Moi kochani Niemcy

Wydawnictwo: Mefisto Editions
niePastor

Fascynująca podróż w głąb niemieckiej duszy. Materiałem są własne przeżycia autora zebrane w ciągu 25 lat przebywania wśród Niemców. Całość opowiedziana jest w sposób bezpośredni, szokujący trafnością obserwacji, a chwilami graniczący z ekshibicjonizmem. Odwaga poruszania tzw. trudnych tematów i precyzja uogólnienia czynią z tej książki obowiązkową lekturę każdego, kto choćby raz zastanowił się nad innością narodów od stuleci zmuszonych żyć obok siebie. Jest to zarazem dowód na to, że poznanie i spożytkowanie w działaniu różnic dzielących Polaków i Niemów jest możliwe i może zaowocować rozbłyskiem dotąd nie przeczuwanych wartości.

źródło okładki: http://k-wojciechowski.de/

agta | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Trochę dziwnie się tę pozycję ocenia, bądź recenzuje, jest to bowiem, jak zaznaczył Autor, zbiór własnych doświadczeń z jego "kochanymi Niemcami".

Krótkie historyjki i eseje czyta się szybko i przyjemnie. Pisane są one jednak z perspektywy lat 1992-99, co obecnie może być (a przynajmniej dla mnie było wyczuwalną) odległą perspektywą czasową. W związku z takim oto czasem spisywania tekstów poruszają one często problem niespójności mentalności Wessi i Ossi, współpracy ze Stasi oraz życia w NRD.

Chwilami odnosiłam wrażenie, że Autor nadmiernie idealizuje dane cechy Niemców (nawet niewiarygodnie dużą ilość współpracowników Stasi argumentuje on zaufaniem obywateli do władzy, w wyniku czego donoszenie na własną żonę lub przyjaciół-sąsiadów może zostać potraktowane lżej..).
Odbywa się to kosztem umniejszania pozytywnych cech Polaków, jak np. podobno typowo polsko-słowiańskiego charakteru "ciepłego", czyli emocjonalnego, i "miękkiego", czyli wrażliwego na innych. W niektórych...

deogratias | 2015-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2015