autor przestał ciężko pracować, by jego prace podobały się krytykom, zaczęła pracować jego wyobraźnia. Powstały naprawdę ciekawe, kreatywne i...

ChicaDeAyer | 2013-07-25
Przeczytana: kwiecień 2013

Kolejna pozycja gromadząca szereg opowiadań o przygodach najsłynniejszego detektywa świata i jego dzielnego pomocnika. Czyta się równie dobrze jak inne dzieła traktujące o pracy śledczego z Baker Street a czytelnika nie opuszcza zaciekawienie aż do ostatnich kart lektury.

Jolka | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016

Arthur Conan Doyle i postać Sherlocka to jest dla mnie para ,która daje mi sporo satysfakcji przy czytaniu i rozwiązywaniu kryminalnych zagadek.Jest to zbiór trzynastu opowiadań gdzie możemy podążać śladami morderstw,intryg i niesamowitych dedukcji Sherlocka .Jak dla mnie Sherlock to zdecydowanie najlepszy detektyw i jedyny w swoim rodzaju.No cóż ..klasyka mnie nie zawodzi:-)

Sabcia100 | 2012-10-14
Przeczytana: 14 października 2012

Zbiór "Powrót Sherlocka Holmesa" zawiera kolejne 13 opowiadań o przygodach genialnego detektywa i jego przyjaciela, a zarazem pomocnika - doktora Watsona.

Jak się łatwo domyślić po tytule, wszystko zaczyna się od wyjaśnienia tajemniczego zniknięcia Sherlocka nad wodospadem Reichenbach z poprzedniego zbioru. Otóż nasz genialny detektyw nie zginął i jak zwykle wszystkich przechytrzył, tylko pozorując własną śmierć, by w międzyczasie rozpracować całą szajkę ludzi Moriartyego.

Na wyróżnienie z pewnością zasługuje pierwsze opowiadanie ("Pusty dom"), w którym autor szczegółowo ujawnia nam, jakim cudem Holmes uniknął śmierci i co robił przez te 3 lata, zanim ponownie pojawił się w Londynie i odwiedził doktora Watsona.

Reszta opowiadań na poziomie dobrym, aczkolwiek im więcej czytam historii o Holmesie, tym więcej dostrzegam podobieństw i powielanych schematów, powtarzających się w kolejnych opowieściach doktora Watsona.

Adrian F | 2014-03-28
Przeczytana: 27 marca 2014

Kolejna część przygód słynnego detektywa wieje troszkę nudą. Jak dla mnie dużą zaletą jest to, że opowiedziane historie są dość krótkie i szybko się je czyta. Nadal poraża mnie tępota policjantów prowadzących śledztwo równolegle z Holmesem. Przecież Ci ludzie myślą i działają całkowicie schematycznie, to wg. mnie bardzo nierealistyczne. Z przeczytanych przeze mnie do tej pory, chyba najsłabsza część opowiadań dr Watsona.

Kryanka | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Conan Doyle nienawidził swojego najpopularniejszego bohatera. Uważał, że poniesie życiową porażkę, jeśli zostanie zapamiętany tylko jako autor opowiadań o detektywie. Zabił go więc, nieczuły na błagania fanów, i dopiero gdy okazało się, że żadne inne jego dzieła nie zapewnią mu utrzymania, wziął pod uwagę wskrzeszenie go. Nawet wtedy dał sobie jeszcze jedną szansę stawiając wydawcy absurdalną cenę zaporową za odcinek. Wydawca łyknął bez targowania i tak Sherlock Holmes powrócił z martwych.

Holmes i owdowiały Watson znów więc mieszkają razem na Baker Street, Holmes rozwiązuje zagadki a Watson je dokumentuje i pilnuje, żeby kolega nie wrócił do narkotyków. Najbardziej podobała mi się drobna zmiana w charakterystyce bohaterów: detektyw ma więcej wad, jak na gentlemana potrafi być wręcz grubiański, a jego humory dają się we znaki doktorowi, który wprawdzie nadal tylko zapisuje ich przygody, ale trochę częściej ujawnia swoją podmiotowość.

Fani "Sherlocka" BBC zdecydowanie...

Paola | 2013-12-17
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Nie mam nic do twórczości Arthura Conan Doyle'a, ale cały czas czegoś mi brakuje. Ciężko jest określić, w czym tkwi problem - w końcu miłośnicy kryminałów powinni być usatysfakcjonowani dziełami tego autora. Mam jednak wrażenie, że w tym wszystkim na drodze stoi mi Agatha Christie i jej bezkonkurencyjne książki z Herculesem Poirot czy panną Marple w rolach głównych. Wracając do samej książki, uważam, że Powrót Sherlocka Holmesa to dobra pozycja na krótkie zimowe wieczory - czyta się szybko i całkiem przyjemnie. Jednak niektóre opowiadania są dosyć nudne i już na początku można odgadnąć, jak się zakończą. Podsumowując, niby jest dobrze, ale nie całkiem tak, jak być powinno. Na razie odpuszczę sobie pozostałe powieści tego autora z postanowieniem, że kiedyś spróbuję ponownie.

Kolejny zbiór opowiadań, w których Sherlock czaruje czytelnika swoją zdolnością dedukcji i umiejętnością wyciągania zaskakująco prawdziwych wniosków. Opowiadania są różne, w niektórych w grę wchodzi polityka, w innych jedynie skandal obyczajowy. Czasem detektyw musi postąpić przeciw prawu, by działać zgodnie z własnym sumieniem.
Opowiadania czytało mi się nieźle, choć nieco mnie już nużą krótkie historyjki z Holmesem w tle. Chyba muszę co nieco od niego odpocząć :)