Wrogowie, opowieści o miłości

Enemies
83-85309-09-8
Weronika

Inne wydania

Bohaterem "Wrogów" jest Herman Broder, który ocalał w czasie II wojny światowej ukrywany przez polską chłopkę. Po wojnie żeni się z nią i emigruje do Nowego Jorku, gdzie nadal ścigają go wspomnienia Holocaustu. Jego życie osobiste komplikuje się coraz bardziej, kiedy odnajduje się cudownie ocalała pierwsza żona, a o swe prawa dopomina się także przyjaciółka.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

jatymyoni | 2015-06-27
Przeczytana: maj 2015

„Historia pewnej miłości” jest pierwszą książką Singera dziejąca się w środowisku żydowskich emigrantów żyjącą w Nowym Yorku, którzy przeżyli Holocaust. Napisana została dopiero w 1972 roku. Tak jakby uczucia i przeżycia związane z tym okresem mogły okrzepnąć i dały się wypowiedzieć. Część postaci pojawia się też w książce „Cienie nad rzeką Hudson”.
Przedstawione są pogmatwane losy ludzi, którym udało się przeżyć jedno z największych piekieł XX wieku.. Czy można po takich przeżyciach żyć normalnie? Co to znaczy normalne życie?
Herman Broder z wdzięczności za ukrywanie go w czasie wojny żeni się z polską chłopką. On Żyd ma żonę „gojkę”. Co powiedzą inni Żydzi? Tylko czy całe życie można oprzeć na wdzięczności? Pragnienie życia, miłości i przyjaźni przesiąknięte jest wspomnieniami i lękami. Czy wolno jest mieć dzieci, skoro te, co były zostały zamordowane? Jak jest pewność, że i te nie zginą?Nagle odnajduje się pierwsza żona, która cudem ocalała w Polsce, Herman był pewien, że...

JasiekN | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Myślę sobie, że powstałaby na podstawie Wrogów ciekawa komedia, pod warunkiem, że wyszłaby spod ręki Woody Alena... Dobrze napisane, bo krótkie, gdyby Singer uległ tak powszechnej manierze bezkresnych zakończeń, zamęczyłbym się razem z pokręconym losem bohatera. To już pod koniec było nie do wytrzymania... Ale dobre! :-)

Shoshana25 | 2013-01-14

Kolejna książka Mistrza Singera od której nie sposób się oderwać. Wciąga oraz daje do myślenia, pobudza wyobraźnie i karmi duszę

Paulina094 | 2013-09-14
Przeczytana: 14 września 2013

Nie spodobała mi się. Autor próbował przekazać nam proces dochodzenia do siebie i odnajdywania sensu życia po holocauście. Jednak pan Isaak Bashevis nie przeżył bezpośrednio zagłady, co było można odczuć czytając książkę. Od dawna także nie irytowała mnie aż tak bardzo postać głównego bohatera. Postacie według mnie były zbyt hm... wykreowane? Jednym słowem nie polecam.

rejczel | 2012-02-14
Przeczytana: 2012 rok

Interesująca książka o losach żydów po wojnie. Realistycznie są tu opisane ich uczucia, próby odbudowania swojego życia czy też nawyki, które wynikły z ich życia w czasie zagłady. Poza tym jest tu też wiele informacji o tradycjach judaistów oraz ich mentalności. Zdecydowanie polecam.

pi_geralt ra | 2011-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Dramatyczna i wzruszającą opowieść o skomplikowanym życiu erotycznym ludzi dotkniętych okrutną wojną.

Mirka | 2015-08-02
Przeczytana: 31 lipca 2015

Nie podobała mi się. Strasznie się męczyłam żeby nie zasnąć podczas czytania. Nie pamiętam już kiedy 240 stron czytałam przez tydzień. Na wakacje na pewno nie polecam.

bemja | 2017-06-17
Ynio | 2017-05-28