Pogranicze persko-rzymskie w działaniach Husrowa I Anuszirwana (531-579)

Wydawnictwo: Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-62447-06-0
historia
vintyg

Pełny tytuł: Pogranicze persko-rzymskie w działaniach Husrowa I Anuszirwana (531-579). Geneza problemów polityczno-religijnych w relacjach Iranu i Rzymu w okresie Sasanidzkim

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.uph.edu.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.uph.edu.pl/

Elevander | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

Druga z monografii autorstwa K. Maksymiuk jest poniekąd kontynuacją jej doktoratu ("Polityka Sasanidów wobec wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego w III w.n.e.", 2005) i poświęcona jest relacjom Persji i Rzymu/Bizancjum. Słowo kontynuacja jest tu tym bardziej uzasadnione, że niezwykle obszerny jest w tej książce wstęp przedstawiający zachodnią politykę Sasanidów od momentu przejęcia przez nich władzy w początkach III wieku. Sam okres rządów Chosrowa I (jakoś wolę tę wersję imienia) Anuszirwana zajmuje około trzydziestu stron. Proporcje mogłyby chyba być inne. Autorka porusza wiele ważnych kwestii nie tylko natury polityczno-militarnej, ale też religijnej. Zwraca uwagę na wewnętrzne różnice w łonie tak chrześcijaństwa, jak zaratusztrianizmu. Poprzez podkreślenie roli plemion arabskich (Lachmidów i Gassanidów) oraz Armenii zrywa w opisie późnoantycznych dziejów Bliskiego Wschodu z dychotomicznym podziałem Persja - Bizancjum i to jest według mnie istotna zaleta pracy. Zwracają...

KRZYSZTOF | 2016-09-16
S54S | 2016-02-27