Moja mama pije

Tłumaczenie: RW2010
Wydawnictwo: RW2010
978-83-63598-16-7
literatura piękna

Dramatyczny opis alkoholizmu matki, widziany oczami dorastającej córki. Dziewczynka, uczennica podstawówki, nie rozumie istoty choroby alkoholowej. Miota się między miłością a nienawiścią do własnej matki. Nie potrafi poradzić sobie z emocjami. Dzięki ojcu i wsparciu przyjaciół dojrzewa jednak do tego, by spojrzeć swoim demonom w twarz, uporać się ze wstydem i poczuciem winy. Siła utworu polega na przeniesieniu punktu ciężkości narracji z osoby uzależnionej na osoby współuzależnione, które cierpią nie mniej niż sam chory. Autorka porusza także kwestię polskich stereotypów, choćby sztandarowego przekonania, że pijącego mężczyznę można zrozumieć, ale kobieta-pijaczka to wstyd, skandal i obraza boska. A choroba nie wybiera, może dopaść każdego - bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, zawód, stan posiadania. Ciebie również...

źródło opisu: http://www.rw2010.pl

źródło okładki: http://www.rw2010.pl

zuszka | 2018-07-27

Książka, która według mnie jest szczególną pozycją do wykorzystania w działalności terapeutycznej dla współuzależnionych. Typowe, konkretnie przedstawione problemy, z którymi boryka się każdy, kto ma/miał w rodzinie alkoholika. Wartościowa głównie dla tych, którzy rozpoczynają walkę o swoje zdrowie żyjąc u boku alkoholika.
Nie oceniam, bo książka będzie fantastyczna dla tych, którzy po raz pierwszy zetkną się z tematem, a tym, którzy maja już wiedzę, może wydawać się nieco zbyt naiwna.

Angelika | 2017-10-31
Przeczytana: 31 października 2017

Nie wiem czy właściwie powinnam oceniać tą książkę, ponieważ ten przekaż powinien przede wszystkim być rozumiany w sensie terapeutycznym.

Skoro jednak zdecydowałam się napisać opinię to musi być także ocena, a nie daję 10 dlatego, że bardzo krótko i ogólnikowo zostały opisane niektóre etapy terapii Justynki czyli narratora opowieści.

W bardzo prosty, a zarazem tak prawdziwy sposób opisana historia zdecydowanie zasługuje na uwagę. Trafiłam na nią zupełnie przypadkiem, ale dosłownie wtopiłam się w nią i nie przerwałam dopóki nie skończyłam.

Bardzo wyraźny obraz, co prawda mało szczegółowy, ale za to o bardzo jasnym przekazie. Zawiera najważniejsze reguły jakimi powinien kierować się każdy mający w najbliższym otoczeniu osobę uzależnioną, nieważne czy jest to rodzic, partner/ka czy dziecko.

Zdecydowanie powinna być ona wpisana w lektury obowiązkowe zarówno leczących się osób uzależnionych jak i osób współuzależnionych.

Zdecydowanie polecam lekturę.

Aga | 2015-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Smutny klimat w otoczce woni alkoholu i brzęku pustych butelek. Taki świat przedstawia nam autorka oczami bohaterki książki "Moja mama pije". Justyna boryka się z problemem własnej matki jakim jest alkoholizm i próbuje na swój sposób – czasami nieudolnie – zrozumieć świat, który ją otacza. Na szczęście nie jest sama. Zawsze czeka na nią wsparcie mądrego i dojrzałego ojca oraz kochającej babci.
Moja mama pije to lektura dla każdego. Ukazuje nam ważny element naszego otoczenia, na który często nie zwracamy uwagi lub go bagatelizujemy, ponieważ „nas nie dotyczy”. Na mnie wywarła pozytywne wrażenie, chociaż jest to lektura niełatwa i pełna skrajnych emocji.
Mimo tego, że jest to e-book czyta się go szybko i łatwo jest się wciągnąć. Jedynym minusem jest to, że jest krótki. Zachęcam do przeczytania, gdy mamy chwilę oddechu, a czujemy głód jakiejś emocjonalnej turbulencji...

Anna | 2014-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2014

Bardzo często, kiedy jadę komunikacją miejską, nie chcąc tracić czasu, czytam e-booki. Nie muszę dźwigać ze sobą opasłych tomów.
Dziś przeczytałam krótką, ale jakże wzruszającą i mądrą książkę.
Problem alkoholizmu jest powszechnie znany, ale nie każdy zetknął się z nim osobiście i to naprawdę ogromne szczęście. Justyna - kilkunastoletnia dziewczyna - poznała go we własnym domu, gdzie piła jej matka. Dziewczyna kocha ją, równocześnie jej nienawidząc, pragnie miłości, czułości, matczynego ciepła, normalnego domu, próbuje znaleźć przyczynę upijania się mamy, szuka nawet winy w sobie. Tak trudno pogodzić się jej z rzeczywistością, zwłaszcza gdy rodzice jej koleżanek zabraniają im spotykać się z nią.
Drastyczna decyzja ojca, o wyprowadzce do babci i pozostawieniu matki samej, aby odbiła się od przysłowiowego dna, pozwala mieć nadzieję. Ale czy rzeczywiście, czy podjęta terapia przyniesie oczekiwane skutki, czy Justyna potrafi pogodzić się z alkoholizmem matki, nadal ją kochać i żyć...

Chata | 2014-01-03

Książka na jeden wieczór. Bardzo lekko się czyta aczkolwiek temat bardzo trudny i skomplikowany. Mimo wszystko temtyka naszego dnia powszedniego. Wystarczy rozejżeć się dookoła....Polecam. Szczególnie osobom które nie rozumieją że alkoholizm to choroba.W naszym kraju choroba cywilizwcyjna.

Agnieszka | 2013-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Tematyka tego opowiadania jest mi bliska. Niestety znam osoby,które borykają się z problemem alkoholowym. Pisząc niestety nie mam na myśli tego,że wstydzę się tych znajomości lecz to,że w żaden sposób nie jestem w stanie tym osobom pomóc, gdyż one same nie chcą sobie pomóc. Żal mi tylko ich rodzin, gdyż wykazują one wyraźne symptomy współuzależnienia alkoholowego. Najsmutniejsze jest jednak to,że najbardziej w sytuacji uzależnienia któregoś z członków rodziny cierpią dzieci.
O tym właśnie jest to krótkie, a jakże wartościowe opowiadanie.
Główna bohaterka, dziewczynka o imieniu Justyna cierpi z powodu uzależnienia matki. Veronique Wolf w swoim dziele na podstawie przeżyć Justynki przedstawia schemat zachowań i uczuć osoby współuzależnionej. Od nadziei i wiary w wyjście z choroby bliskiej jej osoby, poprzez nienawiść do niej,wstyd, lęk,obwinianie siebie za alkoholizm członka rodziny,aż do uświadomienia sobie,że choć byśmy nie wiem jak bardzo chcieli nie jesteśmy w stanie pomóc...

Czytam_Na_Tronie | 2012-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Na początku chciałbym podziękować Oficynie Wydawniczej RW 2010 za udostępnienie książki do recenzji.

Opowiedziana w niej historia mówi o dzieciństwie córki alkoholiczki i związane z nim problemy. Wszelkie poruszone w niej wątki nie są łatwe, ale pokazują cały złożony problem alkoholizmu, alkoholików oraz otaczających ich osób.

Lecz nie tylko problem alkoholizmu jest zawarty w tej historii. Dzięki niej możemy poznać różne problemy na linii rodzic-dziecko oraz inne patologie często ukrywane za zamkniętymi drzwiami.

Opowiadanie to również podejmuje problem akceptacji samego siebie oraz walki o siebie oraz o osobę pijącą. Mimo, że opowiadanie jest krótkie, to zawiera sporo treści. Niesamowicie trafia do czytelnika.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak zakończyła się owa walka zapraszam do zapoznania się z historią Justynki oraz otaczających ją osób. Ja ze swej strony gorąco polecam, ponieważ twierdzę, że należy ją znać, a problem picia nie był tematem tabu.

Ocena: 10/10

Recenzja...

LadyBoleyn | 2012-12-10

Przerażające jest to, jak szybko człowiek może stać się marionetką w rękach nałogów. Niekiedy spróbowanie nowych używek, co ma być jedynie chwilową atrakcją, odsunięciem się od nagłych problemów, staje się długą i tragiczną historią, w której droga podąża jedynie w dół. W wiadomościach każdego dnia można natrafić na artykuły na temat narkomanów lub alkoholików, którzy pod wpływem substancji odurzających stracili panowanie nad sobą, popełniając błąd, jakiego nie można zapomnieć. Niewątpliwie, najgorszy efekt działań osób uzależnionych to fakt, iż oni nie krzywdzą jedynie siebie, a również i ludzi, którzy próbują wyciągnąć ich z nałogu i spróbować odbudować ich życie na nowo – niekiedy niestety bezskutecznie. „Moja mama pije”, książka autorstwa Veronique Wolf, pokazuje, jaki wpływ na nastoletnią córkę miała matka alkoholiczka, nie dostrzegająca stopnia swojego problemu.

Justyna jest uczennicą szkoły podstawowej w jednym z polskich miast. Mogłoby się wydawać, że życie dziewczyny...