Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Konrad Byzdra
Wydawnictwo: Mireki
Зимою в бункрi
Darek

Wspomnienia dowódcy sotni UPA Stepana Stebelskiego ,,Chrin''.Spisane w bieszczadzkim bunkrze UPA zimą 1947-1948.

źródło opisu: własne

źródło okładki: google

Monika | 2013-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2013

Książka "Zima w bunkrze" została napisana na podstawie wspomnień Stepana Stebelskiego "Chrina". Był on dowódcą sotni UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii). Akcja dzieje się zimą 1947-1948 w podziemnym bunkrze schowanym głęboko w lesie.

"Chrin" nie podaje wielu faktów politycznych, raczej skupia się na życiu w ukryciu. Poznajemy jego towarzyszy i ich wspomnienia, rozkład dnia. Opowiada o przygotowaniach do świąt, o celebrowaniu imienin, o spędzaniu wolnego czasu. Duży nacisk kładzie na naukę swoich podwładnych. Ciepło wypowiada się o dziewczynach, które pracowały dla UPA. Zresztą dużo miejsca w swoich wspomnieniach poświęca wist. Tetianie, która zajmowała się prowadzeniem ich "biura". Z kart powieści wyłania się niemal sielankowy obraz życia partyzantów.

Jednak prawda jest zupełnie inna. Ciągły strach, lęk o swoje życie, przebywanie w klaustrofobicznej przestrzeni, zimno wyniszczyły młode organizmy. Często w nocy słychać było krzyki, płacz przez sen. Gdy okazało się, że kryjówka...

kardanik | 2015-09-08
Przeczytana: 2014 rok

Literatura słaba - niestety. Nawet redakcji nie udało się tego uratować. Tym niemniej, a może mimo wszystko ... warto się zapoznać.

MaRs1988 | 2014-10-12
Anaki | 2014-08-20