Anatomia diabła

83-7043-019-8
Anatomia diabła
literatura piękna
mihnoi

Pilne! Przeczytać Borowczyka! Zbiór dziesięciu opowiadań zatytułowany Anatomia Diabła. Napisał je człowiek obrazu, lecz ich sugestywność jest nie tylko wizualna. Wielkie pisarstwo aluzyjne, perwersja postaci i słów, surrealizm sytuacji. Klejnot wprawiający w zakłopotanie. Słodka, jak miłosne zabiegi, machina, której sprężyny naoliwiła mistrzowska ręka diabolicznego Borowczyka. Sarabanda przedmiotów i zwierząt, które zdają się dyktować istotom ludzkim moralność postępowania. Miłość ciała kobiecego i rozkosz nie znająca konwenansów. Jeszcze raz Borowczyk rzuca wyzwanie moralności, wyzwala nasz najskrytsze sny, by sławić radość absolutną. Nowele Borowczyka, często krótkie, dają w kilku liniach, dowód bezlitosnego humoru i bezwzględnego spojrzenia. Smakować pomału, by nie uronić ani okruszynki[...] Odwraca się plecami do mody, wraca do źródeł tragedii i piękna. Nie zalicza się do żadnej szkoły, odrzuca wszelkie dyscypliny, metody i teorie. Jedyny, samotny, zamknięty w swoim wyniosłym i pogardliwym geniuszu, Borowczyk, jeden z wielkich wizjonerów swej epoki, zdumiewa nas zawsze.

źródło opisu: Polski Dom Wydawniczy, 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

wypuklytalerz | 2017-01-08
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Mimo wszelkich przywar i powtarzalności, dzięki lekkości i swobodzie stylu Borowczyka, nie trudno wsiąknąć w jego nieco kleiste, oniryczne, bezpretensjonalne perwersje. A końcowe opowiadanie o Vincencie kocham całym serduszkiem i dla niego chociażby warto, szczególnie, że to lektura na jeden wieczór.

Buzz | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Dzięki pierwszym dwóm opowiadaniom postanowiłem doczytać książkę do końca. Występowały w nich elementy perwersyjnej erotyki, były proste, zrozumiałe i wciągające. I niestety tylko te dwa, kolejne opowieści już tego nie posiadały, trudno w zasadzie powiedzieć jaki miały cel. Gdybym wiedział, że książka się dalej tak zepsuje to bym jej nie przeczytał.