Prałat Grzegorz Augustynik - Twórca Perły Zagłębia

Wydawnictwo: Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej
978-83-926-973-4-3
religia
Lolek90

Każdy, kto spogląda na bryłę kościoła – sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, staje zdumiony jej architekturą. Ta świątynia jest prawdziwą wizytówką miasta, jest perłą Zagłębia, powodem do wyjątkowej dumy. Zwiedzający wnętrze bazyliki zachwycają się także jej wystrojem. Potem, świadomie czy nie, pytają o jej historię, myśląc, że pochodzi sprzed wieków. Tymczasem świątynia ta powstawała razem z miastem, przed ponad stu laty. Jej budowniczym był ksiądz prałat Grzegorz Augustynik (1847-1929), wybitny duszpasterz, społecznik, działacz charytatywny, pisarz i patriota w jednej osobie. Z pewnością zasługuje on na pomnik, na stałe miejsce w historii miasta. A także za swoją pracę duszpasterską, pobożność i heroiczność cnót, powinien również w Kościele zająć miejsca osób otoczonych chwałą ołtarzy. Mamy dzisiaj dobry czas na ludzką wdzięczność. Wiem, że obecny proboszcz tej świątyni ksiądz kanonik Andrzej Stasiak czyni starania, aby pamięć księdza Augustynika nie zaginęła. Z jego inicjatywy napisałem książkę o tym wybitnym kapłanie, którego ksiądz prof. Jerzy Wolny, historyk, nazwał „najwybitniejszym duszpasterzem Zagłębia

źródło opisu: http://www.ryszka.com/index.php?go=ksiazki

źródło okładki: http://www.ryszka.com/index.php?go=ksiazki

Lolek90 | 2012-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Każdemu kto przyjeżdża do Dąbrowy Górniczej rzuca się w oczy potężna, neogotycka wieża tutejszej bazyliki. Mogłoby się wydawać, że świątynia została wybudowana w średniowiecznych czasach. Błąd. Bazylika ma niewiele ponad 100 lat, powstawała wraz z przybywaniem ludności na tereny Górnego Śląska. Prekursorem jej budowy był urodzony w pobliskim Zagórzu Grzegorz Augustynik. Kim był ten duchowny? Czego dokonał? Czym zapisał się na kartkach tutejszej historii? Dowiecie się czytając książkę Czesława Ryszki - "Prałat Grzegorz Augustynik - Twórca Perły Zagłębia".